Prognozowana wysokość emerytur. Świadczenia gigantycznie wzrosną

Prognozowana wysokość emerytur w Polsce w 2060 roku to aż 9 tysięcy złotych! Czy to oznacza, że osoby przechodzące na emeryturę za 40 lat będą bogate? Niestety wręcz przeciwnie. W tym przypadku kluczową kwestią jest stosunek przyszłych emerytur do średniej krajowej. Sprawdź, dlaczego 9000 złotych emerytury w 2060 roku to mniej niż teraz.

prognozowana wysokość emerytur

Senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza zapytał ZUS o prognozowaną wysokość emerytur. Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zamieszczona na jego Twitterze zaskoczyła wiele osób. Zgodnie z przedstawionymi danymi, coroczna waloryzacja emerytur sprawi, że przeciętne świadczenie w 2060 roku wyniesie… 9145 złotych. Niestety, tak ogromna kwota, nie jest powodem do zadowolenia. Osoby przechodzące na emeryturę za 20, 30 i 40 lat będą miały większy problem niż do tej pory. Wszystko przez tzw. wysokość zastąpienia.

Nie wybierasz się jeszcze na emeryturę? Sprawdź oferty pracy GoWork.pl

Prognozowana wysokość emerytur w Polsce – będzie wzrost?

Prognozowane emerytury będą rosły w zastraszającym tempie. Według danych ZUS, wartość przeciętnego świadczenia wypłacanego w pierwszej połowie 2020 roku wynosi około 2430 złotych. Ta kwota stanowi 53,9% średniej krajowej. Niestety, udział procentowy przeciętnej emerytury spada z roku na rok. To właśnie dlatego stopniowe podwyżki emerytur nie muszą oznaczać faktycznej poprawy warunków materialnych seniorów. 

Jeśli stosunek procentowy świadczenia emerytalnego do średniej krajowej wciąż będzie malał – nawet 10 000 złotych emerytury, może oznaczać dużo gorsze warunki życia. 

Sprawdź też: Emerytura minimalna 2021 – ile wyniesie?

Emerytury 2020-2060 – prognoza ZUS

Według prognozy, którą od ZUS-u otrzymał Krzysztof Brejza – średnia wysokość prognozowanej emerytury w 2025 roku ma przekroczyć 3000 złotych. Jednak wraz z emeryturami będzie wzrastać inflacja i średnia krajowa. Relacja między świadczeniami emerytalnymi a średnią krajową zmniejsza się od lat. Już w 2040 roku średnia emerytura ma wynosić prawie 5 tysięcy złotych, a w 2060 roku – 9145 złotych. Niestety do tego czasu średnia krajowa będzie tak wysoka, że prognozowane emerytury w wysokości 9 tysięcy złotych mają stanowić zaledwie 24,9% przeciętnej pensji w Polsce. 

Prognozowane emerytury a wysokość zastąpienia

Wysokość zastąpienia to słowo klucz w sprawie gigantycznej prognozowanej emerytury, która tak naprawdę będzie stawką głodową. W 2020 roku emeryt, dostaje przeciętnie 53,9% średniej krajowej. Dla porównania – w 2060 roku przeciętny polski emeryt będzie dostawał aż 9145 złotych, czyli… zaledwie 24,9% średnich zarobków. Można przypuszczać, że wzrost średniej krajowej do poziomu 36 tysięcy złotych będzie równoznaczny z dużo wyższymi kosztami życia. Obecni emeryci muszą przeżyć za połowę średniej krajowej, w 2060 roku będą musieli radzić sobie za 1/4.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora