Reklama

Nauka hybrydowa – czym jest i kiedy może być wprowadzona?

Nauka hybrydowa to możliwe rozwiązanie w szkołach znajdujących się w strefie żółtej i czerwonej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało wytyczne dla wszystkich placówek, które będą mogły wprowadzić naukę w trybie mieszanym. Co właściwie znaczy nauka hybrydowa i jakie są wytyczne MEN?

nauka hybrydowa dzieci a epidemia

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września uczniowie powrócili do nauki stacjonarnej. Zdalne lekcje, które spędzały sen z powiek wielu osobom odeszły w zapomnienie. Jednak jak się okazało, na niektórych obszarach szczególnie dotkniętych epidemią COVID-19, może obowiązywać nauka hybrydowa. Szkoły znajdujące się w żółtych i czerwonych obszarach, które są przepełnione, mogą stanowić wyjątki w ogólnopolskim powrocie do nauki stacjonarnej. Czym jest nauka hybrydowa? Jakie są wytyczne MEN dotyczące oceniania i prowadzenia nauki w trybie mieszanym?

Nauka hybrydowa – co to znaczy? Nowe wytyczne [Aktualizacja 22.04.2021]

Nauka hybrydowa to nic innego jak mieszanka stacjonarnego trybu nauczania i lekcji zdalnych. Oznacza przeprowadzanie lekcji za pomocą platform do nauki zdalnej, wideokonferencje z nauczycielami i stawianie się w szkole, gdy jest to konieczne. Dzięki temu można ograniczyć ilość uczniów na korytarzach, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem.  

Powrót do szkoły. Czy nauczyciel na kwarantannie może prowadzić lekcje zdalnie? Co z uczniami?

Jak wynika z komunikatu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 26 kwietnia 2021 roku, uczniowie klas 1-3 w 11 województwach powrócą do nauki hybrydowej. Sytuacja pandemiczna nie pozwala na wprowadzenie nauczania hybrydowego we wszystkich regionach. Minister przekazał, że obostrzenia i nauka zdalna zostaną utrzymane w 5 województwach:

  • dolnośląskim;
  • wielkopolskim;
  • śląskim;
  • łódzkim;
  • opolskim.

Sytuacja epidemiczna nie pozwala na wprowadzenie nauki hybrydowej we wszystkich grupach wiekowych. Ministerstwo przekazało, że dzieci starsze, a także młodzież i dorośli – będą musieli pozostać w trybie nauki zdalnej do odwołania.

Kiedy dyrektor może wprowadzić naukę w trybie mieszanym?

Warto wiedzieć, że nawet jeśli szkoła znajduje się na terenie wysokiego ryzyka zakażeniem COVID-19, nie zostanie automatycznie wprowadzona w tryb nauki hybrydowej. W szczególnych sytuacjach MEN może podjąć decyzję o przejściu na naukę zdalną na obszarze całego województwa lub powiatu. Takie rozporządzenie będzie konsultowane z głównym inspektorem sanitarnym i ministrem zdrowia.

W przypadku pojedynczych szkół – decyzja należy do dyrektora placówki. To on ma konsultować się z powiatowym inspektorem sanitarnym i wnioskować o zmianę na naukę w trybie mieszanym lub całkowicie zdalną.

Nauka hybrydowa – wytyczne MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej stworzyło specjalny dokument, który krok po kroku tłumaczy, czym jest nauka hybrydowa i w jaki sposób oceniać uczniów.

  • wychowawca sprawdza obecność uczniów na sesjach online i pozostaje w kontakcie z uczniami oraz rodzicami
  • nauczyciel pełniący rolę wychowawcy powinien utrzymywać kontakt z innymi członkami ciała pedagogicznego, monitorując postępy uczniów
  • wychowawca powinien udostępnić rodzicom swój czas, który można przeznaczyć na konsultacje
  • uczniowie powinni mieć możliwość kontaktowania się między sobą online – nawet po lekcjach
  • wychowawca ma obowiązek zrealizować swój program wychowawczo-profilaktyczny

Nauka hybrydowa a ocenianie

Ocenianie w trakcie nauki w trybie mieszanym i zdalnym powinno przebiegać bez zakłóceń. Nauczyciele mają obowiązek sprawdzać postępy uczniów, korzystając z dostępnych testów, quizów, poleceń i prac domowych do zrobienia na platformach edukacyjnych. Może wymagać od uczniów tworzenia różnego rodzaju projektów i prac, które będą archiwizowane i umieszczane na platformie edukacyjnej do wglądu. 

Egzaminy i “kartkówki” należy zapowiedzieć odpowiednio wcześnie. Uczniowie muszą mieć czas na zapoznanie się z terminem i określenie, czy w tej chwili będą mogli skorzystać z komputera z dostępem do internetu.

Oceń artykuł
4.2/5 (5)