Ilość dni urlopu w 2020 roku – kiedy nabędziesz prawa do pełnego urlopu? Jak obliczyć dni urlopowe na niepełnym etacie?

Ilość dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania zależy od kilku podstawowych czynników. Dni urlopowe zależą głównie od etatu, ukończonych szkół, stażu pracy na podstawie umowy o pracę i tego, czy to Twój pierwszy pracodawca. Ile dni urlopu przysługuje Ci na niepełnym etacie? Od kiedy możesz wziąć 26 dni wolnych od pracy? Sprawdź!

okulary leżące na plaży obok napisu lato

Ilość dni urlopu 2020 a staż pracy

Staż pracy jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o ilości dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania. W zależności od wypracowanego stażu możesz wziąć 20, 26 lub nawet 36 dni urlopu: 

  • 20 dni urlopu – gdy zatrudniony pracuje krócej niż 10 lat
  • 26 dni urlopu – jeśli staż pracy zatrudnionego przekracza 10 lat
  • 30 dni urlopu – jeśli pracownik zatrudniony krócej niż 10 lat posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • 36 dni urlopu – gdy pracownik zatrudniony dłużej niż 10 lat posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym albo umiarkowanym

Nie warto przerażać się tak długim stażem pracy wymaganym do osiągnięcia pełnej ilości dni urlopowych do wykorzystania. Ukończenie szkoły średniej, technikum, czy np. studiów wlicza się do wcześniej wspomnianego stażu pracy. 

Sprawdź też: Dodatkowy urlop dla niepełnosprawnego – od kiedy przysługuje?

Staż pracy a liceum, technikum i studia

10-letni staż pracy i upragnione 26 dni urlopu wypoczynkowego. Brzmi jak długa i wyboista droga. Jednak bardzo często wystarczy przepracować na umowie o pracę od 2 do 4 lat i cieszyć się pełnym wymiarem 26 dni wolnych od pracy. Jak to możliwe? 

Ukończenie konkretnych etapów edukacji wlicza się do stażu pracy decydującego o urlopie:

  • zasadnicza lub równorzędna szkoła zawodowa – 3 lata
  • średnia szkoła zawodowa – 5 lat
  • liceum ogólnokształcące –  4 lata
  • szkoła policealna – 6 lat
  • studia – 8 lat

Warto wiedzieć, że nie można sumować wybranych okresów edukacji. Jeśli jesteś absolwentem np. liceum ogólnokształcącego i studiów musisz wybrać etap, który będzie najkorzystniejszy dla Ciebie.

Praca na pół etatu – jaka ilość dni urlopowych Ci przysługuje?

Osoba, która pracuje na niepełnym etacie, otrzymuje urlop proporcjonalny do jego wymiaru. To znaczy, że jeśli pracujesz na pół etatu, a Twój staż pracy wynosi więcej niż 10 lat – możesz otrzymać maksymalnie 13 dni wolnych od pracy. Te wyliczenia są wyjątkowo łatwe, jednak co w sytuacji, gdy pracujesz np. na 2/3 etatu

W takim przypadku ilość dni urlopu dla pracownika zatrudnionego dłużej niż 10 lat wynosi 17,33 dnia wolnego. W takich sytuacjach urlop do wykorzystania zaokrągla się w górę – do 18 dni.

Kiedy nabędziesz prawo do pełnej ilości dni urlopu wypoczynkowego? 

Z reguły prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego zyskujemy już 1 stycznia danego roku kalendarzowego. Jednak jeśli to Twój pierwszy rok zatrudnienia na podstawie umowy o pracę sytuacja wygląda nieco inaczej. W każdym przepracowanym miesiącu nabywasz prawo do 1/12 pełnej puli dni urlopowych. Jak obliczyć ilość dni urlopu nabywanych każdego miesiąca? 

Wystarczy podzielić 20 dni urlopu na 12 miesięcy. Tak proste działanie pokazuje, że w każdym miesiącu swojej pierwszej pracy zyskujesz prawo do 1,66 dnia urlopowego. 

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Z zasady czas urlopu nabyty 1 stycznia 2020 r. powinniśmy wykorzystać do końca roku. Jednak jeżeli to się nie uda, dni wolne od pracy stają się tzw. urlopem zaległym, który należy wykorzystać do 30 września 2021 roku.

Jak złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy?

Wniosek o urlop wypoczynkowy możesz złożyć na wiele różnych sposobów. Pierwszym i najbardziej tradycyjnym jest złożenie wniosku w formie papierowej. Taki dokument powinien zawierać datę i miejscowość utworzenia, dane osobowe pracownika i pracodawcy, a także dokładną datę planowanego urlopu. Aby ułatwić pracodawcy odpowiedź i dostosowanie obowiązków innych osób należy złożyć wniosek co najmniej kilka dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. 

W wielu przypadkach wniosek o urlop wypoczynkowy można złożyć drogą elektroniczną. To może być prośba do przełożonego wysłana mailem lub złożenie wniosku w specjalnym programie komputerowym funkcjonującym w firmie.

Może Cię zainteresować: Wniosek o urlop wypoczynkowy – jak go napisać?

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora