Reklama

PIP – czyli Państwowa Inspekcja Pracy

W założeniu Państwowa Inspekcja Pracy ma czuwać nad przestrzeganiem prawa pracy. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy powinni się jej bać? Wszystko zależy od tego, czy zakład pracy funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi przepisami.

gmach sądu

 

Czym jest PIP?

Państwowa Inspekcja Pracy to organ, który powołano ze względu na konieczność eliminowania nieprawidłowości w przedsiębiorstwach. Ustawa o PIP z 13 kwietnia 2007 roku określa zakres działania inspekcji, a jest to przede wszystkim kontrola nad:

  • legalnością zatrudnienia pracowników
  • przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy
  • wywiązywaniem się przedsiębiorców z treści podpisanych umów
  • prawidłową wysokością wynagrodzenia
  • rozliczaniem i dostępnością dni urlopowych
  • wyliczeń stawek godzinowych
  • jasnymi warunkami odbywania nadgodzin

Opisując ogólnie wykonywane zadania – PIP sprawdza, czy wszystkie sprawy związane z zatrudnieniem i funkcjonowaniem firmy są zgodne z prawem pracy.

Kodeks pracy, czyli prawa pracownika w jednym miejscu

Jak wygląda kontrola PIP?

Jak można się domyślić, inspektorzy PIP badają nieprawidłowości na terenie zakładu pracy. Kontrola pojawia się bezpośrednio w głównej siedzibie, chyba że takowa nie istnieje. Wtedy inspekcja skierowana jest do jakiejkolwiek placówki firmy zatrudniającej pracowników.

Osoby wysłane przez Państwową Inspekcję Pracy mogą sprawdzić treść umowy podpisanej z pracownikiem, a potem określić, czy jej zapisy są zgodne z obowiązującym prawem pracy. Dodatkowo obserwują przestrzeganie zasad BHP na terenie zakładu. W związku z tym może paść pytanie o historię wypadków w firmie i tego, jak pracodawca poradził sobie z zachowaniem procedur.

Firma zatrudniająca cudzoziemców może się spodziewać sprawdzenia legalności ich pobytu w Polsce.

Czy Państwowa Inspekcja Pracy może wszystko?

Ustawa o PIP daje inspektorom wiele praw ale i ograniczeń. Z zasady sprawdzane przedsiębiorstwo powinno zrobić wszystko, aby ułatwić pracę inspekcji. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na niektóre rzeczy nie trzeba się zgadzać.

PIP ma całkowitą swobodę działania co do:

  • dostępu do wszystkich budynków na terenie przedsiębiorstwa
  • sprawdzania całej dokumentacji związanej ze świadczeniem pracy
  • sprawdzania wszelkich maszyn, obiektów i przedmiotów pod kątem BHP
  • prowadzenia rozmów z byłymi i obecnymi pracownikami firmy
  • dokumentowania wyników kontroli za pomocą sprzętu audio video

Warto wiedzieć, że kontrolerzy mają uprawnienia do sprawdzania tylko i wyłącznie kwestii związanych z przestrzeganiem prawa pracy. Jeżeli inne dziedziny wzbudzą ich niepokój, najprawdopodobniej powiadomią o tym inne organy.

Kto podlega kontroli?

Kontroli PIP-u podlegają nie tylko pracodawcy. Są to też osoby wykonujące działalność gospodarczą na własny rachunek, jednostki organizacyjne zatrudniające osoby fizyczne i przedsiębiorcy niebędący pracodawcami.

Inspektorzy mogą też prześledzić działania podmiotów oferujących pracę tymczasową i doradztwo personalne.

Czy PIP zapowiada kontrolę?

W niektórych przypadkach, inspektorzy faktycznie zapowiadają swoją wizytę. Jednak według ustawy o PIP, nie mają obowiązku wcześniejszego poinformowania przedsiębiorcy. W praktyce kontrola Państwowej Inspekcji Pracy może pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Nawet wizytacja nocna musi dojść do skutku, a przedsiębiorca nie może się odwołać od takiej decyzji. Dlaczego tak jest?

Głównie ze względu na element zaskoczenia. Inspekcja powinna zastać faktyczny stan funkcjonowania przedsiębiorstwa, a możliwość przygotowania na kontrolę niesie ryzyko ukrycia części nieprawidłowości.

Szansę na niezapowiedzianą wizytę zwiększają donosy, sugerujące nieprawidłowe działanie przedsiębiorstwa.

Inspekcja pracy i BHP

Elementem, na którym organ skupia szczególną uwagę, jest zachowanie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Pracodawca musi chronić zdrowie i życie osoby zatrudnionej w jego zakładzie pracy i jest to jedno z jego najważniejszych zadań.

Cały firmowy sprzęt zostanie przebadany pod kątem bezpieczeństwa. To samo dotyczy warunków pracy i zastosowania środków chroniących przed chorobami zawodowymi. Także pracownicy mogą zostać zapytani o przeprowadzone szkolenia czy wiedzę o niebezpieczeństwach, na jakie są narażeni.

Kary nakładane przez inspektorów

Jeżeli w trakcie przeprowadzonej kontroli wykryto nieprawidłowości, przedsiębiorca może zostać ukarany na kilka sposobów.

Najmniejszym wymiarem kary jest zasygnalizowanie problemów w protokole końcowym. Część z nich rozwiązuje się już w trakcie inspekcji. Cała reszta zostaje udokumentowana i wprowadzona do raportu pokontrolnego, który daje przedsiębiorcy 30 dni na wprowadzenie planu naprawczego.

W przypadku rażących naruszeń prawa i zasad bezpieczeństwa firma może otrzymać zakaz wykonywania prac lub prowadzenia działalności.

 

Oceń artykuł
4.2/5 (5)