Sii Sp. z o.o.

2.4 Dodaj merytoryczną opinię

O firmie

  • 2006

    Rok założenia

  • 4300

    Liczba pracowników

Kandydat
Kandydat
 Pytanie

Dzień dobry, czy wiadomo kiedy otworzy sie oddział w Kielcach? Pozdrawiam

turysta
Pracownik

Firma ok, szanuja pracownika. Wynagrodzenie do 25% niższe niż u konkurencji, ale rzeczywiście jest dość fajna atmosfera. Duży minus za brak podwyżek, co trochę dziwi bo co chwię prezes chwali się czy to wakacjami, czy to pompowaniem kasy w hobby a żeby dostać podwyżkę to trzeba wypowiedzenie w ręku trzymać.

zniesmaczony
Były pracownik

Fajni ludzie (mam na myśli zespół z którym pracowałem, bo o szefostwie nie będę się wypowiadał...), ciekawe projekty, możliwość rozwoju, ale... W chwili odejścia z pracy nie ma co liczyć na odprawę, która zgodnie z prawem powinienem otrzymać w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, umowa została rozwiązana za porozumieniem stron. Niestety inaczej chyba się nie da jak poprzez pismo od prawnika tego załatwić...

Zobacz wszystkie opinie (730)

Cloud Security Architect 2020-05-23 14:23 przez Ravager

Przebieg rekrutacji

Może i Sii jako całość faktycznie jest super (choć trochę słabo z ich strony, że nie podają widełek płacowych), natomiast odradzam aplikowanie do łódzkiego oddziału tejże firmy. Pani z HR, która prowadziła ze mną rozmowę, jest po prostu niekompetentna. Bawi się w ocenianie poziomu zaawansowania kandydata, sama nie mając rzecz jasna żadnej wiedzy technicznej i umiejętności z dziedziny bezpieczeństwa IT, aby dokonywać tego w sposób rzetelny. Błędnie też oceniła moją znajomość angielskiego na podstawie zaledwie dwóch pytań zadanych w tym języku jako niewystarczająca, pomimo, że żadna inna firma, do której kiedykolwiek aplikowałem, a także ta, w której obecnie pracuję, nie miała w tej kwestii zastrzeżeń. Ponadto, odniosłem wrażenie, iż jest arogancka i lubi z góry patrzeć na kandydatów, chociaż z pozoru starała się być uprzejma. Pierwszy raz spotkałem się z taką farsą ze strony HR (a jak napisałem wcześniej, miałem do czynienia z wieloma firmami). Radzę dokonywać bardziej wymagających selekcji na stanowiska rekruterskie, żeby takie sytuacje się nie potwarzały u innych kandydatów.

Pytania

Typowa nawijka o doświadczeniu kandydata i jego oczekiwaniach finansowych, czym firma się zajmuje, jakie projekty ma do zaoferowania i krótka pogawędka o niczym w języku angielskim.

  • Poziom rozmowy:
  • Rezultat: Nie dostałem pracy

Pracodawca

 Aktualność

Na naszych profilach pojawiło się w ostatnim czasie sporo opinii, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Przekonajcie się sami - nasi pracownicy przeczytali dla Was te "najciekawsze". ;)
#hejtniejestOK

Sii Sp. z o.o.