Reklama

Średnie wynagrodzenie – grudzień 2020 zaskakuje. Rekordowy wzrost pensji?

Jak to możliwe, że mimo koronawirusa eksperci przewidują rekordowo wysokie średnie wynagrodzenie? Grudzień 2020 może zaskoczyć średnią pensją na poziomie zbliżonym do 6000 złotych brutto. Dlaczego? Czy to efekt poprawy w gospodarce, czy może wpływ premii świątecznych i nadgodzin? Sprawdź!

pracownica oblicza średnie wynagrodzenie grudzień 2020

Słusznie miniony rok nie przestaje zaskakiwać. Wciąż docierają do nas sygnały o kryzysie gospodarczym, trudnej sytuacji przedsiębiorców i kłopotach ze znalezieniem nowej pracy. Z takimi informacjami kontrastują przewidywania ekonomistów, którzy zakładają, że GUS za parę dni ogłosi rekordowo wysokie średnie wynagrodzenie. Grudzień 2020 był dla wielu osób trudnym okresem. Bezrobocie w grudniu 2020 nieznacznie wzrosło, produkty na półkach sklepowych stały się droższe, a okres świąteczny wiązał się z dodatkowym obciążeniem domowego budżetu wielu Polaków. Skąd taki wzrost wynagrodzeń?

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka, aż ją odkryjesz!

Średnie wynagrodzenie – grudzień 2020 rekordowy

Portal Money.pl zapytał ekonomistów mBanku i BNP Paribas o przewidywane średnie wynagrodzenie. Grudzień 2020 może zaskoczyć, ponieważ prognozy ekspertów sugerują, że będziemy mieli do czynienia ze średnią płacą w wysokości prawie 5900 złotych brutto. Tak wysokie przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw oznaczałoby wzrost na poziomie 4,7% w skali roku. Skąd tak dobre wyniki? Dlaczego jest tak dobrze, skoro jest tak źle?

*Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie w grudniu 2020 na poziomie 5900 złotych brutto oznaczałoby, przeciętne zarobki netto w wysokości 4248 złotych na podstawie umowy o pracę.  

Średnia płaca – grudzień 2020 rekordowy przez premie?

Można przypuszczać, że już za parę dni GUS ogłosi rekordowy wzrost wynagrodzeń. Grudzień 2020 stał się przełomowy? Niekoniecznie. Eksperci zaznaczają, że wzrost wynagrodzeń w ostatnim miesiącu roku to coś absolutnie normalnego. Grudniowa podwyżka średniego wynagrodzenia jest zjawiskiem, które mogliśmy zaobserwować również w poprzednich latach. Dlaczego tak się dzieje?

Wynagrodzenia podlegają bardzo silnym wahaniom sezonowym i to właśnie odczyt grudniowy jest najsilniej wychylony w roku in plus. Jest to miesiąc przed świętami, kiedy w handlu wypracowuje się najwięcej nadgodzin. Bardzo często pracodawcy wypłacają wtedy regularne dodatki do pensji i nieregularne premie – mówi Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku w rozmowie z portalem Money.pl

Można śmiało powiedzieć, że rekordowy wzrost wynagrodzeń to po prostu efekt świątecznych nadgodzin i różnego rodzaju premii przydzielanych pod koniec roku. Dane dla stycznia powinny wyglądać nieco inaczej, jednak wzrost przeciętnej pensji wciąż będzie widoczny. Wzrost płacy minimalnej 2021 może wpłynąć na przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw i płace w gospodarce narodowej.

Oceń artykuł
4/5 (4)