Dodatek solidarnościowy 2020 a zasiłek dla bezrobotnych. Kiedy się należy? Jak złożyć wniosek do PUE ZUS?

Dodatek solidarnościowy to wsparcie finansowe w ramach tarczy antykryzysowej, którego założeniem jest ratowanie osłabionej pandemią COVID-19 gospodarki. Świadczenie przeznaczone jest dla osób, które po 15 marca 2020 roku dostały wypowiedzenie umowy o pracę lub ich umowa na czas określony wygasła i nie została przedłużona. Sprawdź, jak złożyć wniosek online do PUE ZUS i czy dodatek przysługuje przy zasiłku dla bezrobotnych.

dodatek solidarnościowy 1400 zł

Dodatek solidarnościowy 2020 a zasiłek dla bezrobotnych

Dodatek solidarnościowy należy się osobom bezrobotnym, które są zarejestrowane w urzędzie pracy i pobierają zasiłek. Jednakże w momencie, kiedy złożysz wniosek do PUE ZUS o nowe świadczenie, to urząd pracy automatycznie zawiesi twój dotychczasowy zasiłek lub stypendium i zastąpi je dodatkiem solidarnościowym, który będziesz mogła/mógł pobierać do końca sierpnia 2020 roku.

Jednakże dodatek solidarnościowy należy się przede wszystkim osobom bezrobotnym, które nie pobierają zasiłku, ani żadnych innych świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Sprawdź materiał informacyjny opracowany przez ZUS, w którym dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otrzymać 1400 zł miesięcznie:

Ważne! Dodatek solidarnościowy to 1400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Do tego czasu możesz składać wniosek i ubiegać się o przysługującą ci kwotę. Co więcej, 1400 zł nie otrzymasz z datą wstecz. Na przykład, jeśli złożysz wniosek w lipcu, to należy ci się 2800 zł za bieżący i kolejny miesiąc zaś jeśli wniosek złożysz w sierpniu, to otrzymasz tylko 1400 zł.

Dodatek solidarnościowy – jak złożyć wniosek online do PUE ZUS?

Wniosek o dodatek solidarnościowy 2020 składa się elektronicznie za pomocą serwisu PUE ZUS, czyli Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy zalogować się do platformy i złożyć wniosek EDS, podpisując go profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód), kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem PUE.

Następnie po 7 dniach od złożenia wniosku, na twoim profilu w PUE ZUS wyświetli ci się informacja, czy wniosek został zaakceptowany lub odrzucony.

Jeśli posiadasz jakiekolwiek wątpliwości związane z dodatkiem solidarnościowym, skontaktuj się z infolinią ZUS, która udzieli ci wszystkich najpotrzebniejszych informacji.

Dodatek solidarnościowy a rozpoczęcie nowej pracy

Prawo do dodatku solidarnościowego mają tylko i wyłącznie osoby bezrobotne. W związku z tym, jeśli znajdziesz pracę, to utracisz możliwość pobierania tego świadczenia.

Sprawdź również: Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy? Jaki formularz wybrać i jak zalogować się do PUE ZUS? Poradnik krok po kroku

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora