Reklama

Mail z podziękowaniem za rozmowę rekrutacyjną – co powinien zawierać?

Często spotykamy informacje o tym, jak rekruter powinien dbać o kandydatów biorących udział w procesach rekrutacyjnych. Jednak, czy nie dotyczy to również kandydatów, którzy powinni do samego końca pokazywać się z jak najlepszej strony? Jeśli po odbytej rozmowie rekrutacyjnej nie wysyłasz maila z podziękowaniem – tracisz bardzo dużo. 

Podziękowanie za rozmowę
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_131984398_pusta-karta-i-koperta-z-podzi%C4%99kowaniami.html

 

Jak napisać maila z podziękowaniem za rozmowę rekrutacyjną? 

Podziękuj za poświęcony czas

Po co to robić? Doradzamy, zrób to, bo naprawdę warto. Rekruterzy coraz częściej skarżą się na brak odpowiedzi na maila, który zaprasza na spotkanie, nie wspominając już o wiadomości po odbytym spotkaniu. A przecież to świadczy o tym, czy jesteśmy kulturalnymi i uprzejmymi ludźmi. Takie zachowanie określa, czy w pracy również będziemy odpisywali na maile i dbali o dobry poziom komunikacji, na czym dziś pracodawcom bardzo zależy. Wiadomość z podziękowaniem to istotny element rekrutacji, który pozwoli Ci potwierdzić wszystko, czego się dowiedziałeś na spotkaniu rekrutacyjnym. Potwierdzenia i podziękowania po spotkaniach biznesowych są codziennością, więc dlaczego tego nie zrobić właśnie po rozmowie rekrutacyjnej.  To miły element, który pomoże Ci pozostać zapamiętany przez rekrutera. Nawet jeśli nie otrzymasz propozycji współpracy, to nigdy nie wiadomo czy za jakiś czas nie będziesz potrzebował załatwić czegoś właśnie z tą firmą lub jej pracownikiem.

Podsumuj, dlaczego jesteś kandydatem idealnym? 

Na rozmowie rekrutacyjnej warto zadawać pytania, które powiedzą Ci, kim jest kandydat idealny i jakich zmian ma dokonać w organizacji. Te informacje koniecznie wykorzystaj w mailu z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej. Jak? Po prostu nawiąż do cechy idealnego kandydata, która jest spójna z Tobą. 

Podkreśl chęć uzyskania feedbacku

Poszukiwanie pracy bywa bardzo czasochłonne. Jeśli od samego początku jesteś profesjonalistą to i na etapie rozmowy rekrutacyjnej zadbaj o to, by dowiedzieć się, jakie są kolejne etapy rekrutacji i kiedy możesz liczyć na odpowiedź. W mailu również nawiąż do tych ustaleń i podkreśl, jak bardzo zależy Ci na feedbacku bez względu na decyzję. To także element perswazyjny.  

Entuzjazm to podstawa

Postaraj się, aby Twoja wiadomość brzmiała z entuzjazmem. Jak to zrobić skoro to tylko i aż wiadomość mailowa. Użyj słów, które wyrażą Twoje zainteresowanie ogłoszeniem, że chcesz być częścią tej firmy i razem osiągać wyznaczone cele, które są spójne z Twoimi. W końcowej części maila proponujemy nawiązać do misji, celów organizacji. Wartości przedsiębiorstwa są również istotne dla obu stron procesu rekrutacyjnego i polecamy wykorzystać je do argumentacji, dlaczego to właśnie Ty masz pracować dla tej firmy.

Buduj networking po rozmowie rekrutacyjnej

Każda okazja do budowy pozytywnych relacji jest ważna, a zwłaszcza po odbytej rozmowie rekrutacyjnej. Nigdy nie wiesz, w jakich okolicznościach spotkasz się rekruterem, przecież oni również zmieniają swoje miejsce pracy. Wykorzystaj to jako szansę networkingową, która może Ci pomóc w kontaktach zawodowych. Zawsze warto wziąć od rekrutera wizytówkę lub znaleźć po spotkaniu rekrutera na Linkedin. Bez obaw możesz wysłać zaproszenie do sieci znajomych. Nie zaniedbuj cennego źródła informacji.

Sprawdź: Networking, czyli klucz do sukcesu każdego pracownika i przedsiębiorcy

Mail z podziękowaniem po rozmowie rekrutacyjnej może zaważyć na decyzji?

Czy na pewno? Nigdy się możesz tego nie dowiedzieć, ale lepiej nie mieć nic sobie do zarzucenia i wypaść jak najlepiej od samego początku procesu do jego końca. A jeśli pracodawca ma wątpliwości między dwoma kandydatami, a Ty jest bardziej komunikatywny i sam wychodzisz z inicjatywą kontaktu, być może ułatwisz mu podjęcie tej decyzji. Tego właśnie Ci życzymy!

Zobacz też: Witam i pozdrawiam, czyli mailowy savoir vivre

Oceń artykuł
5/5 (2)