Reklama

Referencje dla pracownika. Dlaczego są tak ważne?

Podczas procesu rekrutacyjnego, twój przyszły pracodawca może poprosić cię o dostarczenie referencji. Są one bardzo ważne w przypadku uzupełnienia informacji o potencjalnym kandydacie na dane stanowisko pracy. Sprawdź, co powinny zawierać i w czym mogą pomóc.

Referencje
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_58582476_ludzie-biznesu-rozmowa-z-technologi%C4%85-pod-r%C4%99k%C4%85-wymiana-nowych-pomys%C5%82%C3%B3w-i-burzy-m%C3%B3zg%C3%B3w-mi%C4%99dzy.html

 

Referencje – czym one są?

Niekiedy na jedno stanowisko aplikuje 300 lub 400 kandydatów, dlatego na rynku pracy stale rośnie konkurencja. W związku z tym niezbędne są referencje, które pomogą ci wyróżnić się spośród innych kandydatów dobrą opinią poprzedniego pracodawcy. Służą one jako uzupełnienie niezbędnych informacji do podjęcia decyzji o zatrudnieniu.

Referencje wystawia były pracodawca lub przełożony, a także opiekun stażu lub przedstawiciel danej instytucji, w przypadku gdy odbywałaś/eś praktyki lub wolontariat.

Referencje to opinie o pracowniku, które mogą być wystawiane przez pracodawcę. Pracodawca nie może udzielać referencji bez zgody pracownika, ale ich brak może utrudnić znalezienie nowej pracy. Referencje mogą być wystawiane w formie zestawień informacji biograficznych, zestawień osiągnięć zawodowych lub poprzez rozmowy. Referencje mogą być nierzetelne, dlatego warto skontaktować się z poprzednim pracodawcą w celu potwierdzenia informacji. Referencje w formie ustnej są bardziej wiarygodne i obiektywne – Encyklopedia Zarządzania  https://mfiles.pl/pl/index.php/Referencje

Opinia o praktykancie lub pracowniku. Jak powinna wyglądać? 

Pamiętaj jednak, że referencje to nie to samo co świadectwo pracy, które jest obowiązkowym dokumentem wystawianym pracownikowi przez pracodawcę po zakończeniu współpracy. Po referencje wnioskujemy my sami w zależności od naszych potrzeb i chęci, a poprzedni pracodawca nie ma żadnego wymogu wynikającego z kodeksu pracy, żeby je wystawić.

Referencje – w czym mogą pomóc?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, referencje to idealny dokument uzupełniający informacje na temat potencjalnego kandydata. Można również dołączyć go do CV w celu zrobienia pozytywnego wrażenia na rekruterze. Referencje nie muszą być napisane jedynie w języku polskim. Jeśli rekrutujesz do pracy za granicą lub do firmy, w której biegłym językiem w środowisku pracy jest język angielski, warto poprosić o napisanie opinii właśnie w takiej formie.

Jak napisać dobre CV?

Pamiętaj! Nigdy nie korzystaj z fałszywych referencji. Twój przyszły pracodawca bardzo szybko może je zweryfikować. Twoja opinia powinna być rzetelna i całkowicie zgadzać się z prawdą. Jeśli nie miałaś/eś dobrych stosunków z poprzednim pracodawcą, lepiej nie proś go o wystawienie referencji, ponieważ może ci to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak powinny wyglądać referencje?

Referencje to dokument formalny, opatrzony pieczęcią i podpisem poprzedniego pracodawcy. Powinien zawierać szczegółową listę zadań, które należały do codziennych obowiązków pracownika. Oprócz tego w referencjach muszą znajdować się:

  • Datę i miejscowość wystawienia dokumentu
  • Imię i nazwisko, firma oraz nazwa stanowiska osoby, która wystawia referencję
  • Nagłówek z napisem “Referencje”
  • Imię i nazwisko pracownika
  • Nazwa stanowiska pracownika, okres współpracy, nazwa firmy, w której pracował
  • Informacje o przebiegu współpracy, czyli wyżej wspomniany zakres obowiązków wraz z opinią na temat ich wykonywania, zdobyte umiejętności twarde i miękkie
  • Opis największych sukcesów i osiągnięć
  • Opinia podsumowująca
  • Ogólna ocena współpracy przez cały okres zatrudnienia
  • Zachęta do zatrudnienia
  • Podpis oraz pieczątka osoby wystawiającej referencje
  • Informacje kontaktowe do osoby wystawiającej referencje (adres firmy, nr telefonu kontaktowego, adres e-mail)

Idealny dokument powinien posiadać konkretne i zwięzłe informacje. Nie ma potrzeby tworzenia kilkustronicowych elaboratów. Opinia powinna być obiektywna i zawierać same fakty, które nawiązują do zdobytych przez ciebie umiejętności i doświadczeń.

Czy referencje są potrzebne?

To wszystko zależy od tego, czy twój przyszły pracodawca będzie wymagał takiego dokumentu. W większości się to sprawdza, ponieważ coraz więcej rekruterów zwraca na to dużą uwagę. Zawsze warto je mieć, ponieważ nie wiadomo kiedy mogą nam się przydać.

Pamiętaj, że jeśli rekturer nie prosi cię o dostarczenie referencji, warto wyjść z własną inicjatywą. Dzięki temu zrobisz dobre wrażenie i pokażesz, że ci zależy.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)