Szkoła Języków Obcych ENJOY

3.7 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady Szkoła Języków Obcych ENJOY

Miniaturka
Zuzanna Brudnicka
Właścicielka i lektorka, Szkoła Języków Obcych ENJOY
Założycielka Szkoły Języków Enjoy, której prowadzenie firmy sprawia taką samą przyjemność, jak kontakt z ludźmi. Zawsze uśmiechnięta, wesoła i radosna. Na co dzień rzadko można zobaczyć ją smutną. Jak sama twierdzi: Uśmiech i wiedza to najpiękniejsze rzeczy, jakie można dać drugiemu człowiekowi. Zawsze gotowa podzielić się wiedzą i doświadczeniem, które ciągle poszerza. Od ponad dekady wykorzystuje kreatywną i sprawdzoną metodę nauczania, która gwarantuje skuteczność kształcenia oraz wspiera rozwój intelektualny, emocjonalny, a także społeczny każdego dziecka. Dla starszego słuchacza jest nie tyle lektorem, co mentorem. Zawsze indywidualnie postrzega każdego kursanta i skupia się na jego naturalnych predyspozycjach, aby maksymalnie pomóc uczniowi w jego językowym rozwoju.

Zapraszamy do lektury wywiadu na GoWork.pl!

Szkoła Języków Obcych Enjoy powstała w 2009 roku z pasji do języków obcych. Dziś jesteście uznaną marką. Jak wyglądała droga do tego momentu?

Nasza przygoda zaczęła się, jak niemal każda inna – jedna uczennica, następnie kolejni uczniowie. Lekcje były prowadzone początkowo w domach naszych uczniów. Z czasem, gdy udało nam się zbudować kadrę lektorską, wyszkolić metodyków i znaleźć oryginalny sposób na siebie, nasza oferta zaczęła się rozwijać. Enjoy rozpoczęła współpracę z pierwszymi placówkami edukacyjnymi. I jak to miało miejsce z pierwszymi uczniami, podobnie potoczyło się ze szkołami - jedna lokalizacja, potem kolejne, aż z czasem pozyskiwaliśmy ich coraz więcej.

Dzisiaj prowadzimy nasze zajęcia w żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie całej Warszawy. Zajęcia odbywają się przed lub po lekcjach, a w przypadku najmłodszych – w terminie wyznaczonym przez kierowników lub opiekunów grup placówek przedszkolnych. Lekcje prowadzone są stacjonarnie, bez potrzeby przewożenia uczniów do innych lokalizacji i mieszania grup z obcymi dziećmi. Dzięki temu nasi uczniowie czują się bezpiecznie i komfortowo, a uczestnictwo we wspólnych zajęciach pozalekcyjnych z klasowymi przyjaciółmi sprawia, że nasze zajęcia są jeszcze bardziej przyjemne.

Wierzymy i nie mamy żadnych wątpliwości, że aby lekcja była skuteczna, a całokształt kursu efektywny, to nasi uczniowie muszą czuć się bezpiecznie i w atmosferze radości i uśmiechu brać w niej aktywny udział.

Zdarza się, że sala jest pełna uczniów chętnych poszerzać wiedzę z języka angielskiego?

Nigdy do tego nie dopuszczamy. Podczas wrześniowych i październikowych zebrań szkolnych z rodzicami niejednokrotnie udaje nam się zapisać na lekcje całe klasy. Zawsze jednak informujemy rodziców, że nasze grupy są małe, czasem wręcz kameralne.

Lekcje prowadzone są w grupach 4-10 osobowych, aby lektor mógł poświęcić każdemu uczniowi odpowiednią ilość swojego czasu i uwagi. Takie podejście umożliwia także dostosowanie się poziomu znajomości angielskiego poszczególnych osób oraz – co jest bardzo istotne – do planu lekcji i innych zajęć pozalekcyjnych.

Duża część Państwa oferty kursów i zajęć kierowana jest do dzieci - zarówno maluchów, jak i tych w wieku przedszkolnym i szkolnym. Na jakie metody pracy z dziećmi stawiacie Państwo w swojej szkole?

Zgadza się, naszymi uczniami są głównie dzieci i młodzież szkolna. Opieramy się na własnej praktyce, doświadczeniu innych, indywidualnej twórczości, a także wiedzy zdobytej od najlepszych edukatorów i trenerów. Lektorzy na lekcjach komunikują się w języku angielskim. Język macierzysty wykorzystują tylko wtedy, gdy naprawdę zajdzie taka potrzeba.

Zależy nam na aktywizowaniu dziecka i pobudzaniu jego ciekawości do odkrywania języka angielskiego jako żywego języka, którym uczniowie faktycznie mogą się posługiwać w codziennym życiu. Tematyka zajęć obejmuje zagadnienia bliskie dzieciom, dotyczące między innymi jedzenia, ważniejszych świąt, sportów oraz takie, które pozwalają im ćwiczyć funkcje językowe, jak np. udzielanie informacji o drogę. Większość tematów zawartych na lekcjach pokrywa się z treściami omawianymi na lekcjach, co umożliwia uczniom nie tylko utrwalenie zdobytej wiedzy, ale i rozwinięcie interesujących grupę tematów.

To tak w wielkim skrócie, gdyż każde zajęcia dostosowane są do wieku uczestników oraz ich poziomu znajomości języka angielskiego, a także obowiązującego programu dydaktycznego. O naszej metodzie więcej możecie się dowiedzieć z dedykowanej tematowi zakładce na stronie internetowej.

Proponujecie również zajęcia dla uczniów z matematyki. Jaką formę mają takie kursy?

Wielu rodziców szukało w naszej Szkole wsparcia przy innych przedmiotach. Z racji, że część naszych lektorów posiada także inne specjalizacje, udało nam się stworzyć doświadczoną kadrę nauczycieli matematyki (i nie tylko). Dlatego od pewnego czasu sukcesywnie rozwijamy naszą ofertę, wykorzystując potencjał drzemiący w naszych pracownikach. Obecnie prowadzimy zajęcia z matematyki w dwóch wariantach: grupowe w szkole po lekcjach i indywidualne w domu ucznia.

Dla najmłodszych przewidujemy naukę przez zabawę z wykorzystaniem Kart Grabowskiego oraz innych gier logicznych i matematycznych. Wiemy z doświadczenia, że nie ma dzieci, które nie lubią matematyki. Są uczniowie, którzy zostali do niej zniechęceni poprzez skomplikowane procedury, specjalne sposoby zapisów, a co najgorsze – narzucanie sposobu myślenia nauczyciela, który zabrania rozwiązywać dzieciom zadania po swojemu. Na naszych zajęciach uwalniamy logikę dziecka, która wspomaga rozwój matematycznej pasji.

Dlatego nasze lekcje podzieliliśmy na odpowiednie grupy wiekowe. W zajęciach dla grup dzieci w wieku od 5 do 10 lat wykorzystujemy dużo ruchu, muzykę, zabawę i wyobraźnię danego ucznia, aby mógł jak najlepiej zrozumieć zasady omawianej partii materiału. Zawsze liczymy się z opinią dziecka i nigdy jej nie krytykujemy. Uczymy, będąc pełni zrozumienia, wyrozumiałości i cierpliwości także dla starszych uczniów, których często wspieramy nie tylko podczas prowadzonych korepetycji z bieżącego materiału, ale i przygotowując ich do stresujących egzaminów ósmoklasisty i matury.

Nowością, którą wprowadziliście w ostatnim czasie, są zajęcia z animacji dla dzieci, które zyskują właśnie na popularności. W jakiej formie organizowane są takie zajęcia?

Jest to nowość w naszej ofercie, która zrodziła się niemal samoistnie – taka naturalna kolej rzeczy. Z sukcesem rozwijaliśmy w dzieciach kreatywność, pobudzaliśmy ich zdolności poznawcze, wspólnie tworzyliśmy niesamowite rzeczy i uczestniczyliśmy w wielu zabawach. Nasze lekcje stały się niesamowicie popularne nie tylko wśród rodziców, ale i placówek edukacyjnych. Logo Enjoy coraz częściej zaczęło się pojawiać w żłobkach, przedszkolach oraz szkołach podstawowych. Rekomendacje i ciepłe słowa opiekunów, a także samych uczniów zainspirowały nas do pójścia o krok naprzód…

Wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, wykształcenie pedagogiczne lektorów, oraz liczne specjalistyczne kursy uwolniły kolejny potencjał w naszym zespole. W ten sposób powstały właśnie Animacje dla dzieci. Możemy szerzyć kreatywność i zarażać pasją nie tylko do języka angielskiego bo uszczęśliwianie dzieci nie kończy się na nauce poprzez zabawę. To także piękne chwile pełne beztroski, niesamowite kreacje prosto z ulubionych bajek, czy możliwość spełniania najskrytszych dziecięcych fantazji.

Wciąż rozbudzamy w dzieciach wyobraźnię i ciekawość otaczającego nas świata. Podczas animacji robimy to jednak na maxa! Dokładamy wszelkich starań, aby każda impreza była jak największą frajdą zarówno dla dzieci, jak i rodziców oraz opiekunów.

Z oferty Szkoły Języków Obcych Enjoy mogą skorzystać także dorośli. Jakie zajęcia są dla nich przewidziane w Państwa szkole?

Wchodząc na naszą stronę internetową widać, że kochamy uczyć dzieci. Oferta Enjoy nie kończy się jednak na szkole podstawowej. Prowadzimy kursy z angielskiego oraz innych języków obcych (niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski, włoski, a nawet japoński) dla młodzieży, studentów, osób dorosłych oraz klienta biznesowego.

Nasze kursy językowe nastawione są na wszechstronny rozwój wszystkich sprawności językowych, tj.: pisania, mówienia, słuchania i czytania, które są niezbędne do porozumiewania się w języku obcym we wszystkich sytuacjach codziennych. Podczas zajęć wykorzystywane są różnorodne metody i techniki nauczania dostosowane do wieku, poziomu, możliwości oraz celów słuchacza.

Już wkrótce będziecie mieli możliwość wejść na nową stronę internetową dla dorosłych uczniów, gdyż jest w trakcie budowy. Na niej szerzej opiszemy rodzaje zajęć, które znajdują się w naszej ofercie. Na pewno nie zabraknie zajęć indywidualnych dostosowanych do poziomu oraz oczekiwań ucznia, z bezpłatnym dojazdem do domu, hybrydowo (w wybranych przez ucznia lokalizacjach, np. w pracy lub restauracji) a także online.

Czy organizujecie Państwo także kursy języka angielskiego dla firm?

Tak, współpracujemy z wieloma firmami na elastycznych warunkach. Mamy świadomość, że klient biznesowy jest wymagający i oczekujący szybkich efektów. Dlatego dbamy o to, aby nasi Klienci mieli poczucie, że wybierając współpracę z naszą Szkołą będą mieli zapewnione wszystkie usługi językowe potrzebne do efektywnego prowadzenia biznesu. Kursy językowe dla pracowników, tłumaczenia dokumentów, szkolenia stanowiskowe – to tylko nieliczne usługi, które cieszą się dużą popularnością w „Enjoy dla biznesu”.

Dodatkowo, współpraca z nami wiąże się także z biznesowym wsparciem w postaci specjalnie dedykowanej wizytówki dla naszych Klientów i Partnerów Biznesowych.

Współpracujecie Państwo także ze szkołami, przedszkolami i żłobkami. Wielu rodziców nie jest świadomych, w jaki sposób nawiązać tego typu współpracę w placówce, do której uczęszczają ich dzieci. Jak można zgłosić chęć organizacji takich zajęć? Czy trzeba to zrobić w porozumieniu z dyrekcją szkoły?

Placówki, z którymi rozpoczynamy współpracę są na bieżąco dodawane do mapki, znajdującej się w sekcji kontaktowej naszej strony internetowej. Umieściliśmy ją właśnie tam, aby rodzice mieli możliwość sprawdzić, czy ich dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły objętych naszymi lekcjami. Jeżeli wybrana placówka nie znajduje się na naszej liście to zazwyczaj prosimy o telefon lub e-mail z naszym biurem.

Istnieje także możliwość wypełnienia formularza kontaktowego. Wystarczy podać numer szkoły i wiek dziecka, a my rozpoczniemy proces uruchamiania lekcji w danej placówce. Wszelkie formalności są zatem po naszej stronie.

W Szkole Języków Obcych ENJOY pracuje ok. 80 - 90 lektorów i nauczycieli. To całkiem duży zespół. Jakie cechy osobowości wyróżniają Państwa pracowników?

Enjoy to przede wszystkim ludzie z pasją i zgrany zespół. Wspólnie pracujemy nad jakością zajęć, przekazujemy sobie wiedzę, pomysły oraz doświadczenia. Do grona naszych lektorów trafiają najlepsi z najlepszych bo dziecko to najbardziej wymagający uczeń.

Pozytywna energia, cierpliwość i ogromna wiedza to cechy, jakie przypisują nam rodzice oraz wychowawcy w szkołach i przedszkolach. Właśnie to wyróżnia nas na tle konkurencji – zapracowaliśmy na zaufanie i naszą opinię u setek klientów, a nie na pojedynczych projektach. Wysokie standardy jakości, mające swe źródło w naszej Polityce Jakości i Zrównoważonego Rozwoju są regularnie potwierdzane, a nasze działania nagradzane w formie certyfikatów i wyróżnień, które z dumą prezentujemy na naszych stronach internetowych.

Jak przebiega proces rekrutacyjny w Państwa firmie? Jakie kwalifikacje zawodowe i umiejętności trzeba posiadać, aby zostać Państwa pracownikiem?

Jak już wspomniałam, do naszego zespołu trafiają najlepsi z najlepszych. Dlatego rekrutację prowadzimy niemal przez cały rok. Cięgle się rozwijamy, placówek z naszym logo przybywa, więc musimy być gotowi, aby sprostać każdemu wyzwaniu nie obniżając standardów. Kiedy otrzymamy CV od kandydata, nasi metodycy rozpoczynają analizę umiejętności i wykształcenia kandydata. Jeśli wybrana osoba posiada odpowiednie predyspozycje dzwonimy do niej i umawiamy spotkanie online (odbywa się na Zoomie).

W trakcie spotkania omawiamy sposób pracy w naszej szkole, rozmawiamy o doświadczeniu, umiejętnościach oraz oczekiwaniach kandydata. Część rozmowy przebiega w języku angielskim, np. pytania merytoryczne na temat prowadzenia zajęć. Następnie omawiamy oczekiwania finansowe i pozapłacowe. Każdy lektor, który zgłosi nam swoją kandydaturę na pewno otrzyma odpowiedź zwrotną. Feedback wysyłamy mailowo lub też kontaktujemy się telefonicznie. 

Jakie warunki zatrudnienia oferujecie Państwo swoim pracownikom?

Naszym nowym nauczycielom oferujemy umowę zlecenie lub współpracę B2B z atrakcyjnym wynagrodzeniem. Ponadto prowadzimy także aktywną współpraca ze startupami, wspierając innowacyjność, a dzięki temu zwiększając naszą konkurencyjność wśród szkół językowych z międzynarodowym kapitałem.

Jesteśmy elastyczni nie tylko w stosunku do naszych klientów. Wszystkim współpracownikom umożliwiamy dogodne godziny pracy, stałe wsparcie merytoryczne, metodyczne i organizacyjne. Na potrzeby wybranych projektów sponsorujemy specjalistyczne szkolenia, finansujemy zakup niezbędnych do pracy akcesoriów, a wszystkim lektorom zapewniamy kompleksowe wyposażenie dydaktyczne na start (długopisy, zeszyty, naklejki imienne dla uczniów, koszulki firmowe, pacynki edukacyjne, książki, itp.). 

Jak opisalibyście Państwo atmosferę pracy w Szkole Języków Obcych Enjoy?

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy sprawia, że wzrasta zadowolenie, a nasi pracownicy często identyfikują się ze Szkołą i z chęcią uczestniczą w dodatkowych projektach, jak np. animacje dla dzieci w języku angielskim. Otwarta komunikacja na naszych wewnętrznych forach umożliwia szybką wymianę zdań, wypowiedzenia się na każdy temat, czy wyrażenia potrzeb.

Regularne słuchanie głosu pracowników jest zatem jednym ze stałych elementów mojej pracy, jako właścicielki Enjoy. Często stawiam na współdziałanie. Zależy mi, aby nasza Szkoła była miejscem sprzyjającym współpracy, wzajemnej motywacji i wymiany doświadczeń. Niejednokrotnie doświadczyliśmy mocy synergii i jej pozytywnego przepływu. Kiedy wykonujemy projekty wymagające zaangażowania kilku lub więcej pracowników, czuć że jesteśmy prawdziwym zespołem.

Niesamowite jest uczestniczyć w pracy z tak wspaniałymi ludźmi i korzystać z mądrości wypracowanej w grupie. Nikt się już nie dziwi, gdy opisuję swoich współpracowników dwoma słowami – Dream Team!

Kolejnym dużym krokiem na drodze rozwoju Państwa firmy jest uruchomienie systemu franczyzy. Na jakich zasadach można nawiązać współpracę tego typu z Państwa szkołą?

Coraz więcej szkół językowych przechodzi na nauczanie zdalne. Wycofują ze swoich ofert dojazdy do domu ucznia, czy lekcje grupowe w wybranych lokalizacjach. Staje się to powoli pewnym standardem w nauczaniu języków obcych. Tworzone są aplikacje do samodzielnej nauki, a kontakt z lektorem jest coraz rzadszy.

W Enjoy również posiadamy możliwość nauki za pośrednictwem komunikatorów, ale staramy się prowadzić więcej lekcji stacjonarnych, niż online. Nie wynika to z braku efektywności, gdyż każdą lekcję mamy dobrze zaplanowaną i dobieramy do niej odpowiednie akcesoria wywołujące interakcję. Po prostu wiele osób wciąż boryka się z problemami technologicznymi, brakiem odpowiedniego sprzętu, czy słabym zasięgiem Internetu.

Pandemia i wprowadzane w szkołach lekcje online pokazały także, że problemy techniczne i doświadczenie w obsłudze komputera to nie jedyny problem. Dzieci potrzebują rzeczywistego kontaktu z drugą osobą, nawet jeżeli mowa o lekcjach angielskiego lub innych języków obcych. Dlatego zdecydowaliśmy się rozwijać zarówno tradycyjną formę nauki, jak i tą wirtualną…

Nie tłumaczy to jednak, na jakich zasadach dobieracie Państwo partnerów franczyzowych?

Stąd ten długi wstęp (śmiech). Opisałam pobudki, które skłoniły nas do uruchomienia systemu franczyzy. Gdy większość szkół językowych zamyka się na standardowe do niedawna formy nauki, my je chcemy kontynuować, wręcz rozwijać. I w sumie tyle mogę na dzień dzisiejszy o tym powiedzieć.

Projekt jest zbyt młody, aby można byłoby go opisać większą ilością słów. Jesteśmy na etapie rozmów z kilkoma mniejszymi szkołami językowymi spoza Warszawy, z którymi planujemy wkrótce rozpocząć przygodę pod jedną marką – Enjoy.  Będzie to na pewno świetny temat na nasze kolejne wspólne spotkanie z GoWork!

Rozwój Szkoły Języków Obcych Enjoy przebiega bardzo dynamicznie. Jakie mają Państwo plany na przyszłość?

Bez dwóch zdań okres pandemii pobudził nas do jeszcze cięższej pracy, z której zrodziły się nowe przedsięwzięcia. W najbliższym czasie planujemy wzmocnić pozycję naszych nowych usług, wciąż je rozwijać i odpowiednio ukierunkowywać.

Jakość stanowiła dla nas zawsze bardzo istotny wyróżnik, a do jego wypracowania niezbędny jest czas. Dlatego w najbliższej przyszłości skupimy się na słuchaniu. Nie tylko naszych pracowników, ale rodziców, opiekunów, klientów biznesowych i wszystkich naszych partnerów, aby przygotowane z myślą o nich przedsięwzięcia spełniły wszelkie ich potrzeby.

Szkoła Języków Obcych ENJOY