Reklama

Assessment Center w rekrutacji – na czym polega? Jak się do niego przygotować?

Assessment Center to dokładna weryfikacja kandydatów na dane stanowisko pracy, dzięki której pracodawca będzie pewniejszy swojej decyzji i uniknie wszelkich strat finansowych związanych z zatrudnieniem nowego pracownika. Podczas takiej sesji rekruter może lepiej poznać danego kandydata, sprawdzić jak on pracuje i jak radzi sobie w pracy zespołowej. Dowiedz się, na czym polega assessment center i jak przygotować się do spotkania.

Assessment Center - osoba pracująca przy komputerze, na ekranie napis "recruitment"
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78111508_edukacja-umiej%C4%99tno%C5%9Bci-rekrutacja-s%C5%82owo-wyszukiwania.html

Rekrutacja to złożony proces, dlatego wielu pracodawców w poszukiwaniu idealnego kandydata decyduje się na pomoc zewnętrznych rekruterów. Ci mają do dyspozycji szereg rozwiązań pomagających wyłonić kandydata spełniającego oczekiwania najlepiej ze wszystkich. Przykład stanowią testy behawioralne, wiedzy, czy umiejętności. Jednym z pomocnych mechanizmów może być także assessment center.

Assessment Center – co to jest?

Assessment Center (inaczej: “ośrodek oceny” lub “centrum oceny”) to wieloetapowy proces oceny umiejętności kandydata starającego się o pracę. To nowoczesna metoda, która w dokładny sposób dokonuje diagnozy potencjału oraz weryfikuje kompetencje zawodowe przyszłego pracownika.

Assessment Center wykorzystuje się najczęściej do badania osób kandydujących na stanowiska kierownicze, specjalistyczne lub wykonawcze. Dzięki niej rekruterzy mogą przeprowadzić wielowymiarową ocenę swoich kandydatów do pełnienia konkretnych obowiązków służbowych.

Assessment Center – na czym polega?

Rekrutacja metodą assessment center nie przebiega jako zwykła rozmowa kwalifikacyjna. Podczas spotkania/sesji będziesz musiał wykonać kilka określonych zadań, które mają na celu sprawdzić twój zestaw kompetencji twardych przydatnych w pracy na wybranym stanowisku, jak i kompetencji miękkich poprzez na przykład pracę w grupie.

W sesji assessment center bierze udział około 4 do 8 osób, które zostały wyłonione w trakcie wcześniejszej rekrutacji. Zdarza się również, że organizowane są specjalne sesje indywidualne. Całe spotkanie trwa od 4 do 6 godzin. Praca kandydata oceniana jest przez specjalnie wyszkolone osoby tzw. asesorów, którzy kontrolują cały przebieg AC. Asesorami mogą być specjaliści ds. HR, konsultanci personalni lub przedstawiciele firmy.

Jakie zadania wykonuje się podczas sesji assessment center?

Każda kompetencja kandydata sprawdzana jest poprzez co najmniej dwa określone zadania. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kilka przykładowych poleceń, z którymi spotkasz się podczas sesji assessment center. Zapoznaj się z nimi i przygotuj się na spotkanie.

  • Koszyk zadań (in basket)

W tym zadaniu wcielasz się w rolę managera/kierownika, który na przykład wraca po urlopie i zastaje masę nieodebranych e-maili, raportów i zadań, zgromadzonych w trakcie jego absencji w pracy. Twoim obowiązkiem jest podjąć kluczowe decyzje, nakreślić konkretny plan działania i zacząć rozwiązywać dane problemy. Asesorzy sprawdzają wtedy twoją umiejętność ustalania priorytetów, delegowania, samodzielność w działaniu oraz pracy pod presją czasu.

  • Case study

W tym zadaniu zostaniesz poproszony o znalezienie rozwiązania dla danego problemu w firmie i zaproponowanie jego rozwiązania. Praca może odbyć się indywidualnie lub w grupie. Dzięki temu asesorzy będą mogli sprawdzić twoje umiejętności analityczne, merytoryczne, pracy w grupie, a także zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

  • Gry symulacyjne

Zadanie wykonuje się w grupie. Wszyscy uczestnicy muszą wcielić się w określone role np. managera, specjalistę czy lidera zespołu. Dostają przy tym różne zadania do wykonania, które mają na celu sprawdzić umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne oraz asertywność i skuteczność w działaniu.

  • Dyskusje

Uczestnicy biorący udział w dyskusji mają za zadanie rozwiązać pewien problem i wypracować konkretną strategię działania. Asesorzy sprawdzają ich kompetencje miękkie oraz umiejętności pracy w grupie.

  • Prezentacja

Twoim zadaniem jest przygotowanie prezentacji na podstawie otrzymanych wcześniej materiałów i wygłoszenie jej przed asesorami, którzy sprawdzają twoją umiejętność autoprezentacji, radzenia sobie z natłokiem informacji i odporność na stres. Ponadto, jest to również świetny sprawdzian na zweryfikowanie twojej wiedzy z konkretnej dziedziny biznesu.

Przed sesją assessment center sprawdź, jakie wymagania stawia przed tobą pracodawca oraz jakich kompetencji miękkich i twardych będzie od ciebie oczekiwał. Nie ucz się zadań na pamięć. Spróbuj się zrelaksować i zaufać swojej nabytej przez lata wiedzy. Zapoznaj się również z naszym artykułem poniżej:

Jak walczyć ze stresem na rozmowie o pracę? Kilka skutecznych sposobów na tremę

Na assessment center ubierz się adekwatnie do stanowiska, na jakie kandydujesz. Jeśli jest to posada managera lub dyrektora, wybierz elegancki garnitur, jeśli zaś starasz się o stanowisko specjalisty, możesz ubrać się mniej formalnie, np. schludne dżinsy i czysta koszula.

Oceń artykuł
5/5 (2)