Wrzesień 2020 na rynku pracy – nowe dane GUS

Wrzesień 2020 na rynku pracy był czasem spowolnienia przywracania zatrudnienia i niespodziewanego wzrostu średniej krajowej. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 5,6% w stosunku do roku poprzedniego, a liczba zatrudnionych wzrosła o ponad 17 tysięcy. Czy jest się z czego cieszyć? Co mówią eksperci?

wrzesień 2020 na rynku pracy

Czy sytuacja na rynku pracy we wrześniu jest tak dobra, jak się wydaje? Od kilku miesięcy obserwujemy stopniowy wzrost zatrudnienia w wielu sektorach gospodarki. Według danych GUS, średnia krajowa we wrześniu 2020 roku wynosiła aż 5371 złotych brutto. Oprócz tego odnotowano wzrost liczby osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw. Raport Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje, że w stosunku do sierpnia, w dużych firmach przybyło aż 17 400 pracowników. Czyste dane wyglądają naprawdę obiecująco, jednak ekonomiści studzą nastroje, twierdząc, że nie jest to efekt rozkwitu gospodarki. Jak więc odczytywać te dane? Czy rzeczywiście nowe oferty pracy pojawiają się dużo częściej niż kilka miesięcy temu? 

Wrzesień 2020 na rynku pracy – jest lepiej?

Epidemia COVID-19 wyrządziła ogromne spustoszenie nie tylko wśród osób walczących z chorobą. Rynek pracy a koronawirus, to temat spędzający sen z powiek wielu osobom, które obawiają się o swoje stanowiska i prowadzone przedsiębiorstwa. W związku z wprowadzonym lockdownem doszło do masowych cięć etatów, zwolnień i niemal całkowitej redukcji wytwarzania nowych miejsc pracy. 

Tymczasem wrzesień 2020 na rynku pracy wydaje się kontynuacją poprawy wynagrodzeń i rosnącego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Czy liczby przedstawiają stan faktyczny? Według ekonomistów niekoniecznie. Analitycy banku Pekao na swoim Twitterze udostępnili dane opublikowane przez GUS, zaznaczając, że wzrost zatrudnienia to nie efekt nowych miejsc pracy, a przywracania czasu pracy w firmach do stanu sprzed pandemii. Zaznaczają też, że wzrost płac to raczej jednorazowy wyskok.

Nie można zapominać o dynamicznie rozwijającej się sytuacji w październiku. Dane z września mogą być mocno nieaktualne, a przedsiębiorstwa czeka kolejna porcja obostrzeń, która prawdopodobnie znów uderzy w wiele sektorów gospodarki.

Sytuacja na rynku pracy – dane GUS 

Nie tylko pracodawcy, ale też zatrudnieni z obawami obserwują wznowienie wiosennego kryzysu spowodowanego koronawirusem, w związku z którym ponownie pogorszy się sytuacja na rynku pracy. Dane GUS pokazują, że w kwietniu 2020 roku nastąpiła największa w historii redukcja zatrudnienia. W tamtym miesiącu odnotowano spadek etatów w wysokości aż 153 tysięcy. Następny miesiąc przyniósł kolejne spadki (85 tysięcy etatów mniej). 

Sytuacja poprawiła się dopiero w lipcu i sierpniu (odpowiednio +66 tysięcy i + 44 tysiące etatów). Można stwierdzić, że wrześniowy wzrost o 17,4 tysiąca, to tak naprawdę spowolnienie w przywracaniu miejsc pracy. 

– W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, od marca do maja br. odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych miesiącach 2020 r. zaczęto obserwować jego wzrost, który był kontynuowany także we wrześniu br., aczkolwiek w mniejszym stopniu niż w poprzednich miesiącach. Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w ubiegłych latach – wyjaśnili pracownicy GUS

Wrzesień 2020 na rynku pracy – niespodziewany wzrost średniej krajowej

Jedną z bardziej zaskakujących statystyk był wyraźny wzrost średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób. Rynek pracy we wrześniu 2020 roku zanotował większe wynagrodzenie w stosunku do poprzedniego roku o 5,6%. Analitycy bankowi i pracownicy GUS studzą emocje, sugerując, że to jednorazowa sytuacja związana z wypłatą premii kwartalnych i nagród i dodatków jubileuszowych, które są traktowane jako składniki wynagrodzenia. 

Warto pamiętać, że dane z GUS dotyczą tylko przedsiębiorstw, które zatrudniają więcej niż 9 osób. To znaczy, że biorą pod uwagę sytuację zaledwie 40% osób zatrudnionych.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora