Chałupnictwo – dla kogo? Ile można zarobić i gdzie szukać ofert pracy?

Chałupnictwo to świetny pomysł na pracę z domu i dodatkowy zarobek. Jednak, zanim się jej podejmiesz, sprawdź, czy nie masz do czynienia z nieuczciwym pracodawcą. Dowiedz się, jak to zrobić.

chałupnictwo

Praca chałupnicza – co to jest?

Chałupnictwo to praca z domu na zlecenie konkretnej firmy. Nazywana inaczej rodzajem pracy nakładczej połączonej z pracą akordową.

Chałupnik realizuje powierzone mu zadanie, wykorzystując do tego produkty, półprodukty lub surowce dostarczone przez jego pracodawcę. Są to prace takie jak: skręcanie długopisów, tworzenie kartek okolicznościowych, sklejanie kopert czy szycie rękawiczek roboczych. To z teorii bardzo proste i przyjemne zadania do wykonania.

Kto może podjąć się pracy chałupniczej?

Z racji tego, że praca chałupnicza wyróżnia się dość łatwymi i nie zbyt wymagającymi zadaniami, często przyciąga osoby niepełnosprawne lub młode mamy, które nie są jeszcze w stanie wrócić do pracy na etacie.

Chałupnictwo ma również świetne powodzenie wśród uczniów i studentów, a także wśród osób pracujących na pełnym etacie, które chcą dorobić do swojej stałej pensji.

Na podstawie jakiej umowy wykonywana jest praca chałupnicza?

Praca chałupnicza najczęściej wykonywana jest na podstawie umowy o pracę nakładczą. Dokument ten powinien określać typ umowy, rodzaj pracy, termin jej rozpoczęcia i zakończenia oraz sposób wynagrodzenia.

Stronami umowy jest pracodawca (inaczej nakładca) oraz pracownik (chałupnik, wykonawca).

Praca chałupnicza – zarobki

Zarobki w chałupnictwie zależą głównie od wydajności pracownika i jego rodzaju pracy.

Na przykładzie pracy przy składaniu długopisów, możemy oszacować, że za jeden przedmiot chałupnik zarobki 0,15 zł. Jeśli w ciągu jednego dnia uda mu się złożyć 3 000 sztuk, to dzięki temu zarobi on 450 zł. Zwróćmy jednak uwagę na to, że pracodawca ma prawo nie zapłacić za niepoprawnie złożony długopis, w związku z czym, jeśli zauważy on pewne nieścisłości, może obniżyć twoją pensję.

Pamiętaj również, że na rynku pracy można znaleźć wiele podejrzanych ofert, które należy omijać szerokim łukiem. Z czym wiąże się taka współpraca?

Praca w chałupnictwie a oszuści na rynku

Często bywa tak, że firma z którą rozpoczynamy współpracę, prosi nas o przesłanie “zaliczki” w wysokości 50/60 zł za zwrot kosztów przesyłki kurierskiej z naszymi produktami/półproduktami do pracy. Pieniądze mają być do nas odesłane tuż przy pierwszej wypłacie. Ma to formę tak zwanego zabezpieczenia w sytuacji, gdy osoba nawiązująca współpracę z firmą chałupniczą jest tak zwanym “żartownisiem” i w rzeczywistości nie ma zamiaru odebrać paczki z narzędziami, a tylko narobić niepotrzebnego zamieszania. Dzięki temu firmy weryfikują wiarygodność pracownika.

Jednak istnieje pewna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić ogromną uwagę. Jest to nazwa tytułu przelewu pt. “wpłata dobrowolna”, o którą proszą większość z firm przy zaliczkach. Jeśli trafiłbyś na oszusta, to tego typu strata finansowa nie jest traktowana jako przestępstwo, ponieważ kwota została przelana dobrowolnie. W tym momencie powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z wiarygodnym pracodawcą. Jak możesz to sprawdzić?

Jeśli w ogłoszeniu o pracę chałupniczą znajduje się nazwa firmy, adres siedziby, numer REGON i NIP to sprawdź, czy rzeczywiście jest ona zarejestrowana w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w bazie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli powyższych informacji nie ma w ogłoszeniu, możesz napisać e-mail do firmy i o nie poprosić. Pamiętaj również, że zanim podejmiesz współpracę, sprawdź o niej opinie w https://www.gowork.pl/opinie

Sprawdź również inne możliwości pracy z domu -> Praca w domu – jak zarobić w internecie?

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora