ZUE S.A.

2.3 Udziel wywiadu o firmie

Wywiady ZUE S.A.

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Marcin Wiśniewski

Pracownik firmy - Wiceprezes firmy

18.07.2023 12:07

Czym zajmuje się Państwa firma?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Grupa ZUE jest jednym z czołowych podmiotów budownictwa branży kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej oraz energetycznej. W swoim portfolio firma skupia spółki o potencjale projektowym, handlowo-produkcyjnym i wykonawczym. Głównym przedmiotem działalności spółek Grupy ZUE jest realizacja w formule generalnego wykonawstwa kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych, oraz kolejowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. roboty ziemne i budowa podtorza, systemy odwadniające oraz obiekty inżynierskie i kubaturowe, w tym stacje).

Co jest głównym filarem Państwa biznesu?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

ZUE S.A. jest jednym z liderów w świadczeniu usług w zakresie budowy i modernizacji systemów zasilania infrastruktury tramwajowej oraz budowy i modernizacji tramwajowej i kolejowej sieci trakcyjnej. Przedmiot działalności spółki obejmuje także świadczenie usług bieżącego utrzymania systemów infrastruktury miejskiej, tj.: torowisk i sieci trakcyjnych, systemów zasilania, sterowania i ogrzewania zwrotnic oraz oświetlenia. Spółka prowadzi kontrakty infrastrukturalne na terenie całego kraju, oraz za granicą i zatrudnia ponad 850 pracowników

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Struktura organizacyjna firmy wynika z branży, w której spółka prowadzi swoją działalność. Struktura składa się stricte z jednostek wykonawczych, które działają w zakresie budownictwa miejskiego, kolejowego oraz trakcyjnego, a także jednostek wykonawczych działających w zakresie utrzymania infrastruktury tramwajowej i ulicznej.

Jakie działy funkcjonują w Państwa firmie?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Poza jednostkami wykonawczymi, ZUE posiada w swoich strukturach Bazę Transportu i Sprzętu Specjalnego, która zapewnia sprzęt do specjalistycznych robót oraz modernizacji i naprawy infrastruktury kolejowej i tramwajowej. Ponadto w strukturze firmy znajduje się specjalistyczna jednostka świadcząca usługi spawalnicze, takie jak na przykład: napawanie i szlifowanie szyn, wykonywanie spoin termitowych czy zgrzewanie szyn. W swojej strukturze posiadamy również Dział Wdrożeń i Innowacji, którego zadaniem jest produkcja urządzeń elektronicznych i ich serwisowanie oraz wdrażanie nowych technologii w zakresie realizowanych przez spółkę inwestycji. Jednostką wspierającą produkcję jest Dział Zakupów Centralnych, którego głównym zadaniem jest planowanie i organizacja procesu dostaw w celu zapewnienia niezbędnych materiałów. O pozyskiwanie zadań dla spółki dba Biuro Ofertowania, natomiast pozostałe jednostki organizacyjne spółki zapewniają obsługę administracyjną, prawną, personalną i finansową realizowanych kontraktów budowlanych.

Kto odpowiada za rekrutację w Państwa firmie?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Zatrudnienie nowego pracownika wymaga przeprowadzenia skutecznej rekrutacji, która jest procesem rozpoczynającym się od ustalenia potrzeb rekrutacyjnych na dane stanowisko. W pierwszej kolejności nasz zespół rekrutacyjny, w porozumieniu z kadrą zarządzającą, tworzy opis stanowiska pracy, na które poszukiwany jest odpowiedni kandydat.

Gdzie kandydaci mogą znaleźć ogłoszenia związane z pracą w Państwa firmie?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Firma, poszukując kandydatów, korzysta z różnych dostępnych narzędzi. Ogłoszenia pojawiają się zarówno na naszej stronie, w zakładce kariera grupazue.pl/kariera, jak i na różnych portalach internetowych. Współpracujemy z agencjami zatrudnienia oraz wykorzystujemy media społecznościowe do publikacji ogłoszeń o pracę.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Poprzez zakładkę "kariera" oraz ogłoszenia zamieszczone na innych portalach związanych z ofertami pracy, kandydaci mają możliwość bezpośredniego aplikowania na wybrane stanowisko. Po zebraniu ofert, rekruter podejmuje pierwszy kontakt z wybranymi kandydatami, by zaprosić ich na rozmowę rekrutacyjną, która zwykle odbywa się w formie spotkania online. W przypadku dwuetapowej rekrutacji, na drugi etap kandydaci zapraszani są do siedziby spółki. W spotkaniach rekrutacyjnych bierze udział pracownik zespołu HR oraz potencjalny przełożony kandydata. Po zakończeniu procesu rekrutacyjnego, kandydaci, którzy brali udział w spotkaniach, otrzymują informację zwrotną o wyniku rekrutacji, a wybrany kandydat uzgadnia ostateczne warunki współpracy i podpisuje umowę.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Proces wdrożenia nowego pracownika (tzw. onboarding) obejmuje okres od zatrudnienia nowej osoby do jej aklimatyzacji w firmie. Dla nowo zatrudnionego pracownika zostaje przygotowany indywidualny formularz wdrożenia do pracy, w którym zaplanowany jest harmonogram szkoleń realizowanych przez różne jednostki organizacyjne. Zawsze jest on dostosowany do wymogów stanowiska. Każdorazowo, z ramienia Biura HR, zostaje wyznaczony opiekun, który ma pierwszy kontakt z nowo zatrudnioną osobą oraz dba o jej pierwszy dzień w firmie. W związku z planowanym zatrudnieniem, przygotowywane jest stanowisko pracy oraz niezbędne narzędzia do pracy. Jest to okres, w którym pracownik otrzymuje informację dotyczącą potwierdzenia zatrudnienia wraz z dokumentami dotyczącymi zatrudnienia oraz informacją na temat godziny rozpoczęcia pracy i skierowaniem na badania wstępne.

Jak wygląda pierwszy dzień pracy?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

W pierwszym dniu pracy zostaje zawarta umowa o pracę, a pracownik zapoznaje się z Regulaminem Pracy, Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy oraz zakresem obowiązków, zawierającym opis stanowiska, a także podpisuje inne niezbędne dokumenty i formularze. Następnie nowo zatrudniony pracownik bierze udział w szkoleniach wewnętrznych - zgodnie z zaplanowanym harmonogramem wdrożenia.

Jaka jest rola opiekuna HR i przełożonego we wdrożeniu nowego pracownika?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

W ramach wdrożenia opiekun HR udziela pracownikowi szczegółowych informacji na temat: warunków zatrudnienia oraz przysługujących świadczeń i benefitów. Przekazuje także ogólne informacje dotyczące: struktury organizacyjnej firmy, regulaminu organizacyjnego oraz procedur organizacyjnych obowiązujących w firmie, a także informuje, gdzie można takie dokumenty znaleźć. Odpowiada również na wszystkie pytania i wątpliwości nowo zatrudnionego. Opiekun HR przekazuje opiekę nad nowo zatrudnionym bezpośredniemu przełożonemu, który odpowiada za wdrożenie pracownika od strony merytorycznej i zapoznaje go z miejscem pracy oraz jego zakresem obowiązków. Nowo zatrudniony pracownik ma wsparcie swojego przełożonego, który wdraża go w nowe obowiązki oraz uczy zasad funkcjonowania w firmie.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Firma ZUE umożliwia swoim pracownikom pracę przy ciekawych projektach, w dynamicznie rozwijającej się Grupie. Oferuje stabilne i atrakcyjne warunki zatrudnienia, możliwość rozwoju zawodowego oraz niezbędne narzędzia do pracy. Dla osób zatrudnionych poza swoim miejscem zamieszkania firma zapewnia zakwaterowanie na kontrakcie. Ponadto spółka oferuje: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie grupowe, kartę Multisport, dofinansowanie wczasów i wycieczek oraz inne benefity pracownicze. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że szkolenie pracowników to inwestycja, która przynosi zwrot w postaci zwiększenia konkurencyjności firmy, lepszych kompetencji, a także dostosowania się do wymogów rynku. Zapewniamy więc naszym pracownikom również szkolenia zawodowe.

W jaki sposób firma decyduje o dostępności szkoleń dla pracowników?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb szkoleniowych, spółka opracowuje plan szkoleń, który jest realizowany w danym roku. Nasi pracownicy, uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, poszerzają swoją wiedzę merytoryczną, nabywają nowe umiejętności i kwalifikacje. Dzięki zrealizowanym szkoleniom, część pracowników nabywa nowe uprawnienia zawodowe oraz certyfikaty. Pracownik wyposażony w nowe umiejętności i wiedzę pracuje efektywniej, a to przekłada się na jakość pracy całego zespołu. Ponadto, dajemy możliwość skorzystania z dofinansowania studiów podyplomowych, zgodnych z zadaniami określonymi w zakresie obowiązków.

Jaka jest rola przełożonego w kontekście rozwoju pracownika?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Pracownik ma możliwość rozwoju zawodowego poprzez korzystanie z wiedzy przełożonego, a także doświadczonych współpracowników. Przełożony powierza konkretne zadania, angażuje pracownika w projekty, które stanowią dla niego nowe wyzwania, pobudza go do szukania rozwiązań, a tym samym dba o jego rozwój zawodowy i wspiera na co dzień, co stanowi dla pracownika szansę zdobycia nowych kompetencji i doświadczenia zawodowego. Przełożony dokonuje bieżącej oceny pracy wykonywanej przez pracownika i weryfikuje poprawność realizowanych zadań, udzielając mu również pomocnych wskazówek. Ocena pracy dokonywana przez przełożonego jest ściśle związana z systemami motywacyjnymi.

W jaki sposób szkolenia i pomoc przełożonego mogą pomóc pracownikowi w rozwoju kariery?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

Przykładem rozwoju zawodowego w firmie jest stanowisko inżyniera budowy, który zdobywając doświadczenie na budowie, pod opieką przełożonego, jednocześnie otrzymuje wsparcie merytoryczne, aby zdobyć uprawnienia budowlane w przyszłości. Następnie, zgodnie z wytyczoną ścieżką kariery, ma możliwość awansu na stanowisko kierownika robót, później - budowy - a nawet - kontraktu. Wspieranie rozwoju pracownika jest ważnym elementem budowania zaangażowania pracowników w naszej firmie.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w 2023 roku?

Marcin Wiśniewskiikona wywiad

W związku z ciągłym rozwojem związanym z pozyskiwaniem nowych kontraktów infrastrukturalnych w kraju i za granicą spółka aktywnie poszukuje kandydatów do pracy na stanowiskach technicznych, związanych z realizacją prowadzonych robót. Obecnie prowadzimy procesy rekrutacyjne na stanowiska: inżynierów budów, kierowników robót, kierowników budów, kierowników kontraktów w branży drogowej/torowej, kolejowej, energetycznej, telekomunikacyjnej oraz srk. Ponadto ZUE S.A. poszukuje kandydatów na stanowiska specjalistyczne robotnicze w szczególności: spawaczy, elektromonterów, operatorów specjalistycznego sprzętu budowlanego. W celu zapoznania się z prowadzonymi procesami rekrutacyjnymi zapraszamy do odwiedzenia naszej strony, gdzie są zamieszczone aktualne ogłoszenia o pracę wraz z opisem i wymaganiami dotyczącymi poszczególnych stanowisk https://www.grupazue.pl/kariera



ZUE S.A.