Reklama

Stopnie w policji a zarobki

Praca policjanta to zawód wiążący się ze stresem i dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim ma stać na straży prawa i przeciwdziałać wszelkim formom jego łamania. Często oznacza to pewne ryzyko i konieczność podejmowania trudnych decyzji. Czy zarobki policjanta rekompensują trudne warunki?

policja na manifestacji

 

Jak zostać policjantem?

Wstąpienie do służby mundurowej, jaką jest Policja, nie należy do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim trzeba przejść wielostopniowy etap rekrutacji określający wiedzę, sprawność fizyczną i psychiczną kandydata. Gdyby tego było mało przed przystąpieniem do rekrutacji, osoba zainteresowana musi spełniać konkretne wymagania:

  • posiadać obywatelstwo polskie
  • nieposzlakowaną opinię
  • osiągnąć przynajmniej wykształcenie średnie
  • cechować się odpowiednią zdolnością fizyczną
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu
  • cechować się odpowiednią zdolnością psychiczną
  • korzystać z pełni praw publicznych
  • mieć uregulowany stosunek wojskowy

Po spełnieniu podstawowych wymagań chętny do wstąpienia do służby zostaje poddany szeregowi specjalistycznych badań, których duża liczba kandydatów nie przechodzi.

Badania kwalifikacyjne do policji

Pierwszym etapem jest test wiedzy sprawdzający znajomość tematów związanych głównie z bezpieczeństwem wewnętrznym. Na oficjalnej stronie internetowej Policji istnieje możliwość sprawdzenia, jakiego rodzaju pytania można spotkać na egzaminie.

Test składający się z 40 pytań określa jaką wiedzę na temat funkcjonowania policji i państwa ma zgłaszający się do służby. Prawdopodobnie  niezaliczenie zadania nie oznacza odpadnięcia z procesu kwalifikacji. Jednak warto się do niego przygotować, ze względu na jego wpływ na ostateczny ranking kandydatów.

Drugi etap to test sprawności fizycznej. Kandydat musi pokonać tor przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1 minuty i 41 sekund. Oczywiście limit czasowy i sam tor jest taki sam dla kobiet, jak i mężczyzn.

Ze względu na niebezpieczne sytuacje czyhające na każdym kroku, sprawdzenie wytrzymałości, szybkości i siły osób ubiegających się o miejsce w Policji jest koniecznością. Osiągany wynik przelicza się na punkty i dodaje do ostatecznej sumy wszystkich testów.

Trzecim etapem są badania psychologiczne, mające opinię najtrudniejszych do przejścia. Specjalistyczne testy przeprowadzają  psychologowie, których zadaniem jest określenie predyspozycji intelektualnych i osobowościowych kandydata. Badają przede wszystkim stabilność emocjonalną, a także niebezpieczeństwo ewentualnych zachowań patologicznych. Warto wiedzieć, że w przypadku oblania testu, do następnego można podchodzić dopiero po 12 miesiącach.

Po badaniach psychologicznych czas na rozmowę kwalifikacyjną. Kandydaci są zaproszeni na rozmowę z kilkuosobowym zespołem specjalistów. Podczas przeprowadzanego wywiadu mogą zaprezentować się z dobrej strony i pokazać silną motywację do działania. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będą mogli przejść do następnego etapu.

Dostanie się do ostatniego etapu, oznacza spotkanie z komisją lekarską i wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego.

Potem wystarczy sprawdzać listy rankingowe zamieszczane na stronie internetowej Komendy Głównej Policji. Kandydatów klasyfikuje się pod względem ilości uzyskanych punktów.

Stopnie w policji a zarobki

Na stronie internetowej policji znajdują się uśrednione zarobki na konkretnych stopniach służbowych:

  • kursant należący do pierwszej grupy zaszeregowania może liczyć na średnie zarobki około 2400 złotych netto
  • policjant, czyli część drugiej grupy zaszeregowania to już około 3500 złotych netto
  • kontroler ruchu drogowego zarabia średnio nieco ponad 4000 złotych netto
  • komendant miejski policji to okolice 7-8 tysięcy złotych

Strona informacyjna Policji pokazuję skalę średnich zarobków od pierwszego stopnia, aż do Komendanta Głównego Policji, który zarabia około 16 tysięcy złotych netto.

Struktura tej służby mundurowej jest usystematyzowana i hierarchiczna. Awanse ze stanowiska na stanowisko mogą trwać od 2 do 4 lat.

Oceń artykuł
4.1/5 (8)