Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Piotr Frycz
Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Handlowych Zakłady Aparatury Chemicznej CHEMET SA
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu pionem marketingu i sprzedaży (typu B2B) urządzeń ciśnieniowych i konstrukcji stalowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Z firmą CHEMET związany od 15-lat. Brał aktywny udział we wszystkich kluczowych projektach restrukturyzacyjnych, rozwojowych i inwestycyjnych Spółki.

Zakres świadczonych przez Państwa usług jest bardzo szeroki. Czym dokładnie zajmuje się CHEMET?

CHEMET SA od wielu lat zajmuje się produkcją zbiorników cystern kolejowych, a od kilku również kompletnych wagonów cystern kolejowych i jest to jedno z naszych większych osiągnięć. Wytwarzamy także zbiorniki stacjonarne na gaz LPG, które znajdują zastosowanie zarówno w przedsiębiorstwach, jak i prywatnych domach jako elementy systemu grzewczego. Dodatkowo są wykorzystywane na stacjach do tankowania LPG. Nasza oferta obejmuje również zbiorniki kriogeniczne na gazy atmosferyczne oraz LNG, a także całe stacje regazyfikacji LNG. Jesteśmy jednym z największych w Europie producentów przenośnych i stacjonarnych zbiorników ciśnieniowych na gazy skroplone.

Jak przedstawia się Państwa zespół?

Nasi pracownicy zajmują się produkowaniem aparatury procesowej, takiej jak zbiorniki filtracyjne, reaktory, kolumny, elementy stacji odgazowania wody i jej oczyszczania. W naszym zespole mamy sztab konstruktorów, którzy dbają o najlepsze rozwiązania technologiczne. Dzięki temu czuwamy nad jakością oferowanego produktu od rysunku technicznego, po opuszczenie gotowego wyrobu i dotarcie do klienta.

Istnieją Państwo już ponad 70 lat, jak w tym czasie zmieniła się Państwa firma, a jak rynek?

Na przestrzeni 70 lat firma CHEMET przeszła niewyobrażalny rozwój. Zaczynaliśmy w latach 40-tych ubiegłego wieku jako producent rurociągów i lekkich konstrukcji stalowych. Stopniowo wyspecjalizowaliśmy się w produkcji aparatury chemicznej - zbiorników i chłodnic amoniakalnych, zbiorników solanki, wymienników ciepła oraz chłodnic międzystopniowych. II połowa XX wieku to czas uruchomienia linii technologicznej do produkcji zbiorników przenośnych na ciekły chlor. W latach 90-tych poszerzyliśmy swoją ofertę o zbiorniki LPG. Początek XXI wieku to czas prywatyzacji spółki, rozwoju systemów informatycznych i modernizacji hal produkcyjnych. W naszej ofercie znalazły się zbiorniki cystern kolejowych, pierwsze stacje autogazu, zbiorniki kriogeniczne i ostatnio kompletne wagony cysterny kolejowe. Chcąc zwiększyć moce przerobowe, zarząd spółki postanowił zainwestować w hale dawnego tarnogórskiego FAZOSU, gdzie mieści się teraz Wydział Produkcji Zamiejscowej.

 

Jak w ogóle wygląda poziom konkurencji w tej branży? Gdzie wśród nich plasuje się CHEMET?

Wejście na rynek aparatury procesowej i zbiorników ciśnieniowych wymaga ogromnej wiedzy technicznej, zaplecza produkcyjnego z odpowiednimi maszynami i wykwalifikowanym personelem. W zależności od oferowanej grupy produktów liczba konkurentów jest różna. Robimy wszystko, aby jakość oferowanych przez nas usług była najwyższa i spełniała oczekiwania klientów, a to przyczynia się do ugruntowania naszej pozycji na arenie międzynarodowej.

W historii każdej firmy są momenty zwrotne, takie, które wytyczają jej dalszy kierunek rozwoju. Jak to wyglądało w przypadku CHEMETU?

Przełomowym momentem była prywatyzacja spółki, która pozwoliła na modernizację hal produkcyjnych oraz parku maszynowego. Nowe, świeże spojrzenie umożliwiło nawiązanie współpracy z nowymi klientami z całego świata, dzięki czemu staliśmy się firmą o zasięgu globalnym.

W ilu krajach można spotkać się z Państwa rozwiązaniami? Wejście, na który z rynków było najtrudniejsze?

Nasze produkty można spotkać w ponad 50 krajach całego świata. Jesteśmy obecni w Europie, Afryce, Australii, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Każdy rynek rządzi się swoimi prawami, ustawami i przepisami, więc wejście w każdy kolejny stawiał przed nami nowe wyzwania, którym jak do tej pory, udaje nam się sprostać. Nie spoczywamy na laurach i planujemy rozszerzanie działalności.

  

Są Państwo m.in. laureatem nagrody Dobra Firma. Jakie jeszcze wyróżnienia otrzymali Państwo w swojej historii?

Dwukrotnie otrzymaliśmy Certyfikat Wiarygodności Finansowej, co jest potwierdzeniem naszej sumienności, dokładności i moralności płatniczej. W obecnym roku wyróżniono nas dwoma prestiżowymi nagrodami: Diamenty Forbesa 2016 (przyznane za przychody na poziomie 50-250 mln złotych) oraz Orzeł Eksportu w województwie śląskim w kategorii najdynamiczniejszy eksporter. Nasze produkty trafiają nie tylko na każdy kontynent, ale również do największych światowych przedsiębiorstw.

Co oznaczają dla Państwa te sukcesy?

Każda nagroda, którą dostaliśmy, daje nam powody do dumy, ale jednocześnie podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Jest to dla nas ogromna motywacja do nieustannego rozwoju i udoskonalania naszych technologii. Naszymi produktami chcemy potwierdzić, że innowacyjność, dynamiczny postęp i najwyższa jakość to stałe cechy naszej działalności.

Na Państwa stronie podane są informacje na temat prowadzonych rekrutacji. Proszę powiedzieć, jakich pracowników poszukujecie aktualnie?

W tej chwili szukamy kandydatów na stanowisko konstruktora, Robotnika Transportu, Kierownika projektu ds. wagonów oraz Inspektora ds. odbiorów kolejowych.

A jakimi kanałami najczęściej przebiega ten proces?

Jesteśmy otwarci na nowych kandydatów, wobec tego przeprowadzamy rekrutację zewnętrzną. Na naszej stronie internetowej w zakładce ,,kariera’’ regularnie umieszczamy aktualne oferty pracy i wymagania, jakie stawiamy przed kandydatami. Bardzo dobrze sprawdza się u nas program polecania przez naszych pracowników, który polega na rekomendacji określonego kandydata. Dzięki temu mamy szansę przyjąć do zespołu osobę godną zaufania, sprawdzoną i rzetelną. Współpracujemy również z biurami karier na uczelniach wyższych, co daje nam kontakt z młodymi, wykształconymi ludźmi, którzy mogą zdobywać u nas doświadczenie zawodowe. Czasami korzystamy też z usług firm headhunterskich.

 

Jakimi cechami powinien charakteryzować się idealny kandydat?

Każde stanowisko ma swoją specyfikę, ale zawsze szukamy osób, które lubią i nie boją się uczyć nowych umiejętności. Nasza firma nieustannie się rozwija, przez co stoją przed nami liczne nowe wyzwania. Oprócz wiedzy wymaganej na dane stanowisko, oczekujemy od kandydata zaangażowania i sumienności. Ważnym elementem jest również znajomość języków obcych, co jest wynikiem globalnego zasięgu działań Chemetu.

Jaką formę zatrudnienia Państwo preferujecie?

Naszym pracownikom chcemy zapewnić poczucie stabilności i bezpieczeństwa, dlatego gwarantujemy im umowę o pracę z bardzo atrakcyjnym pakietem socjalnym. Doceniamy ich pracę przyznając premie motywacyjne i kwartalne. Wszyscy pracownicy CHEMETU mogą skorzystać z prywatnej opieki medycznej oraz grupowego ubezpieczenia na życie. W dzisiejszych czasach to duży komfort. Dodatkowo oferujemy bilety do Parku Wodnego, karnet Multisport, w okresie świątecznym prezentujemy bony podarunkowe. Pamiętamy również o dzieciach naszych pracowników. Zarówno z okazji Dnia Dziecka, jak i Mikołaja, zawsze czekają na nich okolicznościowe paczki. CHEMET partycypuje także w pokryciu kosztów wypoczynku letniego.

Czy ze względu na charakterystykę wykonywanej działalności, pracownicy muszą liczyć się z koniecznością wyjazdu w delegacje?

Zdecydowanie tak. Staramy się umacniać naszą pozycję na rynku międzynarodowym, dlatego nasi pracownicy często udają się w delegacje zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Bierzemy udział w targach i konferencjach m.in. w Niemczech, we Włoszech, a nawet w Korei Południowej czy Brazylii.  Dzięki temu możemy prezentować nasze produkty większej grupie odbiorców, ale jest to również szansa na zdobywanie doświadczenia i wiedzy, które razem dają nam możliwość systematycznego rozwoju.

 

Czy odpowiednia atmosfera w pracy jest dla Państwa istotna?

Rodzinna i przyjazna atmosfera brzmią trochę jak frazesy, ale jednak staramy się, by pracownicy czuli się u nas dobrze. Zależy nam na miłych i życzliwych relacjach, ponieważ wierzymy, że dzięki temu współpraca układa się lepiej, a co za tym idzie, staje się efektywniejsza. Dlatego organizujemy wycieczki pracownicze, podczas których uczestnicy mają możliwość nie tylko zwiedzania i poznawania nowych miejsc, ale również mogą się rozluźnić, odpocząć i zadbać o kontakty ze współpracownikami. Ponadto, spotykamy się na różnego rodzaju imprezach firmowych, takich jak obchody Dnia Metalowca czy Wigilie pracownicze.

Starają się Państwo wspierać lokalne inicjatywy?

Od tego roku podjęliśmy współpracę z sąsiadującym Zespołem Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ,,Mechanik’’. Organizujemy dla uczniów i ich opiekunów wycieczki po terenie zakładu, chcąc w tej sposób przedstawić nie tylko sam proces produkcyjny, ale również zaprezentować siebie jako potencjalnego przyszłego pracodawcę. Zależy nam na rozwoju młodych ludzi, dlatego oferujemy najlepszym absolwentom tej szkoły płatny staż, podczas którego mają szansę teoretyczną wiedzę zamienić w praktykę. W tym roku przyjęliśmy pierwszych dwóch uczniów, którzy z powodzeniem pracują na stanowisku spawacza i montera aparatury. Jesteśmy przekonani, że nabyte u nas doświadczenie ułatwi im wejście na rynek pracy.

Czego zatem życzyć Państwu w przyszłości?

Przede wszystkim odwagi i sukcesów w zdobywaniu nowych rynków. Chcielibyśmy w dalszym ciągu rozwijać się w zakresie produkcji zbiorników najwyższej jakości, która zapewnia nie tylko satysfakcję klienta, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

 

Dziękuję za rozmowę.

Zakłady Aparatury Chemicznej CHEMET SA
2.7/5 Na podstawie 114 ocen.
gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
Zakłady Aparatury Chemicznej CHEMET SA