Wyższe emerytury dla opozycjonistów. Wystarczy spełnić ważny warunek!

Wyższe emerytury dla opozycjonistów to nowy plan rządu, który zamierza wspomóc osoby represjonowane w czasach komuny. Aby otrzymać wyrównanie świadczenia, trzeba spełnić kilka ważnych warunków.

wyższe emerytury dla opozycjonistów

Obecnie emerytura minimalna wynosi 1200 zł brutto. Rząd postanowił, że od 15 października 2020 roku wprowadzi wyrównanie świadczeń dla osób walczących o wolność Polski, które przez różne zawirowania polityczne otrzymywały niską emeryturę. W ten sposób państwo chce pomóc w zniwelowaniu niedogodności wynikających z represjonowania w czasach komunistycznych. Sprawdź więc, gdzie można złożyć wniosek o wyższą emeryturę dla opozycjonistów, a także ile otrzymają pieniędzy i jakie warunki muszą spełniać!

Wyższe emerytury dla opozycjonistów: o ile wzrośnie emerytura?

Emerytura dla osób represjonowanych w czasach komuny zostanie wyrównana do kwoty 2400 zł. Świadczenie wyrównawcze otrzymają ci, którzy zostali wskazani przez ustawodawców. Istnieje również jeden bardzo ważny warunek, który upoważnia do wyższej emerytury dla opozycjonistów.

Wyższe emerytury dla opozycjonistów: warunek

Jak informują specjaliści z portalu Wtv.pl, wniosek i dokumenty niezbędne do otrzymania wyższej emerytury dla opozycjonistów można również złożyć za pośrednictwem poczty. Natomiast samo dokonanie wszystkich formalności nie gwarantuje wyrównania emerytury. O wszystkim decyduje ZUS, który w toku dokładnego rozpatrywania każdej ze spraw zweryfikuje, czy ich aktualnie pobierane świadczenie nie przekracza kwoty 2400 zł.

“Chociaż do sumy nie są uwzględniane wypłacane razem ze świadczeniami dodatki, to już kwota świadczeń emerytalno-rentowych pobieranych poza granicami Polski jak najbardziej wliczana jest do ogólnej kwoty. Od jutra na kontach zasłużonych dla kraju seniorów pojawiać ma się więcej pieniędzy” – czytamy.

Istnieją również inne dodatki do emerytur, które mają na celu pomóc seniorom w ich codziennym funkcjonowaniu. Chcesz wiedzieć jakie? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Wyższe emerytury dla opozycjonistów: gdzie złożyć wniosek?

Osoby, które zaliczają się do grona emerytów i rencistów represjonowanych w czasach komunistycznych oraz zostały wskazane przez ustawodawcę, powinny złożyć wniosek o wyższą emeryturę dla opozycjonistów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Muszą oni jedynie umieścić w nim decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Decyzje w sprawie świadczenia wyrównawczego wydają i świadczenia te wypłacają organy wypłacające emeryturę lub rentę. Od decyzji o odmowie przyznania prawa do świadczenia wyrównawczego osobie zainteresowanej przysługuje odwołanie na drodze sądowej – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Chcesz dorobić do swojej obecnej emerytury? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora