Reklama

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Nowy sposób na ratunek przed niską emeryturą?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny może być nowym sposobem na podniesienie wysokości emerytury. Wszyscy obywatele krajów członkowskich UE będą mogli samodzielnie oszczędzać na jednolitych zasadach. Warto zainteresować się uzupełnieniem III filaru?

OIPE
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128034540_starszy-azjatykcia-para-r%C4%99ce-wk%C5%82adanie-monety-do-skarbonki-na-emerytur%C4%99-razem-koncepcja.html?vti=odg6i3j5r4axoahzxv-1-7

 

OIPE (skrót od Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego) jest odpowiedzią na starzenie się europejskiego społeczeństwa. Nowy system samodzielnego oszczędzania będzie dostępny także w Polsce i wzbogaci ofertę trzeciego filaru emerytalnego. W dzisiejszych czasach samodzielne oszczędzanie na emeryturę jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedstawiają przyszłość w ciemnych barwach. Niski wzrost demograficzny i coraz gorszy stosunek aktywnych zawodowo do emerytów ma sprawić, że w 2060 roku osoby w podeszłym wieku będą musiały się utrzymać za kwotę odpowiadającą zaledwie 1/4 średniej krajowej. Czy OIPE będzie alternatywą dla PPK

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny – co to jest?

OIPE to system działający w oparciu umowy między osobą oszczędzającą indywidualnie a podmiotem gospodarczym, który oferuje usługę. Główne zasady działania nie różnią się od typowych produktów III filaru w Polsce. Mechanizm zakłada długotrwałe odkładanie pieniędzy na specjalnym koncie, które cechuje się ograniczeniami dotyczącymi wcześniejszej wypłaty środków. Co wyróżnia ten projekt od naszych?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny jest wyjątkowo atrakcyjny dla osób, które migrują wewnątrz wspólnoty europejskiej. Przeprowadzka do innego państwa Unii Europejskiej nie oznacza, że trzeba zamknąć konto oszczędnościowe i ponownie otwierać je w innym miejscu. Nawet po wyjeździe do innego kraju, nadal można odkładać pieniądze na istniejące konto OIPE.

OIPE (ang. PEPP) oznacza Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. To standaryzowany europejski produkt emerytalny, nadzorowany przez organy krajowe oraz Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), którego celem jest zapewnienie dodatkowego dochodu na starość, obok emerytury państwowej oraz państwowych dodatkowych filarów. OIPE jest dobrowolne oraz możliwe do przeniesienia pomiędzy krajami UE – źródło europejskaemerytura.pl

Można powiedzieć, że to taka europejska emerytura.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Bydgoszczy na GoWork.pl

OIPE – alternatywą dla PPK?

W związku z poprawą warunków życia i rozwojem medycyny, średnia długość życia w Europie wzrasta. W opozycji niestety jest poziom wzrostu demograficznego, który na starym kontynencie spada z roku na rok. Sam rząd i Zakład Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że obecna sytuacja demograficzna może sprawić, że przyszłe emerytury nie pozwolą na życie na poziomie zbliżonym do okresu zarobkowego. W takiej sytuacji wszyscy powinniśmy myśleć o alternatywach dla świadczeń wypłacanych z ZUS-u. Najbardziej znanymi produktami w kraju są: PPK, PPE, IKE oraz IKZE. 

Według ekspertów oferta indywidualnych kont emerytalnych w Europie jest wyjątkowo rozdrobniona i niezbyt atrakcyjna. Program OIPE ma stanowić interesującą alternatywę, działającą na tych samych zasadach w całej Unii Europejskiej. Według przedstawicieli rządu PPK jest na tyle silną propozycją, że raczej nie zostanie wyparte przez inne programy oszczędzania. Zaznaczają jednak, że Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny może być świetnym uzupełnieniem dla PPK, IKE i IKZE. 

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny – kiedy?

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy o OIPE w pierwszym kwartale 2021 roku. To znaczy, że prawdopodobnie na początku wiosny będziemy mogli sprawdzić nową ofertę indywidualnego oszczędzania na emeryturę. Taki mechanizm będzie szczególnie atrakcyjny dla osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania w poszukiwaniu najlepszych zarobków. Kumulowanie środków emerytalnych niezależnie od kraju, w którym mieszkamy, wydaje się ciekawą alternatywą dla krajowych produktów.

Obecnie projekt ten wszedł już w życie, a limit wpłat dokonywanych na subkonto ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego w roku 2024 zgodnie z obwieszczeniem  Ministra Rodziny i Społecznej z dnia 4 grudnia 2023 r.w sprawie wysokości limitu wpłat dokonywanych na subkonto ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego w roku 2024 wynosi 23 472 zł.

Oceń artykuł
3/5 (2)