Reklama

W jaki sposób zapytać o końcowy wynik rekrutacji? Czy wypada pisać maila?

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca powinien poinformować Cię o terminie wyniku rekrutacji. Jeśli tego nie zrobił, warto samemu się z nim skontaktować. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji.

Kobieta czyta, jak zapytać o wynik rekrutacji?

Cisza po rozmowie kwalifikacyjnej? Niestety, to zdarza się bardzo często. Jeśli zależy Ci na danej pracy, warto samemu odezwać się do rekrutera, choć to on pierwszy powinien do Ciebie napisać lub zadzwonić. W artykule wyjaśniamy, jak zapytać o wynik rekrutacji w kulturalny i profesjonalny sposób. Pamiętaj, aby uniknąć „palenia mostów” i zawsze być uprzejmym. Kto wie, może w przyszłości znowu będziesz mieć okazję spotkać się z tym rekruterem?

Jesteś przed spotkaniem o pracę? Sprawdź nasz artykuł o najczęstszych pytaniach i odpowiedziach na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak zapytać o wynik rekrutacji?

Pod koniec spotkania rekruter ma obowiązek powiadomić kandydata o terminie ogłoszenia wyników końcowych danej rekrutacji. Czasem jednak tego nie robi, bo na przykład zapomni, ma za dużo spraw na głowie lub uważa, że nie jest to konieczne. To ostatnie jest wyrazem braku szacunku do kandydata, co źle świadczy o nie tylko rekrutującym, ale całej firmie. Jak zapytać o wynik rekrutacji? Pamiętaj, że Ty również możesz zabiegać o informacje.

Jak zapytać o wynik rekrutacji i kiedy tego nie robić?

Na telefon lub wiadomość e-mailową do pracodawcy poczekaj około tygodnia lub maksymalnie półtora tygodnia. Lepiej nie kontaktuj się z nim w poniedziałek i w piątek. Dlaczego? Poniedziałek to dzień, w którym przedsiębiorcy nadrabiają zaległości – odpisują na ważne wiadomości, przez co Twój mail może zostać pominięty. W piątek zaś myślą głównie o weekendzie i zamykają wszystkie sprawy dotyczące minionego tygodnia.

Szukasz pracy? Aplikuj na oferty pracy w Częstochowie

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Przykład

Spójrz na poniższy przykład, jak napisać maila z zapytaniem o wynik rekrutacji. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci przygotować własną wiadomość.

Dzień dobry, 

w (data spotkania) brałam/brałem udział w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko (nazwa stanowiska) w Pańskiej firmie. Wracam z zapytaniem, czy zapadła już decyzja o wyniku rekrutacji. Uprzejmie dziękuję za informację. 

Z wyrazami szacunku
(imię, nazwisko, nr telefonu)

Jak zapytać o wynik rekrutacji telefonicznie? Dobrze się przygotuj – powinieneś uniknąć niepotrzebnej tremy. Spisz na kartce lub w notatniku najważniejsze kwestie, o które chcesz zapytać, i po prostu zadzwoń do pracodawcy. Pamiętaj, zawsze zapisuj numer telefonu do potencjalnego przyszłego pracodawcy. Lepiej wiedzieć, kto do Ciebie dzwoni, żeby uniknąć niezręcznej sytuacji.

Jak odwołać rozmowę o pracę i nie zrazić do siebie rekrutujących? My wiemy! Sprawdź to w naszym Poradniku GoWork.pl.

Krótkie zwroty po rozmowie rekrutacyjnej

Jeśli chcesz zaimponować rekruterowi, wyślij mu e-mail z podziękowaniem za rozmowę kwalifikacyjną nie później niż dzień po spotkaniu. Jest to bardzo kulturalne i miłe zachowanie, które z pewnością zostanie docenione.

Jak odpowiedzieć na negatywny wynik rekrutacji?

Jeśli uzyskałaś/eś wynik negatywny, możesz śmiało zapytać o powód takiej decyzji. Dzięki temu dowiesz się, jakie błędy popełniasz i co powinieneś zrobić, aby to zmienić. Takie informacje są bardzo przydatne, szczególnie w sytuacji, gdy przygotowujesz się do kolejnych rozmów kwalifikacyjnych. Jak odpowiedzieć na negatywny wynik rekrutacji? Najłatwiej będzie napisać wiadomość e-mail. Sprawdź poniższy przykład:

Dzień dobry, 

wracam z zapytaniem o powód odrzucenia mojej aplikacji. Będę wdzięczna/y za informację, gdyż pozwoli mi ona popracować nad swoim CV oraz prezencją w przypadku uczestnictwa w kolejnych procesach rekrutacyjnych. 

Z wyrazami szacunku
(imię i nazwisko, nr telefonu)

Zazwyczaj rekruterzy odpowiadają na tego typu e-maile i chętnie doradzają, co można byłoby zmienić lub poprawić na przyszłość. Warto korzystać z ich wskazówek.

Oceń artykuł
5/5 (4)