Reklama

Trzynastki – kiedy i komu przysługują?

Trzynastki przysługują pracownikom sfery budżetowej. To znaczy, że nie każda osoba pracująca może liczyć na tego typu wynagrodzenie w ciągu roku kalendarzowego. Sprawdź, na tym to polega.

trzynastki

Trzynastki – czym one są?

Trzynastki to inaczej dodatkowe roczne wynagrodzenie przysługujące pracownikom państwowej jednostki budżetowej prowadzących gospodarkę finansową na podstawie Ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku. Zawody, które wchodzą w skład sfery budżetowej to nauczyciel, wykładowca, policjant, urzędnik czy osoba pracująca w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Trzynastki nie przysługują osobom pracującym w sektorach prywatnych. Jednak wyjątkiem są placówki, które obejmują wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy.

Sprawdź: Karta Nauczyciela i jej przywileje

Pamiętaj! Obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego należy do pracodawcy danej placówki publicznej.

O wielu innych zasadach, na podstawie których wypłacane są trzynastki, możesz przeczytać tutaj.

Jaka jest wysokość trzynastki?

Jak czytamy na stronie infor.pl trzynastka to 8.5% sumy wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym.

Kiedy pracownik zyskuje prawo do wypłacenia trzynastki?

Według Ustawy o finansach publicznych pracownik zyskuje prawo do dodatkowego wynagrodzenia w pełnej wysokości dopiero po efektywnym przepracowaniu u pracodawcy pełnego roku kalendarzowego. To znaczy, że okresy nieprzepracowane nie są wliczane do okresu zatrudnienia i nie dają prawa do otrzymania trzynastej pensji.

Do okresów nieprzepracowanych zaliczamy urlop macierzyński, urlop bezpłatny, służbę wojskową, sprawowanie opieki nad dzieckiem czy zwolnienie chorobowe.

Co w przypadku, kiedy pracownik nie przepracował całego roku kalendarzowego?

W sytuacji, gdy w roku kalendarzowym pracownik placówki publicznej skorzystał z powyżej wymienionych urlopów czy zwolnień to nie nabywa on prawa do pełnego dodatkowego wynagrodzenia. Jednak i tak otrzyma on przysługującą mu trzynastkę jedynie w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego u swojego pracodawcy. Tyle, ile przepracował, tyle pieniędzy otrzyma.

Pamiętaj! Pracownikowi nie należy się prawo do trzynastki w sytuacji, kiedy nie przepracował minimum 6 miesięcy.

Kiedy wypłacana jest trzynastka?

Zgodnie z Ustawą trzynastka wypłacana jest do końca marca roku następnego, następującym po efektywnie przepracowanym roku wcześniejszym. Jeśli pracodawca nie wywiąże się z terminu jej wypłacenia, może wiązać się to z ogromnymi konsekwencjami takimi jak kara grzywny, upomnieniem lub naganą.

Inaczej jest w przypadku placówek prywatnych, w których prawo do dodatkowego wynagrodzenia wynika z przepisów wewnątrzzakładowych. Pracodawca może wtedy sam ustalać dowolnie wybrany przez siebie termin do wypłaty trzynastki swoim pracownikom.

Oceń artykuł
4/5 (4)