Reklama

Praca dodatkowa – sposoby na to, jak sobie dorobić

Poszukując zatrudnienia, natrafiłeś na hasło: praca dorywcza. Co to właściwie znaczy i kto może dorobić w ten sposób? Jaka praca dodatkowa jest najlepsza i jak upewnić się, że oferta jest warta uwagi? Jak rozpoznać uczciwego pracodawcę? Przedstawiamy porady, które ułatwią Ci szukanie pracy na wakacje i nie tylko. 

Praca sezonowa - zbieranie warzyw

Okres wakacyjny to wprost idealny czas na poszukiwanie sezonowego zatrudnienia, dzięki któremu możemy zarobić bonusowe pieniądze. W sieci pojawiają się liczne oferty pracy dodatkowej, a firmy kuszą wysokimi stawkami godzinowymi. 

Zanim wybierzemy ofertę dla siebie, zatrzymajmy się na chwilę przy pojęciu praca dorywcza. Co to, dla kogo jest przeznaczona, jak ją znaleźć? Jakie są najlepsze sposoby na zarobienie dodatkowych pieniędzy? Odpowiedź na te i inne najważniejsze pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Praca dorywcza – co to?

Praca dorywcza: co to znaczy? Można spotkać się również z nazwą „praca dodatkowa”. To nic innego, jak możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy. Jak sama nazwa mówi, nie jest to stałe zobowiązanie. 

Praca dorywcza to niestandardowa forma zatrudnienia, zazwyczaj krótkookresowa. Pojęcie to nie doczekało się jeszcze swojej definicji prawnej. 

Jej specyfika sprawia, że na pracę dodatkową w okresie wakacyjnym bardzo często decydują się uczniowie czy studenci. Czy to znaczy, że jest ona zarezerwowana tylko dla osób, które nie ukończyły edukacji? Absolutnie nie! 

Praca dodatkowa: dla kogo? 

Dane pochodzące z Encyklopedii Zarządzania wskazują, że pracę dorywczą najczęściej podejmują uczniowie i studenci w wieku od 15 do 24 lat. Właśnie dlatego w sieci, szczególnie w sezonie wakacyjnym, tak często szuka się informacji o tym, jaka praca dorywcza dla studenta będzie najlepsza. Nie znaczy to jednak, że rynek pracy tymczasowej jest dostosowany wyłącznie do nich. Specjaliści zauważają, że na pracę dodatkową często decydują się również osoby w wieku powyżej 60 lat.

Praca dorywcza to świetne rozwiązanie dla każdego, kto tylko potrzebuje gotówki. Można wybierać spośród wielu rodzajów zajęć, nie tylko fizycznych. Najpierw skupmy się jednak na tym, jak znaleźć pracę dodatkową

Praca dodatkowa: jak znaleźć?

Na rynku pracy istnieje wiele firm, które umożliwiają wykonywanie dodatkowej pracy po godzinach lub w weekendy. Zdarza się, że pracodawcy sami proponują swoim pracownikom możliwość pracy w godzinach nadliczbowych. Jeśli już teraz potrzebujesz dodatkowej gotówki, możesz spytać swojego szefa, czy potrzebuje kogoś do wykonywania nadgodzin. 

Jeśli jeszcze nie masz stałej pracy – np. jesteś uczniem, studentem, lub Twój pracodawca nie ma takiego zapotrzebowania, nic straconego. Chcąc dowiedzieć się, gdzie szukać pracy dodatkowej, przede wszystkim przemyśl, jakie zajęcia chciałbyś wykonywać. 

Pamiętaj – praca dorywcza to nie tylko zbieranie truskawek i inne zajęcia fizyczne. Przeglądając największe serwisy pracy np. GoWork.pl, natkniesz się także na inne oferty. Pierwsza zasada szukania pracy dodatkowej to przeglądanie zaufanych stron, które przynajmniej wstępnie weryfikują ogłoszenia.

Dodatkowa praca fizyczna – jaką wybrać?

Jeśli jesteś gotowy do pracy fizycznej, możesz śmiało zaangażować się w prace sezonowe, które wymagają większego wysiłku, lub dodatkowe zajęcia całoroczne. Zapewne zdarzyło Ci się słyszeć opinie, że zajęcia fizyczne to praca dodatkowa dla mężczyzn – jest to jednak mit, gdyż wiele kobiet świetnie sobie radzi, wykonując wymienione poniżej zajęcia.

Przykładowe dodatkowe prace fizyczne to:

  • roznoszenie ulotek – praca przydatna i niewymagająca specjalnych kwalifikacji, choć niekiedy męcząca; trzeba liczyć się z koniecznością ciągłego stania lub chodzenia;
  • zbieranie owoców/warzyw, prace w polu (np. ścinanie kwiatów) lub w szklarni – zajęcia sezonowe, najczęściej bardzo wymagające fizycznie, ale dobrze płatne;
  • sprzątanie – dla osób, które relaksują się podczas robienia porządków; jest na to duże zapotrzebowanie;
  • statystowanie, bycie hostessą – jeśli czujesz się dobrze przed kamerą, a praca z ludźmi jest dla Ciebie przyjemnością, to dobry wybór; oferty znajdziesz na stronach branżowych lub na grupach w social mediach; jest to praca jednorazowa, rzadko kiedy pojawiają się regularne zlecenia;
  • wyprowadzanie psów – jeśli lubisz spacerować, to zajęcie idealne dla Ciebie; zlecenia musisz zwykle pozyskiwać samodzielnie lub szukać chętnych, przeglądając lokalne portale oraz grupy w social mediach. 

Jaka praca dodatkowa w domu?

Czujesz, że praca fizyczna nie jest dla Ciebie, i zastanawiasz się, jaka praca dodatkowa będzie najlepszym wyborem? Wolisz pracować w domowym zaciszu? Możesz spróbować swoich sił, wyszukując zlecenia m.in. na stronach useme.eu, freelanceria.pl lub toptal.com. Nie musisz posiadać własnej działalności gospodarczej. 

Najpopularniejsze formy pracy zdalnej dodatkowej to: 

  • udzielanie korepetycji/e-korepetycje – idealny sposób zarobku dla osób, które posiadają specjalizację lub dużą wiedzę naukową i chcą przekazywać to, co umieją, innym ludziom np. ucząc języków obcych czy gry na instrumentach muzycznych, przedmiotów ścisłych lub humanistycznych; 
  • zarządzanie social mediami, copywriting – coraz więcej firm inwestuje w social media umożliwiające im lepszy kontakt z konsumentami i promocję swojego produktu; pracę możesz wykonywać w każdym miejscu, wystarczy dostęp do internetu, komputera i/lub telefonu;
  • tworzenie grafiki komputerowej, obróbka zdjęć, montaż filmów – jeśli posiadasz wiedzę i umiejętności graficzne, możesz śmiało podejmować się różnych zleceń; to dobry pomysł, szczególnie dla pasjonatów;
  • wykonywanie prac artystycznych – jeśli lubisz malować, rzeźbić czy pisać wiersze – spróbuj sobie w ten sposób dorabiać, a być może pewnego dnia pasja stanie się Twoim głównym źródłem zarobku;
  • praca w call center – wystarczy komunikatywność, dobra dykcja i chęci, by spróbować swoich sił; praca w call center potrafi dawać dużą satysfakcję i spore zarobki;
  • tłumaczenie tekstów – dobry sposób na dodatkowe zajęcie, potrafiący przynieść duże korzyści finansowe;
  • testowanie oprogramowania – pasjonaci branży IT będą wprost zachwyceni, mogąc zarobić dodatkowe pieniądze w ten sposób. 

Praca dodatkowa po godzinach

Część prac, które wymieniliśmy, świetnie nadaje się jako zajęcia po godzinach. Jeśli jednak żadna z powyższych propozycji nie zdołała Cię wystarczająco przekonać i wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na to, jaka praca dodatkowa jest najlepsza – przynajmniej Twoim zdaniem – oto kilka dodatkowych możliwości:

  • przewóz osób – jeśli posiadasz aktualne prawo jazdy i własny samochód (choć nie zawsze jest to potrzebne), możesz śmiało zgłosić się do firm zatrudniających kierowców do przewozu osób;
  • opieka nad dziećmi – może się okazać, że w Twojej najbliższej okolicy, wśród sąsiadów lub znajomych jest ktoś, kto potrzebuje niani na popołudnia czy wieczory;
  • pieczenie ciast na zamówienie – pasjonaci sztuki cukierniczej ledwo nadążają z zamówieniami, a popyt na indywidualne torty jest ogromny; powinieneś mieć aktualną książeczkę sanepidowską.

Praca dodatkowa na weekendy

Szukasz pracy na weekendy? Część powyższych pomysłów będzie świetnym wyborem. Jeśli żaden nie przypadnie Ci do gustu, spróbuj swoich sił, zabierając się za: 

  • fotografowanie – jeśli masz duszę artysty i sprzęt; możesz nie tylko umawiać się na indywidualne sesje zdjęciowe, ale również oferować swoje usługi osobom, które wyprawiają uroczystości rodzinne, chrzest, komunię, wesele czy inne imprezy; 
  • praca w barze lub restauracji – większość lokali potrzebuje dodatkowych rąk do pracy, szczególnie w weekendy; choć stawki zwykle nie należą do najwyższych, dzięki hojnym napiwkom można sporo zarobić. 

Dodatkowa praca: jaka umowa?

Zapadła już decyzja: zamierzasz dorobić do budżetu, podejmując dodatkową pracę. Jaka umowa będzie najkorzystniejsza i z jakimi formami zatrudnienia możesz się spotkać? Jest ich kilka. Oto najczęstsze: 

Spora część studentów najchętniej decyduje się na pracę w oparciu o umowę zlecenie, gdyż ze względu na brak konieczności opłacania składek ZUS jest ona najkorzystniejsza finansowo dla młodych osób (poniżej 26. roku życia). To forma współpracy chętnie proponowana przez firmy, które ponoszą wówczas niższe koszty zatrudnienia.

W przypadku działań „na własną rękę” np. wykonywania pojedynczych zleceń sytuacja również nie musi być skomplikowana. Nie ma obowiązku posiadania własnej działalności gospodarczej, a wielu zleceniodawców rozlicza się z freelancerami na podstawie umowy zlecenie lub dzieło.

Umowa o pracę to rozwiązanie zarezerwowane dla osób powyżej 16. roku życia, przy czym zatrudnianie osób poniżej 18. roku życia podlega wielu ograniczeniom.

Dodatkowa praca: jaki ZUS?

Znalazłeś dorywcze zajęcie i chcesz dorobić do pensji, ale nie jesteś pewien, jak wygląda kwestia opłacania składek ZUS? Weźmy pod lupę kilka sytuacji dotyczących dodatkowej pracy. Jaki ZUS obowiązuje Cię w większości przypadków?

  • Masz już umowę o pracę, a teraz podpisujesz dodatkową umowę zlecenie – nie musisz opłacać składek ZUS od drugiej, dodatkowej umowy.
  • Podpisujesz umowę zlecenie, to Twoje jedyne źródło zarobku – musisz opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
  • Masz działalność gospodarczą, podpisujesz umowę zlecenie – nie odprowadzasz składki rentowej ani emerytalnej od umowy zlecenia, płacisz tylko składkę zdrowotną.
  • Umowa o pracę na czas określony – odprowadzasz składki ZUS.
  • Umowa o dzieło – nie odprowadzasz składek ZUS (chyba że między Tobą a pracodawcą podpisana jest również umowa o pracę).

Praca dorywcza – ile można zarobić?

Oczywiste jest, że jednym z podstawowych kryteriów wyboru pracy dorywczej jest wynagrodzenie, jakie można za nią otrzymać. Zarobki mogą być naprawdę różne. Znając już różne możliwości, porozmawiajmy o tym niezwykle ważnym aspekcie pracy dorywczej – ile można zarobić?

W przypadku studentów i osób do 26. roku życia najniższa krajowa netto na umowie o pracę to 2199 zł miesięcznie, a u pozostałych osób minimalna pensja to 2061,67 zł miesięcznie (przy pracy na pełny etat). 

Przy umowie zlecenie minimalna stawka to 18,30 zł brutto, czyli dla uczniów i studentów oraz osób do 26. roku życia – 18,30 zł netto, a dla pozostałych – 13,37 zł netto.

Warto nadmienić, że praca dorywcza może rządzić się innymi prawami. Stawki za wykonywanie zleceń, np. sprzątanie, malowanie czy wyprowadzanie psów, ustala się indywidualnie – mogą być znacznie wyższe. Podane kwoty są najniższymi możliwymi zarobkami.

Obserwując dostępne zlecenia oraz oferty, można zauważyć, że najkorzystniejsze finansowo jest fotografowanie imprez (ok. 1500-4000 zł netto za 10 godzin), korepetycje (ok. 30-80 zł za godzinę), wykonywanie tłumaczeń (od 20 zł za stronę do nawet ponad 100 zł za stronę przy rzadkich, specjalistycznych tekstach) oraz granie epizodów i statystowanie w różnych produkcjach (od ok. 50 zł do 500 zł za dzień na planie zdjęciowym). Następne w kolejności są m.in. testowanie oprogramowania (ok. 30-50 zł brutto za godzinę pracy), praca w gastronomii (zarobki zależne od napiwków), bycie hostessą (zwykle do 50-60 zł brutto za godzinę pracy) oraz prace artystyczne (stawki uzgadniane są indywidualnie). 

Praca dorywcza: jak napisać w CV? 

Zdecydowałeś się na pracę dorywczą. Jak napisać w CV, co robiłeś? Jak zawrzeć najważniejsze informacje?

Specjaliści do HR radzą: nawet wtedy, gdy pracowałeś fizycznie, opisz, co robiłeś, jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe. Przede wszystkim podkreśl, co dała Ci ta praca. Przykładowy wpis do CV:

05.2020-09.2020 

Firma XYZ (Niemcy)

Praca sezonowa przy zbiorze owoców 

  • Wykonywanie powierzonych zadań zgodnie z poleceniami pracodawcy
  • Nauka języka niemieckiego
  • Współpracowanie z międzynarodowym zespołem

Jeśli masz większe doświadczenie na rynku pracy, nie musisz wspominać o dorywczym zatrudnieniu. 

W przypadku, gdy brak wpisu o pracy dodatkowej miałby stworzyć przerwę w historii Twojego zatrudnienia, lepiej jest o niej wspomnieć – opisując swoje obowiązki i to, co może być istotne dla przyszłego pracodawcy.

Praca dorywcza – jak zacząć?

Wiesz już niemal wszystko o pracy dodatkowej: jak dorobić, jakie są możliwości, jak opisać ją w CV, na jaką umowę możesz liczyć, jakie składki ZUS musisz odprowadzać. Pozostała jeszcze jedna ważna rzecz dotycząca pracy dorywczej: jak zacząć?

Choć brzmi dość banalnie, trzeba po prostu… zacząć. Zastanowić się, co chcesz robić, i szukać odpowiednich ofert – a jest w czym wybierać.

W pierwszej kolejności szukaj pracy, która wiąże się z Twoimi zainteresowaniami. Nie ma sensu zatrudniać się na stanowisku, które nie będzie dawać Ci żadnej satysfakcji, zwłaszcza wtedy, gdy posiadasz już stałe zajęcie.

Znajdź tymczasowe zatrudnienie po godzinach, w weekendy czy na czas wakacji, szukając na największych portalach. Dokładnie sprawdzaj potencjalnych pracodawców i wysyłaj aplikacje (niekiedy nie wymaga się nawet CV). 

Praca dodatkowa – jakich firm unikać?

Jeśli szukasz pracy dorywczej, zawsze korzystaj z zaufanych źródeł. Poszukaj opinii o firmie w wyszukiwarce lub mediach społecznościowych, nie podawaj numeru PESEL ani nie skanuj swojego dowodu osobistego czy innego dokumentu tożsamości. Zdobądź numer telefonu do pracodawcy i, jeśli to możliwe, spotkaj się z nim w celu zweryfikowania, czy jest rzeczywiście wiarygodny.

Pamiętaj! Przed podpisaniem umowy dokładnie się z nią zapoznaj – nawet z tekstem napisanym małym druczkiem. Musisz uważać, gdyż w chwili, gdy pojawi się problem nie z Twojej winy, możesz ponieść za niego materialną lub dyscyplinarną odpowiedzialność.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)