Reklama

Covidowy paszport – dokument, który ułatwi podróżowanie?

Cyfrowy paszport medyczny to nowoczesna forma dbania o bezpieczeństwo podróżników. Ma pozwolić na łatwe dzielenie się informacjami o naszym stanie zdrowia z wykorzystaniem aplikacji w telefonie komórkowym. Dzięki covidowemu paszportowi będziesz w stanie przedstawić wyniki badań na koronawirusa bez noszenia ze sobą łatwych do zgubienia dokumentów. Kiedy pierwsze testy?

Cyfrowy paszport medyczny

Cyfrowy paszport medyczny ma być małą rewolucją w podróżowaniu w dobie pandemii. Wiele osób decydujących się na lot samolotem spotkała nieprzyjemna niespodzianka. Niektóre państwa wymagają sporządzenia specjalnych formularzy zdrowotnych lub aktualnych badań na koronawirusa. Covidowy paszport ma być prostą w obsłudze aplikacją, która będzie zawierała wszystkie niezbędne dane wymagane do udania się w podróż. Taki sposób przedstawiania dokumentów ma być szybszy i bardziej ekologiczny. Jak dokładnie działa ten system i kiedy zostanie wprowadzony?

Zbierasz pieniądze na podróż życia? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Cyfrowy paszport medyczny – jak to działa?

Działanie cyfrowego paszportu medycznego wydaje się banalnie proste. Turysta, który zainstaluje aplikację, będzie mógł przesłać wynik badania wykonanego przez autoryzowane laboratorium do swojego telefonu. System ma w sposób automatyczny tworzyć wszystkie formularze wymagane do odbycia podróży i ułatwiać dzielenie się nimi z kontrolerami. W przyszłości może zawierać informacje o zasadach podróżowania w danym kraju i sprawić, że unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji nieznajomości przepisów, takich jak kara za brak maseczki.

Jeśli turysta spełnia wszystkie wymagania zdrowotne, covidowy paszport generuje specjalny kod QR. Służby celne i obsługa lotniska mogą zeskanować go swoimi czytnikami, które wyświetlą wszystkie niezbędne informacje na temat zdrowia podróżnika. Dzięki temu można zapomnieć o robieniu niewyraźnych zdjęć dokumentom i noszenia ze sobą papierowych zaświadczeń, które często trzeba przetłumaczyć. Czym są wymagania zdrowotne, o których wspomnieliśmy? Zielone Zaświadczenie Cyfrowe ma być wydawane ozdrowieńcom, podróżnym z negatywnym wynikiem testu lub tym, którzy zaszczepili się podwójną dawką szczepionki.  

Covidowy paszport – kiedy wejdzie w życie?

Zakłada się, że tak skonstruowany cyfrowy paszport medyczny może stać się standardem na całym świecie. Już niedługo ma wejść w fazę testów sprawdzających faktyczną przydatność w życiu codziennym. W październiku zostanie uruchomiony program testowy, w którym udział wezmą ochotnicy ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hongkongu i Singapuru. W miarę rozwoju programu testy obejmą szerszą grupę odbiorców z całego świata.  

Pomysłodawcy zapewniają, że korzystanie z urządzenia będzie całkowicie bezpieczne, a dane osobowe w aplikacji nie dostaną się nigdy w niepowołane ręce.

Zielone Zaświadczenie Cyfrowe – nowy pomysł UE już w czerwcu?

Jak podaje „Rzeczpospolita” kraje unijne chcą wprowadzić paszport covidowy (tzw. Zielone Zaświadczenie Cyfrowe”) jeszcze przed okresem wakacyjnym, jednak w tym przypadku podstawowym problemem jest ograniczona liczba szczepionek. Polska strona zaznacza, że jesteśmy już gotowi na wprowadzenie takiego paszportu, który umożliwiłby odbycie wakacji w innych krajach UE, swobodną wizytę w kinie, czy na festiwalu. Niestety podaż szczepionek nie jest wystarczająca, dlatego wprowadzenie takiego dokumentu może nastąpić później, niż zakładano. Jak wynika z wypowiedzi Mateusza Morawieckiego dla „Rz” – rozmowy w UE są obecnie na wstępnym etapie.

Paszport covidowy – co na to Polacy?

Warto zaznaczyć, że państwa członkowskie nie mają ujednoliconych procedur związanych z przekraczaniem granic. Paszport covidowy mógłby ułatwić sprawę podróżującym i zdjąć z ich barków obawę o powrót do kraju lub konieczność poddania się obowiązkowej kwarantannie. W sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” zapytano, czy Polacy są za wprowadzeniem jednolitego dokumentu w formie Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego. Co na to obywatele? Z odpowiedzi wynika, że w tej kwestii naród jest podzielony. Za wprowadzeniem paszportu covidowego opowiedziało się 44,4% ankietowanych, a przeciw jest 39,2%.

Oceń artykuł
4.7/5 (3)