Ikona koszyka ofert

Twój koszyk ofert

Dodałeś 0 ofert pracy.

Praca drukarz — oferty pracy

Wydawać by się mogło, że zawód drukarza jest dziś profesją wymierającą. Nic bardziej mylnego. Pracownicy ci jednak nie przypominają rzemieślników, obecnie są specjalistami ds. wysokonakładowych produkcji i operatorami maszyn drukarskich. Kim jest współczesny drukarz, ile zarabia i jak nim zostać?

Na czym polega praca drukarza? Opis stanowiska

Dawniej drukarze zajmowali się odciskaniem czcionek na papierze, aktualnie nazywa się ich inaczej poligrafami lub maszynistami, a ich zadania to przede wszystkim konserwacja i obsługa maszyn drukujących oraz wykonywanie druku zgodnie z wymaganiami klienta i planem produkcyjnym.

Drukarz to pracownik fizyczny zatrudniony w przemyśle produkcyjnym książek, gazet, plakatów itp. Usługi drukarskie wykorzystuje m.in. reklama. Drukarz wielkoformatowy przygotowuje np. banery reklamowe widoczne na słupach i w innych przestrzeniach zajętych przez reklamę. Miejscem pracy drukarza jest drukarnia.

Najczęściej zakres obowiązków pracowników drukarni obejmuje takie czynności jak:

  • obsługa maszyn drukarskich,
  • uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej związanej z obsługą linii drukarskiej,
  • utrzymanie maszyn drukarskich w dobrym stanie technicznym,
  • rozwiązywanie problemów technicznych powstałych w procesie drukowania,
  • prace związane z utrzymaniem porządku na stanowisku pracy,
  • odpowiednie ustawianie maszyny zgodnie ze specyfikacją zlecenia,
  • mieszanie farb przed właściwym drukowaniem,
  • kontrola procesu drukowania.

Drukarz offsetowy — praca

Drukarze dzielą się na różnych specjalistów w zależności od posiadanych umiejętności, wykorzystywanych maszyn oraz technologii druku. Do zadań drukarza offsetowego należy obsługa maszyn offsetowych, czyli urządzeń wykorzystywanych najczęściej przy wykonywaniu druku na skalę przemysłową, np. gazet i czasopism.

Offset jest obecnie jedną z najczęściej wykorzystywanych metod drukowania, dlatego też w ofertach pracy znajduje się wiele ogłoszeń kierowanych właśnie do tych specjalistów. Pracownicy ci wykonują druk zgodnie z zasadami tej metody, znają zatem mechanikę działania niezbędną przy obsłudze maszyn drukarskich offsetowych.

Praca drukarz fleksograficzny

Umowa o pracę w zawodzie drukarza czeka także na specjalistę związanego z metodą fleksograficzną. Przygotowywanie druku tym sposobem wiąże się m.in. z używaniem wypukłych form drukowych wytworzonych z polimeru albo gumy oraz z zastosowaniem ciekłych farb szybkoschnących. Zadaniem drukarza fleksograficznego jest dbanie o maszyny wykorzystujące właśnie tę metodę druku, są to m.in. drukarki nieposiadające kół zębatych.

Jak zostać drukarzem?

Aby zostać drukarzem, należy zdobyć odpowiednią wiedzę techniczną oraz doświadczenie. Zapewnić to może ukończenie studiów na kierunku poligraficznym albo kształcenie w klasie drukarskiej w szkole zawodowej, branżowej, policealnej lub w technikum. Tytuł drukarza można zdobyć także w sposób "przyuczenia do zawodu" podczas odbywania stażu w drukarni.

W przybliżeniu realiów pracy drukarza offsetowego i fleksograficznego pomoże Ci poniższy film, w którym jeden z pracowników dużego wydawnictwa opowiada o swoich codziennych obowiązkach.

Praca dla drukarza: wymagania pracodawców

Słowo kluczowe to doświadczenie. Pracodawcy wymagają od kandydatów przede wszystkim, co najmniej rocznego stażu pracy w zawodzie, znajomości obsługi wybranych maszyn drukarskich i wiedzy na temat metod ich działania.

Przygotowanie druku wiąże się także z prawidłowym rozróżnianiem kolorów. Drukarzem nie może zostać osoba z żadnym zaburzeniem rozpoznawania barw. Konieczna będzie również dbałość o szczegóły, dokładność, zdolności manualne, dobra organizacja własnej pracy własnej, kreatywność oraz umiejętność sprawnej obsługi komputera.

Drukarze często pracują w systemie 3-zmianowym, co oznacza pracę również w porach nocnych oraz w weekendy.

Zarobki drukarzy

Mediana zarobków na stanowisku drukarza wynosi 4,8 tys. zł brutto miesięcznie. Starszy specjalista może liczyć na wynagrodzenia przekraczające kwotę nawet 5,9 tys. zł brutto miesięcznie. Zdarzają się też drukarze zarabiający poniżej 3,9 tys. zł brutto miesięcznie, stanowią jednak mniejszość. Źródłem powyższych wskazań jest Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, którego wyniki poznajemy dzięki portalowi wynagrodzenia.pl.

Badanie ujawnia, że zdecydowana większość polskich drukarzy to mężczyźni. Panie stanowią jedynie 4% wszystkich przedstawicieli zawodu. Drukarze mogą liczyć na kartę MultiSport, prywatną opiekę medyczną i atrakcyjne ubezpieczenia na życie. To najczęściej wskazywane benefity pozapłacowe. 13% ankietowanych drukarzy napisało również, że pracodawcy organizują dla nich firmowe imprezy integracyjne.

Oferty pracy dla drukarzy z całej Polski

Ofert pracy dla drukarzy z każdego regionu kraju warto szukać w serwisie GoWork.pl. Strona wysyła powiadomienia o nowych ogłoszeniach, dzięki czemu nie da się ich przegapić. Opcja "aplikuj", dostępna przy każdej ofercie, zapewnia łatwy sposób dostarczenia swojego CV do pracodawcy. Własne konto pozwala natomiast na zapisywanie wybranych propozycji współpracy w osobistym koszyku.

Najnowsze oferty pracy można filtrować przy pomocy pięciu kategorii. Wybierz stanowisko, lokalizację, typ umowy i widełki oczekiwanego wynagrodzenia. Określ także, czy interesuje Cię praca na pełny etat.

Odwiedź forum z opiniami prowadzone przez GoWork.pl. Znajdziesz tam wiadomości dotyczące przebiegu procesu rekrutacyjnego, atmosfery panującej u danego pracodawcy, wysokości oferowanych stawek, szczegółów zawieranych umów itp.

Praca jako drukarz za granicą

Drukarz może szukać zatrudnienia także za granicą. Niemcy są popularnym kierunkiem wyjazdów. Pracodawcy oczekują najczęściej doświadczenia i praktycznych umiejętności maszyn drukarskich, prawa jazdy kat. B, własnego samochodu i gotowości do samodzielnego dojazdu do miejsca zatrudnienia, a także co najmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego.

Większość ogłoszeń mówi o wynagrodzeniu na poziomie 2 100 - 2 200 euro netto miesięcznie. Dostępne jest także bezpłatne zakwaterowanie pracownika. Najbardziej preferowane są osoby nastawione na długotrwałą współpracę. Zagranicznych ofert pracy dla drukarza możesz szukać w serwisie GoWork.pl, który współpracuje tylko ze sprawdzonymi agencjami pośrednictwa pracy.