Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Marta Jarosz
Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, TU na Życie Europa S.A. i TU EUROPA S.A.
Od początku drogi zawodowej związana z obszarem HR, w branży finansowej aktywna od prawie 10 lat. Z wykształcenia pedagog o specjalizacji andragogika oraz absolwentka trenerskich studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Skuteczny praktyk z pasją podchodzący do podejmowanych zadań. Inicjuje i nadzoruje procesy związane z systemami motywacyjnymi i premiowymi, dedykowanymi programami rozwojowymi oraz badaniem kultury organizacyjnej. Autorka projektów wspierających innowacyjność i promowanie niestandardowych rozwiązań w firmie.

Stawiacie na innowacyjność. Na czym polega to nowatorstwo?

Wiele lat temu rozpoczęliśmy w Polsce bancassurance, czyli sprzedaż ubezpieczeń w powiązaniu z ofertą bankową z korzyścią dla klienta. Jako pierwsi wprowadzamy unikalne ubezpieczenia, np. dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szybko dostosowujemy się do zmieniającej się rzeczywistości i potrzeb klientów. Nasze najmłodsze „dziecko” to ubezpieczenie ochrony tożsamości zabezpieczające interesy prawne osób, których dane osobowe mogą zostać wykorzystane w nielegalny sposób. Natomiast obserwując rosnące zainteresowanie bieganiem przygotowaliśmy specjalną polisę dla sportowców i zaczęliśmy ubezpieczać uczestników imprez masowych, m.in. najbardziej prestiżowych zawodów triathlonowych w Polsce Herbalife Ironman 70.3 Gdynia. To ubezpieczenie stworzyli nasi pracownicy, którzy sami biegają i znają bolączki treningów oraz startów. Nawet kuchnie firmowe są przykładem naszej pomysłowości – nie projektował ich architekt, lecz nasi pracownicy.

Europa aż trzy razy otrzymała tytuł Dobry Pracodawca w ramach programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności. Co znaczą dla Państwa te sukcesy?

Zostaliśmy docenieni za aktywne wspieranie inicjatyw pracowników służących lokalnej społeczności, a także za przyjazne warunki i atmosferę pracy. Dziś te warunki to nie tylko nowoczesny laptop, dobrze wyposażone biuro i możliwość realizowania planów zawodowych, ale przede wszystkim system wartości i kultura organizacyjna, z którymi utożsamiają się pracownicy. Nasi pracownicy chcą wspólnie działać i robić dobre rzeczy dla innych. Razem uczestniczymy w sztafetach i piknikach charytatywnych, zbieramy bombki, które potem przeliczamy na wsparcie dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci, a w okresie świątecznym organizujemy paczki dla rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej. Przy wsparciu firmy pracownicy stworzyli inicjatywę „Nadaktywni” - startują w barwach Europy w biegach, triathlonach i zawodach rowerowych. Firma dofinansowuje ich udział w imprezach sportowych, a za każdy start „Nadaktywnego” pracownika w zawodach wpłaca określoną kwotę na rzecz hospicjum. W tych momentach czujemy, że tworzymy wyjątkowy zespół.  

  

Jakimi wartościami kieruje się TU Europa i TU na Życie Europa?

  • Innowacyjność
  • Profesjonalizm
  • Skuteczność

 Przede wszystkim w każdej sytuacji staramy się myśleć niestandardowo i proponować rynkowi nowe ubezpieczenia i nowe rozwiązania. Nasz profesjonalizm to dążenie do efektywnej wewnętrznej współpracy, a skuteczność objawia się w dynamicznym wzroście i zdobywaniu trwałej przewagi konkurencyjnej.

Praca w branży ubezpieczeniowej może być stresująca. Organizują Państwo imprezy firmowe, wyjazdy integracyjne, zajęcia rekreacyjne dla swoich pracowników?

Pracownicy z entuzjazmem uczestniczą w imprezach i wyjazdach integracyjnych oraz piknikach rodzinnych. Spotkania organizujemy w humorystycznej konwencji, często powiązanej z aktualnymi wydarzeniami firmowymi. Np. 20-lecie firmy uczciliśmy podczas imprezy w klimacie początku lat 90-tych, a więc okresu, kiedy ona powstała. Integracji służy także pomoc innym, o której już mówiłam.

Mają Państwo program dla pracowników "Akademia Tygrysa". Na czym on polega?

„Akademia Tygrysa” to wewnętrzna inicjatywa Europy skupiająca pracowników, którzy chcą aktywnie wpływać na rozwój i strategię firmy. Łącząc siły tworzą kreatywne pomysły, które przekuwają na  innowacyjne ubezpieczenia. Akademię tworzy grupa ponad czterdziestu osób, z różnorodnych obszarów naszej firmy, co pozwala na wymianę doświadczeń i wiedzy oraz poszerza optykę myślenia i działania.

Europa stymuluje rozwój swoich pracowników poprzez m.in. organizację szkoleń. Partycypują też Państwo w kosztach nauki języka angielskiego i niemieckiego.

Aktywnie uczestniczymy w procesie rozwoju zawodowego naszych pracowników i systematycznie podnosimy ich kwalifikacje stwarzając wiele różnorodnych możliwości, począwszy od udziału w szkoleniach i kursach, aż po naukę języków obcych, dofinansowaną przez firmę. Pracownicy często uczestniczą w wewnętrznych projektach interdyscyplinarnych, a wiele zaproponowanych przez nich rozwiązań dotyczących ubezpieczeń, ich dystrybucji czy obsługi klienta zostało wprowadzonych w życie i doskonale się sprawdza. Wiemy bowiem, że wspierając edukację i zdobywając kompetencję musimy jednocześnie stworzyć środowisko pozwalające na ich rozwój i praktyczne wykorzystanie.
Z każdym z Pracowników przeprowadzane są rozmowy rozwojowe omawiające efekty pracy oraz kierunki dalszego rozwoju. Stanowią one podstawę do kształtowania planu szkoleń i rozwoju zawodowego.

 

 

Ilu pracowników liczy Wasz zespół?

Europa to dwa towarzystwa ubezpieczeniowe TU Europa S.A. i TU na Życie Europa S.A. Taki podział wynika z uregulowań prawnych, jednak w praktyce w większości wszyscy jesteśmy zatrudnieni w obu spółkach. Obecnie nasz zespół to ponad 350 osób.

Dla Waszej firmy ważna jest ekologia i dbałość o zasoby naturalne. Jakie działania podejmują Państwo w tym kierunku?

Praktyczna troska o środowisko rozpoczyna się u nas od podstawowej czynności, jaką jest segregacja śmieci. Zbieramy także nakrętki, które przeznaczamy na cele charytatywne. Firma promuje komunikację elektroniczną, funkcjonuje elektroniczny obieg dokumentów. W wewnętrznej gazecie „Okiem Europy”, tworzonej przez samych pracowników i drukowanej na ekologicznym papierze, opublikowaliśmy także cykl artykułów utrwalających postawy proekologiczne.

Jesteście jednym z liderów polskiego rynku ubezpieczeniowego. Jak wyglądała Wasza droga do sukcesu?

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A. rozpoczęło swoją działalność w 1994 r., czyli w okresie intensywnych zmian gospodarczych w naszym kraju. W ciągu minionych 22 lat Europa przeszła długą drogę, od debiutanta do instytucji finansowej o ugruntowanej pozycji. W tym czasie rynek zmienił się diametralnie, zarówno jeśli chodzi o potrzeby klientów, otoczenie regulacyjne, jak i technologię. Udało nam się elastycznie dostosować do nowych wymogów i oczekiwań, co jest w dużej mierze zasługą niesłabnącego entuzjazmu menedżerów i pracowników. Dziś jesteśmy ekspertem w zakresie bancassurance, a jednocześnie rozwijamy drugi filar działalności tworząc ofertę dla partnerów pozabankowych oraz ubezpieczenia, które klienci kupują samodzielnie na naszej stronie internetowej i za pośrednictwem porównywarek.

Jaki był kluczowy moment dla firmy?

W kwietniu 1994 r. Europa wystawiła pierwszą polisę – od tego wszystko się zaczęło. Pierwszym poważnym testem profesjonalizmu, była powódź tysiąclecia na południu Polski w 1997 r. Obsługa szkód o takiej skali jak wtedy, była ogromnym wyzwaniem, ale egzamin zdaliśmy z wyróżnieniem. Ważne wydarzenie z ostatnich lat to przejście Europy w 2012 r. pod skrzydła globalnych grup ubezpieczeniowych - niemieckiej Talanx i japońskiej Meiji Yasuda, które wzmacniają naszą siłę finansową.
W swoim codziennym działaniu staramy się jednak skupiać na przyszłości. Podchodzimy do niej z optymizmem, wiedząc, że zespół zasila wiele młodych osób, przynoszących ze sobą świeże spojrzenie na potrzeby i drogi dotarcia do dzisiejszych klientów.

 

Jak można aplikować do Państwa firmy?

Przede wszystkim zapraszam do odwiedzenia na stronie firmy zakładki http://tueuropa.pl/kariera.htm gdzie znajdują się wszystkie oferty pracy, staży i praktyk. Nasze ogłoszenia publikujemy również na portalach internetowych, na stronach biur karier, czy targach pracy.

Naszych użytkowników może zaciekawić również to, jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej TU Europa?

Najważniejsze, aby osoba aplikująca odpowiedziała sobie na pytanie czy nasze wartości i kultura organizacyjna są zgodne ze mną i moimi oczekiwaniami. W zakresie przygotowania polecam, aby zapamiętać firmę i stanowisko na jakie składamy aplikację oraz potraktować to spotkanie nie jak kolejny egzamin, ale partnerską i szczerą rozmowę, gdzie obie strony muszą wspólnie się poznać i odpowiedzieć, czy właściwym kierunkiem jest rozpoczęcie wspólnej drogi. Szukamy przede wszystkim ludzi podchodzących do zadań z pasją i pomysłem. W naszej firmie osoby o wysokim potencjale, z zaangażowaniem wywiązujące się ze swoich zadań, często zostają w strukturach firmy i stają się etatowymi pracownikami na wiele lat. W Europie mamy liczne przypadki praktykantów czy studentów podejmujących u nas pierwszą pracę, którzy obecnie są dyrektorami i kierują firmą.

Na jakie benefity mogą liczyć pracownicy Państwa firmy?

W Europie funkcjonują systemy premiowe, które pozwalają nagradzać i doceniać wspólne i indywidualne osiągnięcia. Istotne znaczenie ma również dbanie o zdrowie i sprawność fizyczną. Większość z nas korzysta z pakietu świadczeń medycznych w sieci prywatnych przychodni, dysponującej kilkuset placówkami partnerskimi w całej Polsce. Również ogromnym zainteresowaniem cieszy się program sportowo-rekreacyjny, dający dostęp do obiektów sportowych. 

 

Poszukujecie również studentów, stażystów?

Początkujący na rynku pracy studenci lub świeżo upieczeni absolwenci, którzy są zmotywowani, dobrze odnajdują się w naszej dynamicznej organizacji. Osoby rozpoczynające staż lub pracę na stanowiskach asystenckich bądź młodszych specjalistów są angażowane w realizację ciekawych projektów. Tworzymy środowisko pracy dające możliwość szybkiego zdobycia nowych kompetencji. Każdy może piąć się po szczeblach kariery, jak również w ramach rekrutacji wewnętrznej zdobywać doświadczenie w różnych obszarach. Warto też wspomnieć, że na początku współpracy organizowane są spotkania z nowymi pracownikami ułatwiające odnalezienie się w naszej firmie, poznanie jej struktury, obowiązujących regulacji i systemów motywacyjnych.

Jakie macie ambicje na przyszłość?

Mieć w szeregach wartościowych, lojalnych pracowników i prawdziwych liderów. Bo, jak powiedziała psycholog i coach Carla Northcutt, „Celem wielu liderów jest sprawić, by ludzie mieli o nich jak najlepsze zdanie. Celem wielkiego lidera jest sprawić, by ludzie lepiej myśleli o sobie”. 

Dziękuję za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
TU EUROPA S.A.