Wypowiedzeniu umowy o pracę przez telefon lub prywatnego maila? Rewolucja w przepisach

Pracodawca wysyłający wypowiedzenie na maila lub przez telefon ma do tego prawo? Jak się okazuje, tradycyjny dokument w papierowej formie, nie jest jedyną możliwością zakończenia stosunku pracy. Czy pracodawcy zaczną zwalniać na odległość?

Wypowiedzenie na maila

Wypowiedzenie na maila lub przez aplikację w telefonie – mało kto się spodziewał, że tak ważny dokument będzie można wysyłać inaczej niż w formie papierowej. Tymczasem, jak podaje portal Prawo.pl, w niektórych przypadkach pracodawca może wysłać wypowiedzenie umowy o pracę nawet na maila prywatnego lub aplikację do rozmów WhatsApp. To znaczy, że unikanie pracodawcy, który nosi się z zamiarem zwolnienia Cię z pracy, staje się niemożliwe. Kiedy Twój szef ma prawo do wypowiedzenia przez telefon lub maila? 

Pracodawca wysłał Ci maila z wypowiedzeniem umowy? Sprawdź oferty pracy GoWork.pl

Wypowiedzenie umowy przez telefon – czy to legalne?

Wygląda na to, że wypowiedzenie na maila służbowego, jest jak najbardziej legalne. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, osoby zatrudniające pracowników mają prawo do gromadzenia niektórych danych osobowych. Pracodawca może poprosić osobę, którą chce zatrudnić o podanie:

  • imienia i nazwiska, numeru PESEL i dokumentu tożsamości
  • daty urodzenia i danych kontaktowych (w tym numeru telefonu, e-mail i adresu)
  • wykształcenia i kwalifikacji zawodowych
  • dane osobowe najbliższych członków rodziny

To znaczy, że podczas procesu rekrutacji pracodawca może wejść w posiadanie zarówno numeru telefonu, jak i prywatnego adresu e-mail. Co z legalnością dokumentu elektronicznego? Według artykułu 782. Kodeksu cywilnego oświadczenie złożone w formie cyfrowej, które jest podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, ma taką samą moc prawną co papierowy dokument, podpisany długopisem. 

Co, jeśli szef postanowił wysłać wypowiedzenie umowy o pracę na prywatny adres e-mail lub numer telefonu?

Wypowiedzenie na maila – czy pracownik musi się zgodzić?

Według opinii prawników cytowanych przez portal Prawo.pl, wypowiedzenie umowy przez telefon bądź maila jest legalne tylko w określonych przypadkach. Aby do przesłania wniosków użyć prywatnego numeru telefonu lub maila pracownika – musi zajść jego wyraźna zgoda. Natomiast wykorzystywanie prywatnych danych kontaktowych, które pracodawca pozyskał z innej okazji, nie powinno mieć miejsca. Pracownik powinien wyrazić zgodę na udostępnienie prywatnych informacji kontaktowych podczas procesu rekrutacji lub na wyraźną prośbę pracodawcy.

Co więcej, zdaniem jednego z cytowanych prawników, jeśli pracodawca uzyska zgodę na wysłanie dokumentów telefonicznie – może nawet wykorzystać do tego aplikację WhatsApp. W tym przypadku musi pamiętać o podpisaniu wypowiedzenia kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora