Reklama

Jakie umiejętności wpisać do CV? Przykłady

Umiejętności w CV, zarówno te twarde, jak i miękkie, mają ogromne znaczenie dla każdego pracodawcy. Żeby odnieść zamierzony efekt, należy poprawnie wpisać je w swój życiorys zawodowy. Co wpisać w umiejętnościach CV i w jaki sposób? Skorzystaj z kilku naszych porad.

dwie osoby rozmawiające o umiejętnościach w CV

Jeśli szukasz pracy, ale nie posiadasz jeszcze bogatego doświadczenia zawodowego – nie przejmuj się. Zapewne masz cenne umiejętności, które zdobyłeś w szkole, na kursach czy podczas wolontariatu. Twoje CV bez doświadczenia, jeśli odpowiednio uzupełnisz tę sekcję, może zainteresować pracodawcę i zwiększyć Twoje szanse na zatrudnienie. Sprawdź nasze wskazówki, jakie umiejętności można wpisać w CV i w jaki sposób to zrobić. 

Twarde i miękkie umiejętności w CV – jak je rozróżnić?

Umiejętności, które wpisujemy w życiorys zawodowy, dzielą się na twarde i miękkie.

Kompetencje miękkie to wszystkie umiejętności społeczne i psychofizyczne, które czynią z nas dobrego współpracownika lub lidera grupy. Często są to zdolności interpersonalne oraz osobiste. Dzięki nim potrafimy łatwo podejmować decyzje, dogadywać się z klientami oraz pozostałymi pracownikami, a także sprawnie radzić sobie w sytuacjach stresowych. 

Jakie są inne kluczowe umiejętności w CV? Należą do nich kompetencje twarde. Są to umiejętności, które zdobyłeś podczas pracy, na kursach lub w szkole/na uczelni. To np. znajomość programów czy języków obcych oraz inne kompetencje, które Twój przyszły pracodawca będzie w stanie zweryfikować. Mają one kluczowy wpływ na zatrudnienie. W większości przypadków bardziej przydatne umiejętności w CV to właśnie kompetencje twarde. 

Miękkie umiejętności w CV: przykłady

Dobre CV powinno zawierać zarówno umiejętności miękkie, jak i twarde. Zacznijmy od tych pierwszych. Jakie umiejętności w CV? Przykłady kompetencji miękkich docenianych przez pracodawców to: 

  • komunikatywność i umiejętność pracy w grupie,
  • łatwość nawiązywania relacji międzyludzkich (w tym z klientami),
  • kreatywność i łatwość w podejmowaniu decyzji,
  • dobra organizacja czasu pracy,
  • wysoka kultura osobista,
  • logiczne myślenie,
  • odporność na stres,
  • łatwość w zarządzaniu zespołem,
  • otwartość na rozwój i naukę nowych informacji.

Oprócz nich możesz wymienić rzecz jasna także inne umiejętności w CV, np. punktualność, odpowiedzialność za powierzone zadania, cierpliwość, chęć nauki czy samodzielność.


Praca w Gdańsku i innych miastach już na Ciebie czeka! Sprawdź aktualne oferty na GoWork.pl


Umiejętności twarde w życiorysie – jakie wpisać?

Umiejętności twarde są, jak wspomnieliśmy, możliwe do zweryfikowania. Podobnie jak w przypadku kompetencji miękkich – nie powinieneś mijać się z prawdą przy ich wpisywaniu. Jeżeli jesteś w trakcie tworzenia CV: co wpisać w umiejętności twarde? Oto przykładowe propozycje: 

  • aktualna książeczka sanepidu, 
  • prawo jazdy, 
  • znajomość języków obcych, 
  • umiejętność obsługi kasy fiskalnej, 
  • znajomość języka/języków programowania. 

Większość kompetencji twardych, które posiadasz, będziesz mógł potwierdzić, okazując stosowny dokument czy certyfikat. Jeżeli chcesz zaimponować rekruterowi, możesz zamieścić także opis umiejętności w CV. Wyjaśnij w nim, w jaki sposób mogą Ci się one przydać podczas pracy na danym stanowisku.

Dodatkowe umiejętności w CV: jak zainteresować przyszłego pracodawcę?

Twój przyszły pracodawca z pewnością doceni dobrze napisany życiorys. Jednym z jego najważniejszych fragmentów są właśnie umiejętności. Jakie umiejętności w CV pozwolą Ci zrobić wrażenie na rekruterze? 

Skup się przede wszystkim na opisaniu tych kompetencji, które rzeczywiście posiadasz. Kłamstwo w CV może szybko wyjść na jaw. Dostosuj kompetencje do tego, czego oczekuje Twój przyszły pracodawca. Wpisz takie umiejętności i atuty w CV, które będziesz potrafił potwierdzić, np. opowiadając o sytuacjach, w których Ci się przydają. Jeżeli napiszesz, że potrafisz rozwiązywać problemy – przyszły pracodawca może poprosić Cię o rozwinięcie myśli i opowiedzenie, w jaki sposób wykorzystałeś tę umiejętność w poprzedniej pracy lub życiu prywatnym. Pamiętaj zatem, by umieć uzasadnić wpisane przez siebie kompetencje.

Chcesz wiedzieć, jak napisać proste CV? Dowiedz się z Poradnika GoWork.pl!

Jakie ciekawe umiejętności w CV warto wpisać?

Niekiedy zdarza się, że pracę zapewnią Ci ciekawe umiejętności w CV. Uprawiasz sport i udało Ci się zdobyć wysokie miejsce na mistrzostwach/zawodach? Świetnym pomysłem może być wpisanie tego osiągnięcia do życiorysu. Przyszły pracodawca doceni Twoje zaangażowanie oraz determinację. 

Innym pomysłem jest np. napisanie, że masz doświadczenie w pracy z „trudnymi” klientami. Możesz również zaznaczyć, że dobrze przyjmujesz konstruktywną krytykę i stosujesz się do wskazówek, których udzielają Ci inni. To z pewnością nietypowe, przykuwające uwagę pracodawców umiejętności w CV.

Jakie umiejętności wpisać w pierwszym CV?

Podczas pisania pierwszego życiorysu spotkasz się z kilkoma problemami. Jednym z nich jest wymienienie swoich kompetencji. Jakie mogą być umiejętności w CV, jeśli nigdy wcześniej nie pracowałeś? 

Na pewno posiadasz atuty, które możesz wymienić, a które przydadzą Ci się w pierwszej pracy – np. odpowiedzialność, zaangażowanie w realizowane działania, komunikatywność. Wspomnij także o ukończonych przez siebie szkoleniach, zdobytych certyfikatach, znajomości języków obcych czy prawie jazdy (o ile je posiadasz). Pamiętaj, że w życiorysie bez doświadczenia umiejętności są szczególnie istotne – to właśnie one mogą zapewnić Ci zatrudnienie.

Jak opisać umiejętności w CV?

W trakcie pisania życiorysu powinieneś zastanowić się, w jaki sposób zaprezentować się z najlepszej strony. Pamiętaj: to Ty decydujesz, co wpisać w umiejętnościach CV. Nie oznacza to jednak, że powinieneś wymieniać wszystko, co potrafisz – w pracy wizażystki nie przyda Ci się znajomość języków programowania, a obsługa kasy fiskalnej nie będzie wymagana, jeśli chcesz zostać grafikiem komputerowym. 

Na samym początku przeczytaj uważnie opis danej oferty pracy. Następnie zweryfikuj, jakie kompetencje wymagane są na tym stanowisku. Opisując swoje umiejętności miękkie i twarde, nie rozpisuj się za bardzo. Pracodawca, który czyta Twoją aplikację, potrzebuje jasnych i klarownych informacji, które w szybki sposób pomogą mu zdecydować o ewentualnym zaproszeniu Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Opis umiejętności w CV powinien zostać podzielony na podpunkty, aby były one dobrze widoczne i czytelne.

Jeśli np. znasz konkretne programy, możesz śmiało wspomnieć, jak się nimi posługujesz i w jakich zadaniach je wykorzystujesz. Pamiętaj jednak o wpisywaniu umiejętności w taki sposób, aby dopasować je do wymogów na konkretne stanowisko pracy.

Przydatne w każdej pracy umiejętności w CV. Co wpisać?

Zastanawiasz się, które umiejętności w CV są najważniejsze dla pracodawcy? Nie ma jednej odpowiedzi. Są jednak takie, które przydadzą się wszędzie. Są to m.in.: 

  • umiejętności interpersonalne, 
  • umiejętność zarządzania własnym czasem pracy, 
  • dobre nastawienie i motywacja do pracy, 
  • łatwość w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów, 
  • umiejętność logicznego myślenia.

Pozostało jedno, niezwykle istotne pytanie: ile umiejętności w CV wpisać? Nie możesz poświęcić na tę sekcję całej strony. Pracodawcy patrzą przychylnie na życiorys, w którym wymienia się maksymalnie 10 kompetencji. Jak wcześniej wspomnieliśmy – zadbaj o dopasowanie ich do konkretnej oferty pracy.

Oceń artykuł
5/5 (2)