Reklama

Zaświadczenie o zarobkach – jak je dostać i co powinno zawierać?

Zaświadczenie o zarobkach to dokument pomagający uzyskać kredyt lub miejsce w przedszkolu dla naszej pociechy. Gdzie trzeba się zgłosić, żeby go otrzymać?

szafka na dokumenty

 

Jak otrzymać zaświadczenie?

Zaświadczenie o zarobkach jest to dokument wydawany przez obecnego lub byłego pracodawcę. W większości przypadków prawo pracy nie zobowiązuje zatrudniającego do tworzenia takiego pisma, jednak nie powinno być z tym większych problemów. Dodatkowo, jeśli pracownik potrzebuje tych danych w związku z ustaleniem wysokości przyszłej emerytury, wygenerowanie takiego dokumentu jest wymagane prawnie.

Kiedy musimy mieć zaświadczenie?

Staranie się o kredyt – kiedy decydujemy się na wzięcie większego kredytu, będziemy musieli potwierdzić, że otrzymujemy stały dochód. Firma świadcząca usługi kredytowe chce mieć pewność, że kredytobiorca udźwignie ciężar spłat. Badając jego czas zatrudnienia, stosunek pracy i wysokość wypłaty podejmie decyzję o przyznaniu i wysokości pożyczki.

Zapisywanie dziecka do przedszkola – przepełnione placówki mogą pozwolić sobie na pewnego rodzaju selekcję. Rodzice zostaną poproszeni o przedstawienie zaświadczenia, żeby udowodnić zdolność do regulowania opłat. Zaświadczenie jest też potwierdzeniem, że rodzice pracują i oddanie dziecka do przedszkola faktycznie ułatwi im życie.

Kupowanie produktów na raty – jak powszechnie wiadomo, branie telewizora na raty to normalna pożyczka udzielana przez bank. Dlatego większe zakupy mogą nieść ze sobą potrzebę wykazywania regularnych wpływów.

Zaświadczenie z ZUS

Czasami sytuacja wymaga przedstawienia zarobków z kilku ostatnich lat. Jednym z przypadków jest konieczność wykazania dochodów przy okazji obliczania przyszłej emerytury.
Pracodawca jest zobowiązany prawnie do wystawienia zaświadczenia z ZUS, jednak trzeba pamiętać, że wiąże się to z uiszczeniem opłaty za wydanie odpisu.

Czy zaświadczenie o zarobkach jest płatne?

Na pewno zastanawiasz się, czy otrzymanie takiego dokumentu wiąże się z jakimiś kosztami. Zwykłe zaświadczenia wydawane w związku z wzięciem kredytu etc. są całkowicie bezpłatne. Trzeba o tym pamiętać i absolutnie nie zgadzać się na żądanie zapłaty za tego typu pismo. Jeśli w przypadku odmowy zapłaty pracodawca nie wyda dokumentu, można podciągnąć to pod działanie na szkodę pracownika.

Pobieranie opłat jest dozwolone jedynie w przypadku zaświadczenia typu ZUS RP-7. Czyli dokumentu potrzebnego do obliczenia wysokości emerytury.

Informacje jakie powinno zawierać zaświadczenie

W poprawnie utworzonym dokumencie znajdzie się kilka podstawowych danych, bez których nie można go uznać za ważny. Istotne jest wpisanie podstawowych i poprawnych informacji na temat pracownika takich jak: numer PESEL, imię, nazwisko oraz numer dowodu osobistego.

W celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości zaświadczenie uzupełnia się kilkoma dodatkowymi informacjami. To przede wszystkim typ umowy, czas zatrudnienia, średnie wynagrodzenie brutto i informacje na temat ewentualnych obciążeń komorniczych.

 

Oceń artykuł
4.2/5 (5)