Reklama

E-recepta – jak działa? Jak długo jest ważna?

E-recepta jest cyfrowym dokumentem, który zastąpił tradycyjne recepty wystawiane przez lekarzy. Dzięki temu oszczędzisz mnóstwo czasu i zmniejszysz ryzyko zgubienia papierowej wersji zaleceń doktora. Jak długo jest ważna i jak ją zrealizować?

E-recepta
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_78026308_fiolki-z-pigu%C5%82kami-stetoskopowymi-w-pokoju-medycznym-na-br%C4%85zowym-tle-makieta-widok-z-g%C3%B3ry.html

 

Chyba każdy, kto kiedykolwiek dostał receptę od lekarza, spotkał się z problemem odczytania nazwy leku i sposobu dawkowania. Urywanie się z pracy na wizyty lekarskie tylko po to, aby otrzymać receptę, było problematyczne. Papierowe dokumenty łatwo zgubić, a długotrwałe przyjmowanie jednego leku wiązało się z koniecznością wizyty w gabinecie lekarskim kilkanaście razy w roku. E-recepta jest stosunkowo nowym sposobem na przepisywanie leków pacjentom. Dzięki niej pozbędziesz się zbędnych papierów i otrzymasz zalecenia lekarza w wygodnej formie elektronicznej (drogą mailową lub SMS). Recepta elektroniczna pozwala na walkę z problemem fałszywych recept i umożliwia “częściową realizację”. Co to znaczy? Jeżeli lekarz przepisał pacjentowi kilka opakowań tego samego leku – można wykupić je w ratach. Taki sposób zakupów powinien odrobinę odciążyć Twój portfel. Jak długo można realizować elektroniczną receptę? Jak to działa?

Sprawdź też: Lekarz Medycyny Pracy. Kiedy trzeba się do niego wybrać?

E-recepta – realizacja krok po kroku

Realizacja recepty elektronicznej różni się nieco od trybu, do którego wszyscy byliśmy przyzwyczajeni. Po odbyciu konsultacji z pacjentem lekarz zapisuje wybrane leki, korzystając z internetowego rejestru lekarstw. Na tej podstawie system generuje elektroniczny dokument z 4-cyfrowym kodem, kodem kreskowym, sposobem dawkowania i nazwą przepisanych leków. Wszystkie potrzebne informacje zawiera się w przejrzystej formie. Jak zrealizować taką receptę?

grafika pokazująca jak działa e-recepta
źródło: pacjent.gov.pl

E-recepta występuje w formie cyfrowej. Po jej wystawieniu otrzymasz SMS, e-mail lub wydrukowany odpis zawierający wszystkie niezbędne dane. Kiedy już masz dostęp do elektronicznej recepty, możesz udać się do najbliższej apteki i zrealizować ją w całości lub częściowo. Wystarczy podać 4-cyfrowy kod i numer PESEL lub oddać farmaceucie papierowy odpis z celu zeskanowania kodu kreskowego. 

Przeczytaj: Kod choroby na zwolnieniu lekarskim – co on oznacza?

E-recepta 2020 – jak długo jest ważna?

W zależności od rodzaju przepisanego leku recepta elektroniczna ma różne terminy ważności. Najczęściej obowiązujący termin ważności to 30 dni. W innych przypadkach e-recepta może być ważna przez 7, 120 lub nawet 365 dni. 

  • elektroniczne recepty na antybiotyki mogą być zrealizowane tylko przez 7 dni,
  • recepta na preparaty immunologiczne ma termin ważności 120 dni,
  • pacjenci chorzy przewlekle mogą realizować swoje recepty aż do 365 dni,

Ważne! O termin ważności recepty warto zapytać lekarza podczas wizyty telefonicznej lub osobiście. Aplikacja „e-recepta” powinna uwzględnić dane dotyczące terminu. Jednak warto dopilnować, aby lekarz odznaczył odpowiednią datę ważności podczas wystawiania dokumentu.

Częściowa realizacja e-recepty – jak to działa?

Wykupienie większej ilości tego samego leku to dla wielu osób duże obciążenie finansowe. Warto wiedzieć, że e-recepta nie musi być wykupiona w całości. Podczas pierwszej wizyty w aptece możesz poprosić o np. połowę opakowań. Na wykupienie pozostałych leków masz 30 dni*.

*Jeżeli dzielisz zakup tego samego lekarstwa na kilka tur, to pozostałe dawki możesz wykupić tylko w aptece, w której sprzedano Ci pierwsze opakowanie. 

E-recepta – rejestracja w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)

Elektroniczną receptę możesz otrzymywać drogą cyfrową, wykorzystując Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Dzięki zalogowaniu się do platformy za pomocą Profilu Zaufanego zyskasz dostęp do wielu użytecznych informacji. Rejestracja w IKP umożliwia sprawdzenie historii e-recept, e-zwolnień i Twojej dokumentacji medycznej.

E-recepta to wygodny sposób na otrzymanie niezbędnych zaleceń lekarskich. Proces ten znacznie ułatwił i przyspieszył nie tylko otrzymywanie recepty, ale także pracę aptekarzy, którzy niejednokrotnie mieli problem z rozczytaniem niewyraźnego pisma lekarzy. Dodatkowo już nie musisz martwić się, że zgubisz receptę – teraz otrzymujesz ją SMSem.

Oceń artykuł
5/5 (3)