poradnik dla pracownika

Świadczenie wspierające już od stycznia. Ile wyniesie?

Świadczenie wspierające będzie obowiązywało już od 1 stycznia 2024 roku. Nowe świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie przysługiwać dorosłym osobom z niepełnosprawnościami, które otrzymają pozytywną decyzję komisji lekarskiej. Ile można otrzymać? 

Jak otrzymać świadczenie wspierające z ZUS? 

Od 1 stycznia 2024 roku w życie wejdzie ustawa o świadczeniu wspierającym. Świadczenie będzie przysługiwać osobom dorosłym, posiadającym decyzję w sprawie poziomu potrzeb wsparcia. Taką decyzję wyda komisja lekarska, która ustali przysługujące świadczenia w oparciu o system punktowy (od 70 do 100 punktów).

Komisja zajmie się oceną zapotrzebowania wsparcia w celu zachowania niezależności przez osobę. Podczas dokonywania oceny weźmie pod uwagę różne obszary życia, np. zdolność do samodzielnego wykonywania czynności, czy wiek osoby. 

Oceny dokonuje się w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub w innym miejscu, jeśli złoży odpowiedni wniosek.

Kiedy wypłata świadczenia wspierającego?

Świadczenie będzie wdrażane stopniowo dla kolejnych grup. 

Ile wyniesie świadczenie wspierające?

Wysokość przyznanego świadczenia jest uzależniona od liczby punktów oraz wysokości renty socjalnej. Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40% do 220% renty socjalnej. Według wyliczeń “Super Expressu” świadczenie może wynieść w zaokrągleniu:

Źródła: Super Express, finanse.wp.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)