Reklama

Blokada nagród w budżetówce. Co z trzynastkami i dodatkowymi wynagrodzeniami?

Ministerstwo finansów w 2020 roku zablokowało nagrody w budżetówce! To był tymczasowy koniec z wypłatą dodatkowych wynagrodzeń rocznych. Czy było to zgodne z prawem? Sprawdźmy!

Brak wypłat dla budżetówki
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_74116697_monety-o-podw%C3%B3jnej-ekspozycji-z-rosn%C4%85cym-wykresem-oszcz%C4%99dzaniem-pieni%C4%99dzy-ekonomi%C4%85-inwestycjami-i.html?vti=o7mqp3983pj6qssrdr-1-110

Minister finansów apelowała do jednostek administracji publicznej o zablokowanie nagród w budżetówce, czyli wydatków na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia czy nagrody roczne. Resort twierdził, iż pieniądze miały być przeznaczone na walkę z koronawirusem. Czy było to jednak zgodne z prawem? Przecież wypłata tego typu świadczeń wynika z ustaw i nie można jej w żaden sposób blokować. Co z trzynastkami? Przyjrzyjmy się temu bliżej!

Zablokowanie trzynastek: blokada nagród w budżetówce w 2020

Jednostki podległe budżetowi państwa przed ostatnim weekendem listopada 2020 otrzymały pismo od ministra finansów, z którego wynika, że do końca 2020 roku miała obowiązywać blokada nagród w budżetówce. To znaczy, że placówki nie mogły już wypłacać pracownikom wynagrodzenia osobowego, uposażenia, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, uposażenia rocznego i nagrody rocznej czy nagrody jubileuszowej.

Jak czytamy na portalu Prawo.pl, o kwocie blokad mają decydować poszczególne jednostki.

Blokada wydatków w administracji: czy było to zgodne z prawem?

Specjaliści z portalu Prawo.pl wyjaśniali w tamtym czasie, że istnieje przepis z tak zwanej tarczy antykryzysowej, który dotyczy ewentualnych blokad nagród w budżetówce. Jest to art. 31 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych.

Tomasz Ludwiński, przewodniczący rady krajowej sekcji administracji skarbowej NSZZ Solidarność uważa, że „ten przepis nie może być jednak podstawą do wstrzymania wypłaty wynagrodzeń”. W swojej wypowiedzi dodał również, że zasady wynagradzania pracowników są ściśle określone w ustawach, przepisach Kodeksu pracy oraz ustawie o służbie cywilnej. Nie można było więc blokować dodatkowych wynagrodzeń pracowniczych na podstawie pisma ministra finansów czy rozporządzenia.

Blokada nagród w budżetówce: co z trzynastkami?

W tamtym niepewnym czasie Iwona Prószyńska, rzecznik prasowy ministerstwa finansów wyjaśniła, że zablokowanie trzynastek na pewno nie nastąpi. Świadczenia z tego tytułu były wypłacone również w 2021 roku. Prószyńska podkreślała jednak, że blokada dodatkowych wynagrodzeń w budżetówce obejmować będzie nagrody i premie w bieżącym roku w zakresie niewymaganym przepisami prawa.

Na portalu Prawo.pl czytamy również, że działania resortu finansów były głównie związane z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom epidemii koronawirusa w Polsce. Nie zmienia to faktu, że takie wypowiedzi znacząco odbyły się na poczuciu bezpieczeństwa społeczeństwa. Pracownicy zarówno sektora budżetowego jak i prywatnego musieli zmagać się bowiem ze strachem i niepewnością przez cały okres trwania epidemii koronowirusa. Do tych obaw dochodziły także niepewność utrzymania pracy i zachowania ciągłości dochodów.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty na GoWork.pl!

Oceń artykuł
3.7/5 (3)