Dodatek solidarnościowy – dla kogo i do kiedy? Jak złożyć wniosek online w PUE ZUS?

Dodatek solidarnościowy to finansowe wsparcie dla osób, które w wyniku epidemii COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła i nie została przedłużona. Sprawdź, jakie warunku trzeba spełnić, aby go otrzymać, co z zasiłkiem dla bezrobotnych oraz w jaki sposób złożyć wniosek na platformie PUE ZUS.

dodatek solidarnościowy 1400

Dodatek solidarnościowy – dla kogo?

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest to, że:

  • W wyniku epidemii COVID-19 po dniu 15 marca 2020 pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę lub jego umowa na czas określony wygasła i nie została przedłużona
  • Pracownik podlegał ubezpieczeniom społecznym w tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku
  • Nie podlega się ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniom społecznym rolników i ubezpieczeniom zdrowotnym. Wyjątkiem są osoby, które zarejestrowane są w urzędzie pracy jako bezrobotni i pobierają stypendium lub zasiłek, albo są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny
  • Jest się mieszkańcem Polski i obywatelem RP lub cudzoziemcem według art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19
  • Nie pobiera się zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego

Dodatek solidarnościowy to 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Obecnie taką kwotę można otrzymać za dwa miesiące, czyli lipiec i sierpień w sumie 2800 zł. Nie ma możliwości pobrania świadczenia z poprzedniego miesiąca, w którym nie złożyło się wniosku o dodatek.

Dodatek solidarnościowy – jak złożyć wniosek do PUE ZUS?

Wniosek o dodatek solidarnościowy składa się elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jak to zrobić?

Należy zalogować lub zarejestrować się do serwisu i złożyć wniosek EDS, podpisując go profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód), kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem PUE.

Nie masz jeszcze konta na PUE ZUS? Sprawdź, jak go założyć:

W ciągu 7 dni od złożenia wniosku, na swoim profilu w PUE ZUS w zakładce “Dokumenty i wiadomości” znajdziesz informację o akceptacji lub odrzuceniu twojego wniosku.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Jeśli jesteś osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie pracy i pobierającą zasiłek, niestety nie masz możliwości odebrania dodatku w wysokości 1400 zł. Jednak! Jeśli złożysz wniosek do PUE ZUS, to urząd pracy automatycznie zawiesi twój dotychczasowy zasiłek lub stypendium i zastąpi go dodatkiem solidarnościowym na czas do końca sierpnia br.

Przeczytaj również: Dodatek solidarnościowy – gdzie złożyć wniosek? Co z zasiłkiem chorobowym i zasiłkiem dla bezrobotnych?

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora