Edward Płusa Prezes STARPOL II Sp.zo.o.
Edward Płusa – Doświadczony przedsiębiorca. Właściciel i Prezes Zarządu firmy Starpol. Wieloletni członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

Starpol to już 25 lat doświadczenia. Jak wyglądały początki firmy?

Przedsiębiorstwo zaczynało swoją działalność od produkcji kompletnego okablowania wszystkich typów samochodów STAR, potem prowadzona była kontynuacja współpracy po przekształceniach z MAN STAR TRUCK &BUSES (montaż wiązek samochodowych).Obecnie mamy również klientów z branży rolniczej, maszynowej i sprzętu gospodarstwa domowego. Od 2003 roku postawiliśmy na rozwój dodatkowej gałęzi działalności tj. produkcji metalowej, gdzie świadczymy usługi w zakresie cięcia laserowego, gięcia, spawania, zgrzewania, frezowania i toczenia CNC oraz wielu innych operacji związanych z produkcją elementów, konstrukcji narzędzi. Zatrudnienie rosło systematycznie od kilkunastu osób do ok. 300 pracowników w chwili obecnej. Firma rodzinna rozrosła się do rozmiarów dużego przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej.

 

Stale rozszerzają Państwo zakres swojej oferty. W 2003 roku ruszyła produkcja metalowa, obecnie oferują Państwo również usługi wtrysków oraz inżynierię odwrotną-skanowanie 3D. Do kogo skierowane są Państwa usługi?

Nasze działania ukierunkowane są na współpracę z wiarygodnymi partnerami; polskimi i zagranicznymi, którzy zainteresowani są długofalową współpracą. Nasze kontakty handlowe skierowane są na rynek B2B, do producentów różnego typu produktów, od sprzętu gospodarstwa domowego, poprzez maszyny rolnicze, a skończywszy na przemyśle samochodowym i maszynowym. Szeroki zakres oferowanych usług jest naszym atutem. Możemy zaoferować okablowanie, ale również elementy czy podzespoły metalowe, a także plastikowe obudowy.

  

Czy podczas pracy korzystają Państwo z innowacyjnych technologii?

Obecne czasy wymuszają ciągłe inwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dzięki nim możemy oferować coraz lepsze jakościowo produkty, jednocześnie optymalizując koszty wytworzenia. Dlatego też konwencjonalne maszyny zastępujemy urządzeniami sterowanymi numerycznie, oznaczające się wysoką dokładnością i powtarzalnością procesu.

Jakie trudności są specyficzne dla branży w jakiej Państwo działają?

Ostatnio obserwujemy poważny problem związany z systemem edukacji, gdzie zaniedbane zostały mechanizmy kształcenia zawodowego. Coraz bardziej zauważalne są problemy w znalezieniu fachowców w konkretnym zawodzie, takich jak ślusarz czy spawacz. Dlatego też w tym roku objęliśmy patronat nad klasą składającą się z 8 osób, które kształcą się w zawodzie „operatora obrabiarek skrawających” w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach. Od drugiego roku nauki będą oni odbywać w naszej firmie praktyki, gdzie nabędą praktycznej wiedzy pod okiem naszych doświadczonych pracowników. W efekcie mamy nadzieję, że po zakończeniu edukacji część z nich znajdzie u nas zatrudnienie. Co najważniejsze, będą już przeszkoleni do pracy na oferowanych stanowiskach.

Na jakie stanowiska najczęściej rekrutują Państwo nowych pracowników?

Najwięcej potrzebujemy zazwyczaj monterów wiązek elektrycznych z uwagi na skalę produkcji. Ponadto, poszukujemy często ślusarzy, spawaczy, operatorów maszyn CNC.

Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć Państwa pracownicy?

Zazwyczaj rozpoczynamy współpracę od 3 miesięcznego okresu próbnego, chcąc poznać umiejętności zatrudnianej osoby. Potem w zależności od sytuacji zatrudnienie przekształcane jest na czas określony bądź stałą umowę o pracę.

 

Jak wygląda sam proces rekrutacji?

Wymagane jest dostarczenie CV, w kolejnym etapie udokumentowana historia zatrudnienia oraz kwalifikacji czy nabytych podczas szkoleń umiejętności. Decydujący głos w tej sprawie ma zarząd.

Czego oczekują Państwo od kandydatów? Czy szukają Państwo specjalistów, czy również osoby bez doświadczenia mogą u Państwa je zdobyć?

Wszystko zależy od sytuacji. Czasami poszukujemy pracowników posiadających konkretne umiejętności i doświadczenie. Natomiast nie wykluczamy zatrudnienia osób, które będą wymagać przeszkolenia w konkretnym zakresie. Najważniejsze są chęci do nauki i współpracy. Zdajemy sobie sprawę, że każde przedsiębiorstwo, również nasze, ma unikatowe środowisko pracy, gdzie niezbędne jest wprowadzenie w panujące zwyczaje, regulamin oraz zapoznanie z mechanizmami zarządzania czy funkcjonowania poszczególnych działów.

Rekrutują Państwo również osoby do pracy w Niemczech. Co oferują Państwo pracownikom w tym zakresie?

Osoby zatrudnione przez nas, oddelegowane do pracy za granicą wykonują głównie prace formierskie i odlewnicze. Gwarantujemy dojazd, zakwaterowanie, umowę o pracę, pełne ubezpieczenie i opiekę BHP.

Obecnie ciężko o dobrych i wyspecjalizowanych pracowników w branży. Jak Państwo radzą sobie z tym problemem? Czy oferują Państwo możliwość dofinansowania do studiów umożliwiających podniesienie kompetencji?

Tak jak wspomniałem, opiekujemy się klasa patronacką w ZSZ. Poza tym, w uzasadnionych przypadkach dofinansowujemy studia podyplomowe czy konkretne szkolenia podnoszące kwalifikacje.

Czy Państwa pracownicy mają możliwość rozwoju? Jakie szkolenia czekają na nowych pracowników?

Zazwyczaj proponowane szkolenia są związane z bieżącymi, konkretnymi potrzebami czy nowymi wyzwaniami, z jakimi spotyka się firma w szybko zmieniającym się otoczeniu biznesowym. Pracownicy mają możliwość zdobywania nowych umiejętności z konkretnej dziedziny, którą obsługują.

Ostatnio, cała kadra jest objęta cyklem szkoleń z zakresu norm przemysłu samochodowego takich jak ISO TS 16 949, VDA 6.3. Jest to związane z planami rozwoju współpracy w tym sektorze rynku.

Współpracują Państwo z Zespołem Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach umożliwiając uczniom znalezienie pracy w zawodzie zaraz po zakończeniu kształcenia. Jak będzie wyglądała edukacja w klasie patronackiej?

Pierwszy rok jest związany z teoretycznym kształceniem, gdzie uczniowie uczęszczają na zajęcia w szkole oraz podstawy pracy w zawodzie zdobywają w Centrum Doskonalenia Zawodowego. Od drugiego roku uczniowie uczęszczają na praktyki do naszego zakładu metalowego. Te 3 lata edukacji wliczają się im do stażu pracy. Otrzymują również symboliczne wynagrodzenie, co powinno dodatkowo mobilizować do pracy.

 

Wartością firmy są dobrzy pracownicy. Jakie systemy motywacyjne Państwo stosują?

W umowie zagwarantowane są premie uznaniowe. Uzależnione są od zaangażowania oraz efektów pracy. Premie przyznawane są przez zarząd.

Na jakie benefity mogą liczyć Państwa pracownicy?

Dbamy o integrację załogi. Dlatego też tradycyjnie co roku w styczniu odbywa się zabawa karnawałowa dla chętnych z załogi. Organizujemy też grille firmowe i spotkania okazjonalne. Przewidujemy również premie świąteczne. Dofinansowujemy udział w wydarzeniach kulturalnych, takich jak spektakle teatralne, koncerty i występy artystyczne. Posiadamy fundusz socjalny, gdzie osoby w trudnej sytuacji mogą ubiegać się o pomoc doraźną, dofinansowujemy wypoczynek, leki, sprzęt medyczny.

Co uważa Pan za największe dotychczasowe osiągnięcie firmy?

Przez wiele lat działalności przeżywaliśmy różne momenty, zarówno dobre jak i złe. Najważniejsze jest to, że każda z napotkanych trudności umocniła nas, zmusiła do znalezienia wyjścia z sytuacji, co niejednokrotnie stało się przyczyną kolejnego etapu rozwoju. Prawdziwe jest tu więc potoczne powiedzenie, że „co nas nie zabije to nas wzmocni”. Według mnie, utrzymywanie wieloletniej współpracy z naszymi partnerami biznesowymi, nawiązywanie nowych relacji jest największym osiągnięciem firmy, dowodem na wiarygodność, rzetelność i skuteczność.

Targi dla wielu firm są świetnym miejscem na promocję swojej działalności. Czy uczestniczycie w takich przedsięwzięciach?

Starpol był obecny na targach branżowych zarówno w Polsce jak i za granicą. Uczestniczyliśmy w takich wydarzeniach jak Eurotool w Krakowie, STOM w Kielcach, TEC w Warszawie, MIDEST we Francji, ELMIA w Szwecji, targach w Hannowerze, czy Targach kooperacji w Belgii i wielu innych. Pomaga to nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami.

Czego możemy Państwu życzyć na następne 25lat działalności?

Zgranego zespołu z trafionymi pomysłami, uczciwych partnerów handlowych oraz przyjaznego otoczenia politycznego, a przede wszystkim powodzenia i wytrwałości przy realizacji planów rozwoju.

Dziękujemy za rozmowę.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Listopadzie 2019r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 3 115 175
  2. olx.pl 2 736 098
  3. pracuj.pl 2 718 511
  4. linkedin.com 2 689 259
STARPOL II Sp.zo.o.