Dofinansowanie posiłków dla pracowników – nowy dodatek w drodze?

Wyższe dofinansowanie posiłków dla pracowników to nowy pomysł Federacji Przedsiębiorców Polskich. Świadczenie w wysokości 560 złotych na posiłki ma być dobrowolnym dodatkiem przyznawanym przez pracodawców. Czy kwota będzie zwolniona ze składek ZUS i podatku PIT?

500+ dla pracujących

Nowe 500+ dla pracujących ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie pracowników i zapewnić państwu dodatkowe wpływy z podatku VAT i CIT. Od 2004 roku istnieje dobrowolne finansowanie posiłków w formie bonów żywieniowych i kart, jednak maksymalna kwota zwalniająca z opłacania podatku to tylko 190 złotych miesięcznie. Sens zwiększenia dofinansowania do 560 złotych wydają się potwierdzać statystyki innych państw. W Polsce zaledwie 3% osób wykorzystuje żywieniowe benefity pracownicze. W Belgii, Rumunii i na Słowacji gdzie świadczenia są wyższe – aż 30% pracowników korzysta z bonów posiłkowych. Czy już niedługo oferty pracy będą wzbogacone o 560 zł dla pracowników?

500+ dla pracujących – dodatkowa motywacja

Można przypuszczać, że dofinansowanie posiłków dla pracowników może pozytywnie wpłynąć na produktywność, employer branding i ogólne zdrowie osób zatrudnionych. Bon 500+ na posiłki zapewni pracownikom nowe środki, a pracodawcom dodatkowy element motywacyjny. 

Prawne umocowanie żywieniowych przedpłaconych kart i bonów jako sposobu realizacji świadczeń celowych w zakresie posiłku dla pracowników jest bardzo potrzebne. Dobrowolne zapewnienie pracownikom możliwości zakupu właściwych produktów przez pracodawcę, za pośrednictwem kart żywieniowych, wpłynie pozytywnie na ich zdrowe, regularne posiłki w pracy, a skarbowi państwa przyniesie dodatkowe wpływy. Takie działanie zabezpieczy także wydatkowanie środków finansowych jedynie na terenie Polski. Bon na posiłki powinien być wolny od PIT i ZUS – powiedział Marek Kowalski, przewodniczący FPP w wydanym komunikacie.

Dofinansowanie posiłków dla pracowników a podatek PIT

Największym ograniczeniem dla zwiększenia dotacji żywieniowych jest niska kwota zwolnienia z podatku. Zaledwie 190 złotych dofinansowania posiłków dla pracowników to raptem 9 złotych dziennie. Zwiększenie kwoty do 560 złotych oznaczałoby, że dzienny budżet z bonów żywieniowych wyniesie około 28 złotych. Za takie pieniądze, można zjeść zdrowy i zbilansowany posiłek w ciągu dnia.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora