Prevac

1.8 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady Prevac

Miniaturka
Justyna Kowalska
Specjalista ds. Marketingu Prevac

Proszę opowiedzieć coś więcej o firmie PREVAC

Firma PREVAC powstała w 1996 r. w Rogowie na Górnym Śląsku. Dr Andreas Glenz, założyciel i obecny prezes firmy założył PREVAC w swoim rodzinnym mieście. Początkowo w firmie pracował  naukowiec i sekretarka. Po roku funkcjonowania firmy, PREVAC zatrudniał już 7 osób i reprezentował 10 firm zagranicznych na polskim rynku.Co roku przybywało średnio 10 pracowników, aż dziś firma zatrudnia ponad 180 osób w tym konstruktorów, programistów, technologów, fizyków, chemików, handlowców, zakupowców, montażystów, itp.  

Czy od założenia firmy jest to cały czas ta sama siedziba? 

Firma znajduje się w nowoczesnym, czteropoziomowym, całkowicie bezemisyjnym i proekologicznym budynku (z tzw. „zielonym dachem”). Firma podzielona jest na dział administracji i logistyki, serwisu, obróbki mechanicznej, montażu, dział techniczno-handlowy, marketingu, konstrukcji, elektroniki i informatyki. W najbliższych latach w związku z dynamicznym rozrostem firmy planowana jest budowa kolejnego budynku.

Jaka jest wizja firmy, jej główne cele?

Firma jest dumna z faktu, iż badania prowadzone przy pomocy jej produktów pozwalają na osiąganie przełomowych rezultatów, które kreują postęp zapewniając lepsze jutro. Dzięki aparaturze tworzy się nowe materiały, np. nowe gatunki stali, stopów lekkich, klejów, lakierów na bazie nanorurek, światłowodów, katalizatorów, powierzchni uszlachetniających do produkcji narzędzi obróbczych, optyki; warstw termo-reflektujących, filtrów jak i warstw antyścieralnych nowoczesnych ubrań na bazie membran, półprzewodników używanych w mikro i nanoelektronice w medycynie, np. materiałów do produkcji sztucznych zastawek serca, implantów, stentów itp. Na tego typu aparaturach powstają również różne nowe technologie, np. przy produkcji ogniw słonecznych, produkcji samochodów, itp.Działalność firmy ociera się o granicę możliwości intelektualnych, technologicznych i materiałowych. Na aparaturach PREVAC testowane są m. in. spektrometry montowane w rakietach kosmicznych przeznaczonych do analiz składów atmosfer na nowo badanych planetach. Jeżeli dziś mówi się o nowo wprowadzonej technologii, to kilka lat wcześniej specjaliści firmy musieli zaprojektować i zbudować urządzenie, które umożliwi jej powstanie. PREVAC jest jedyną firmą w Polsce o takim profilu działalności i jedną z nielicznych firm na świecie. Celem firmy jest stałe umacnianie swojej pozycji na rynku poprzez kreowanie marki kojarzącej się z wysoką jakością, wzbudzającą zaufanie klienta. Tym samym trafianie do jak największej rzeszy klientów-naukowców dzięki współpracy z którymi firma ma kluczowy wpływ na rozwój technologii budujących przyszłość. 

Jakie są największe osiągnięcia firmy?

Każdy nasz system to nie lada osiągnięcie, żaden z nich nie jest taki sam, każdy powstaje dokładnie pod życzenie klienta, a proces od konstrukcji do dostawy to kilka, a czasem nawet kilkanaście miesięcy. Jesteśmy stosunkowo młodą firmą w stosunku do konkurencji, a dziś już ponad 200 naszych aparatur pracuje w topowych laboratoriach na całym świecie – jest to dla nas nie lada osiągnięcie.

Jak wygląda  rekrutacja i ile etapów zawiera?

Proces rekrutacji zależy oczywiście od stanowiska o jakie ubiega się kandydat. Przeważnie jednak rekrutacja odbywa się w dwóch etapach – rozmowa z kierownikiem, któremu bezpośrednio będzie podlegał pracownik oraz rozmowa z dyrektorem danego działu. Do drugiego etapu trafiają nieliczni kandydaci wyselekcjonowani przez kierowników. Jeżeli istnieje taka konieczność – w przypadku aplikacji na wysokie stanowisko – prezes osobiście zapoznaje się z przedstawionymi mu kandydatami finalnymi i dokonuje wyboru.

Czy firma jest chętna do zatrudniania studentów dając im jakiś start?

PREVAC promując naukę od wielu lat prowadzi ścisłą współpracę z uczelniami technicznymi z Polski jak i świata. Firma jest ceniona jako miejsce pracy dla ambitnych absolwentów szkół wyższych. Dzięki firmowemu laboratorium mogą oni kontynuować prace naukowe, które umożliwiają im ukończenie studiów doktoranckich. Praktyki zawodowe odbywają w firmie również uczniowie okolicznych techników, jak i na bazie wymiany, uczniowie m. in. z Niemiec – przykładowo ze szkoły technicznej koncernu Siemens.

Czy praca zdalna z innego miasta jest możliwa np. w nagłych wypadkach lub podczas delegacji?

Klientami firmy są ośrodki naukowo-badawcze z całego świata, także pracownicy firmy spędzają większość czasu poza firmą uczestnicząc w negocjacjach, spotkaniach technicznych, wyjazdach montażowych, uczestnicząc w wystawach międzynarodowych, itp.Podstawą ich efektywnej i sprawnej pracy jest dostęp do koniecznych informacji, możliwość zdalnej pracy na systemie ERP obejmującym wszystkie działy firmy. Stąd też firma posiada sieć VPN (Virtual Private Network), która umożliwia pracownikom firmy pracę zdalną z każdego miejsca na świecie.

PREVAC organizuje imprezy integracyjne dla pracowników?

Tak, w poprzednich latach organizowane były zabawy taneczne dla pracowników w lipcu oraz grudniowe spotkania opłatkowe. W tym roku lipcowa zabawa przyjęła formę festynu rodzinnego, w którym uczestniczyli pracownicy firmy wraz z partnerami i swoimi pociechami. Zapewnione były rozrywki dla dorosłych – konkurs siatkówki, tańce, park linowy – jak i dla najmłodszych, którzy pod okien animatorów, przebrani za indian i kowbojów, brali udział w licznych zabawach i konkursach.