Reklama

Wampir energetyczny w pracy. Kto to? Jak się przed nim bronić?

Wampir energetyczny to osoba, która odbiera nam całą dobrą energię, zostawiając po sobie przygnębienie, zły nastrój i apatię. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka pomocnych wskazówek, które pomogą ci rozpoznać osobę toksyczną w twoim środowisku pracy, ale i nie tylko. Sprawdź również, jak się przed nim uchronić.

Wampir energetyczny w pracy - mężczyzna w płaszczu we mgle

Wampir energetyczny w pracy to twardy orzech do zgryzienia. Wampiry energetyczne charakteryzują się tym, że wysysają całą energię ze swoich ofiar. Oczywiście nie dosłownie, jednak po spotkaniu z wampirem energetycznym możesz mieć pewność, że nic produktywnego do końca dnia nie zrobisz. Wampir energetyczny pozostawi Cię w takim stanie, że Twoje codzienne obowiązki w pewnym momencie staną się nie do przejścia, a nawet najprostsze zadania zyskają miano niemożliwych. Czy wampiry energetyczne istnieją naprawdę? Jak działają wampiry energetyczne? Kiedy możemy nazwać kogoś wampirem energetycznym? Zobacz, jak radzić sobie z wampirem energetycznym w pracy!

Wampir energetyczny. Kto to jest?

Wampir energetyczny to osoba, która wywiera destrukcyjny wpływ na swoje otoczenie. Często obgaduje, manipuluje czy deprecjonuje. Czujemy się przez nich zmęczeni, przygnębieni, nie mamy sił, pojawia kiepski nastrój, zaczyna boleć głowa i brzuch. Doszukując się przyczyny nagłego pogorszenia samopoczucia, przyglądamy się głównie sobie, a nie innym.

Osoba określana wampirem energetycznym czerpie przyjemność z tego, że inni ludzie w jej otoczeniu czują się gorzej. Dzięki temu wampir energetyczny buduje poczucie własnej wartości, które opiera na poczuciu wyższości. Wampirami energetycznymi mogą się okazać nasi przyjaciele, koledzy, znajomi, a nawet członkowie naszej rodziny. Często wampiry energetyczne to także wampiry emocjonalne, które karmią się naszymi negatywnymi emocjami. Chcesz więc wiedzieć, jak rozpoznać wampira energetycznego?

Wampir energetyczny – cechy wampira energetycznego

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, wampir energetyczny „wysysa” z nas całą energię, przez co w jego obecności czujemy się przygnębieni. Pojawia się w nas poczucie bezsilności, brak chęci na zrobienie czegokolwiek i przekonanie, że i tak nie przyniesie nam to niczego dobrego. Jesteśmy zniechęceni do działania i przytłoczeni nadmiarem pojawiającego się w nas niepokoju i lęku. Jeśli obecność wampira energetycznego w naszym życiu nie jest tylko chwilowa i niestety musimy z taką osobą przebywać częściej, doprowadzamy się do ogólnego wyczerpania emocjonalnego.

Wampiry energetyczne to w większości osoby pozbawione empatii, myślące tylko o sobie i swoich potrzebach. Są również przekonani, że mogą czerpać od innych wszystko, czego tylko chcą i to im się po prostu należy.

Kolejnym ważnym faktem jest to, że wampiry energetycznie praktycznie zawsze sprawiają bardzo dobre pierwsze wrażenie, manipulując nami w taki sposób, aby osiągnąć swój cel. Świetnie udaje im się ukryć wszystko, co mogłoby nie spodobać się potencjalnemu odbiorcy. Dlatego osoby wrażliwe i łatwowierne muszą na nich szczególnie uważać.

Toksyczne osoby w pracy (wampir energetyczny w pracy) uprawiają tak zwany szantaż emocjonalny. Na czym on polega? Na wzbudzaniu w innych poczucia winy poprzez ciągłe obrażanie się czy groźby typu “jeśli tego nie zrobisz, to…” wprowadzając swoją “ofiarę” w tak zwany stan permanentnego stresu i niepokoju.

Osoby nazywane wampirem energetycznym posiadają zazwyczaj niskie poczucie własnej wartości. Zarażając innych swoją złą energią, chcą się dowartościować i poczuć lepiej. Zawsze uważają, że są osobami najbardziej pokrzywdzonymi, chcą być w centrum uwagi i ciągle szukają zainteresowania wśród innych.

Rodzaje wampirów energetycznych

Jakie są rodzaje wampirów energetycznych? Często w konfrontacji nie jesteśmy w stanie określić, z jakiego rodzaju wampirem mamy do czynienia. Co więcej, z racji tego, że wampiry energetyczne są świetnymi manipulatorami, a otoczenie usprawiedliwia ich zachowanie, nie jesteśmy w stanie stwierdzić z kim mamy do czynienia. Czujemy, że coś nie gra, jednak nie wiemy co. Relacja z takim człowiekiem odbiera nam dobre samopoczucie i zaczynamy postrzegać rzeczywistość w czarnych barwach. Warto więc poszerzać swoją wiedzę i edukować się. Dzięki temu następnym razem z łatwością dostrzeżemy, że mamy do czynienia z wampirem energetycznym.

Rodzaje wampirów:

  • Wampir narcystyczny — działa z pełną świadomością tego, że jego życiu towarzyszy wysysanie energii z innych, naiwnych ludzi. Wzbudza w innych poczucie winy i manipuluje, aby osiągnąć swoje cele.
  • Wampir obsesyjno-kompulsywny — wszystko, co robią, musi być pod pełną kontrolą. Ta kontrola przerzuca się także na inne osoby. Dąży do perfekcjonizmu za wszelką cenę, jednak nie da się go uzyskać.
  • Wampir hedonista — nie uznaje żadnych wartości moralnych, nie odczuwa wyrzutów sumienia, odpowiedzialności i powinności. Zatraca się w życiu pełnym imprez, używek i nic nieznaczących znajomości. Odczuwa radość, gdy swoją postawą rani bliskich.
  • Wampir paranoidalny — postrzega świat w kategoriach tylko jednej właściwej racji, która oczywiście jest jego. Nie widzi sensu rozmowy z osobami, które się z nim nie zgadzają, przez co w jego oczach nie mają wartości.

Podział ten jest stosowany przez wielu psychologów, jednak autor książki „Wampiry emocjonalne” doktor Albert J. Bernstein, psycholog kliniczny wyróżnia jeszcze dwie dodatkowe odmiany: antyspołeczną oraz aktorską.

Wampir energetyczny. Jak się przed nim bronić?

Jeśli przebywasz w towarzystwie wampira energetycznego, poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak w miarę możliwości możesz uodpornić się na jego szkodliwe zachowanie.

  • Nie wchodź z nim w głębsze relacje

Jeśli w obecności wampira energetycznego czujesz się źle, zachowaj zdrowy dystans emocjonalny. W trakcie rozmowy postaraj się odpowiadać krótkimi zdaniami, oszczędzaj słowa i informacje, które mu przekazujesz. Dzięki temu zniechęcisz go do dalszej interakcji, która w innym wypadku mogłaby się zamienić w toksyczną relację.

  • Bądź życzliwy i spokojny

Jeśli wampir zaczyna zwracać się do Ciebie w przygnębiający Cię spokój, postaraj się odpowiedzieć mu tak zwanym “pięknym za nadobne”, czyli życzliwością i spokojem, które wzbudzi w nim pewne zakłopotanie.

  • Bądź asertywny

Kiedy osoba toksyczna zachowuje się agresywnie, chcąc sobie Ciebie podporządkować, postaraj się zachować zimną krew i poczekać, aż się uspokoi. Nie chowaj swoich uczuć, tylko jawnie powiedz, co Ci się nie podoba i wyraź swoje zdanie na ten temat. Stawiaj mu jasne granice. Urywaj natychmiast każde toksyczne zachowanie i nie pozwalaj na eskalację sytuacji.

  • Szukaj osób, które mogą Cię wesprzeć

Jeśli obecność wampira energetycznego wpływa na Ciebie w destrukcyjny sposób, poszukaj wsparcia u bliskich, a nawet u swojego przełożonego lub kierownika. Być może Twoja sytuacja zmieni się wtedy na lepsze.

Jak nie stać się wampirem energetycznym?

Wampir energetyczny to zazwyczaj osoba, która w jakiś sposób doznała krzywdy poprzez np. poczucie odrzucenia. Wtedy postanawia, że aby nie dopuścić kolejny raz do krzywdzącej sytuacji, ona sama stanie się tą osobą, która krzywdzi i niszczy, czyli wciela się w rolę wampira energetycznego. Oczywiście nie każda historia wygląda tak samo i zdarza się, że wampir energetyczny jest nim z zamiłowania. Jednak człowiek jest zwierzęciem stadnym, dlatego ostatecznie większość z nas ma silną potrzebę akceptacji i przynależności grupowej. Wampir energetyczny potrafi zdusić w sobie te potrzeby w imię poczucia wyższości.

Aby nie dołączyć do grona wampirów energetycznych, warto więc pracować i przerabiać swoje emocje. W ten sposób możemy uchronić się przed działaniem destrukcyjnego poczucia krzywdy. Czasem wystarczy szczera rozmowa z kimś bliskim, a czasem problem jest na tyle poważny, że musimy udać się na terapię. Warto pielęgnować w sobie pozytywne nastawienie i nie zrażać się, jeśli interakcje międzyludzkie nie idą po naszej myśli. Czasami, aby stać się takim wampirem, wystarczy bowiem znaleźć w sobie inne sposoby na rozładowanie napięć i emocji. Może pomoże Ci w tym intensywny bieg w rytm emocjonalnej muzyki? A może wręcz przeciwnie – potrzebujesz wyciszenia i wieczoru self care?

Oceń artykuł
3.5/5 (6)