Reklama

Dodatek solidarnościowy – jak złożyć wniosek online? Czy podjęcie pracy cofa prawo do otrzymania dodatku?

W czasie pandemii rynek pracy przeszedł kryzys. Wiele firm upadła, a znaczna część pracowników straciła źródło utrzymania. Rząd zaproponował liczne programy wsparcia dla osób, które borykały się w tamtym czasie z bezrobociem. Jednym, z takich świadczeń był dodatek solidarnościowy. Czym dokładnie było to świadczenie?  Ile wynosiło? Komu należało się świadczenie solidarnościowe? Sprawdźmy!

Dodatek solidarnościowy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_68984934_polski-z%C5%82oty-got%C3%B3wka-rolls-sto-polski-z%C5%82oty-walcowane-banknot%C3%B3w.html

[News archiwalny]

Dodatek solidarnościowy to 1400 złotych dla osób, które w związku z epidemią koronawirusa straciły pracę. Składanie wniosku jest możliwe od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia 2020 roku. Jak złożyć wniosek i co w przypadku podjęcia pracy w trakcie otrzymywania zasiłku?

 

Dodatek solidarnościowy – wniosek online w PUE ZUS

Wniosek o dodatek solidarnościowy można składać za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Warto dodać, że to jedyny sposób na ubieganie się o zasiłek solidarnościowy, a tradycyjna droga z wykorzystaniem papierowych dokumentów nie została wzięta pod uwagę. Jak zatem złożyć wniosek online? Aby zalogować się do PUE należy stworzyć konto, wykorzystując np. profil zaufany, a następnie znaleźć formularz EDS, który trzeba wypełnić. 

Na kanale YouTube „Elektroniczny ZUS” stworzono krótki film instruktażowy, dzięki któremu można zapoznać się ze składaniem wniosku o dodatek solidarnościowy krok po kroku:

Jak sprawdzić decyzję o otrzymaniu dodatku solidarnościowego?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ciągu 7 dni powinien ustosunkować się do złożonego wniosku o dodatek. Odpowiedź znajdziesz na platformie PUE ZUS w zakładce “Dokumenty i wiadomości”. Jeśli pracownicy ZUS będą mieli wątpliwości związane z wypełnionym wnioskiem – najprawdopodobniej skontaktują się z zainteresowanym drogą mailową lub telefoniczną. Warto wspomnieć, że w przypadku wątpliwości dotyczących przysługiwania dodatku, ZUS udostępnił infolinię odpowiedzialną za odpowiedzi na większość nurtujących Cię pytań.

Sprawdź też: Dodatek solidarnościowy – dla kogo? Do kiedy przysługuje? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Dodatek solidarnościowy a podjęcie pracy

Wiele osób zastanawia się, czy podjęcie pracy w trakcie pobierania dodatku wiąże się z natychmiastową utratą praw do jego otrzymania. Zasiłek solidarnościowy przysługuje wyłącznie osobom bezrobotnym. To znaczy, że jeśli w trakcie pobierania dodatku znajdziesz pracę, stracisz prawo do tego świadczenia.

Przykład:
Pani Jadwiga straciła pracę w kwietniu 2020 roku w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. Wraz z końcem czerwca zaczęła pobierać dodatek solidarnościowy, jednak w połowie lipca znalazła i rozpoczęła nową pracę. Nawet jeśli przepracowała w lipcu tylko jeden dzień – prawo do dodatku za ten miesiąc przepada. 

Zasiłek dla bezrobotnych a dodatek solidarnościowy

Osobie, która pobiera zasiłek dla bezrobotnych, także przysługuje prawo do dodatku solidarnościowego. Jeśli bezrobotny otrzymał w czerwcu pieniądze z zasiłku za maj, to czerwcowy dodatek solidarnościowy zostanie pomniejszony o kwotę przyjętego zasiłku.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)