Druk ZCNA i zasady składania wniosku. Jak zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

Druk ZCNA pozwoli Ci zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego współmałżonka lub dziecko. Dowiedz się, jak wypełnić formularz ZCNA do ZUS krok po kroku oraz jak to zrobić, aby uniknąć kary.

biurko z klawiaturą i notesem

ZUS ZCNA – co to jest?

Złożenie druku ZCNA do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest wymagane, aby Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zapłacił za leczenie Twojego dziecka lub niepracującego małżonka. Jako pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę odprowadzasz składki (lub robi to Twój pracodawca), z których mogą skorzystać członkowie najbliższej rodziny. 

Kogo można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego?

  • małżonka,
  • własne dziecko, dziecko małżonka, wnuka, dziecko obce, którym opiekujesz się w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, dziecko przysposobione – do ukończenia przez nie 18 roku życia (jeśli się uczy do 26 roku życia)
  • rodziców i dziadków (pod warunkiem, że mieszkają razem z Tobą)

Ważne! Zgłoszenia przez wypełnienie druku ZCNA, musisz dokonać w ciągu 7 dni od momentu, w którym osoba zgłaszana uzyskała prawo do bycia objętą ubezpieczeniem zdrowotnym. To znaczy, że należy to zrobić w ciągu 7 dni od utraty pracy przez małżonka lub narodzin dziecka.

Jak wypełnić druk ZCNA? Poradnik krok po kroku

Dowiedz się, jak wypełnić formularz ZCNA uprawniający do ubezpieczenia osoby najbliższej.

Krok pierwszy – wypełnij dane płatnika składek

Wypełnianie druku ZCNA należy zacząć od bloku II. Uzupełnienie danych płatnika składek oznacza, że musisz wypełnić pola, wykorzystując dane o swoim pracodawcy – lub swoje, jeśli jesteś przedsiębiorcą ubezpieczającym swoich bliskich.

wzór druku ZCNA

Drugi etap, czyli dane osoby ubezpieczającej

Kolejnym etapem jest uzupełnienie bloku III. W tym miejscu swoje dane powinna zawrzeć osoba ubezpieczona, która chce ubezpieczyć swoich bliskich. Czyli, jeśli chcesz ubezpieczyć kogoś ze swojej najbliższej rodziny – musisz uzupełnić blok III, wykorzystując swoje dane.

druk do wypełnienia ZCNA

Krok trzeci – uzupełnienie danych osoby zgłaszanej do ubezpieczenia

W tym kroku należy uzupełnić bloki IV oraz V. Pierwsze pole uzupełniamy, wpisując cyfrę 1, lub 2:

  • 1 – gdy chcemy zgłosić członka rodziny do ubezpieczenia
  • 2 – kiedy chcemy zgłosić wyrejestrowanie członka rodziny ze swojego ubezpieczenia

Pole drugie wypełniamy w zależności od powodu składania pisma. Jeśli chcemy zgłosić członka rodziny – podajemy datę uzyskania praw do otrzymania Twojego ubezpieczenia (czyli np. dzień utraty pracy małżonka). W przypadku wyrejestrowania osoby bliskiej należy podać datę utraty praw (np. gdy uczące się dziecko skończy 26. rok życia). 

druk zcna a ZUS

Pobierz wzór druku ZCNA do ZUS

Po podaniu podstawowych danych osobowych osoby zgłaszanej, trzeba przejść do pola nr 10. Tam wpisujemy kod określający stopień pokrewieństwa między nami, a zgłaszanym członkiem rodziny: małżonka (01), dziecka własnego lub małżonka (11), wnuka lub obcego dziecka (21), matki (30), ojca (31), macochy (32), ojczyma (33), babci (40), dziadka (41).

Następnym polem, które może stwarzać problemy, jest numer 12. To miejsce na podanie kodu oznaczającego stopień niepełnosprawności osoby zgłaszanej: 

  • 0 – jeśli osoba zgłaszana nie posiada zaświadczenia o niepełnosprawności
  • 1 – dotyczy lekkiego stopnia niepełnosprawności
  • 2 – to umiarkowany stopień niepełnosprawności
  • 3 – osoba zgłaszana ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności
  • 4 – dotyczy orzeczenia o niepełnosprawności wydawanego do 16. roku życia

Sprawdź też: Jak sprawdzić, czy jest się ubezpieczonym?

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora