Reklama

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem pierwszej pracy?

Rozpoczynasz pierwszą pracę? Co musisz wiedzieć, aby nie zostać oszukanym? Kiedy wziąć pierwszy raz urlop? Zapoznaj się z poniższym kompendium wiedzy o pierwszej pracy!

pierwsza praca

Moja pierwsza praca… każdy kiedyś musiał się z tym zmierzyć. Czy było łatwo? O czym trzeba wiedzieć, zanim pójdzie się do pierwszej pracy? Poszukiwanie ogłoszeń, chodzenie na rozmowę o pracę, rozwiązywanie zadań rekrutacyjnych bywa stresujące. Podobnie jest z pierwszym dniem pracy i ilością formalności, które trzeba wypełnić przed jej rozpoczęciem.

Aby uniknąć niepotrzebnych pomyłek i stresu, przygotowaliśmy dla ciebie zbiór najważniejszych informacji na temat pierwszej pracy. Co trzeba wiedzieć? Kiedy można wziąć pierwszy urlop u nowego pracodawcy? Zapraszamy do lektury!

Pierwsza praca: co trzeba wiedzieć?

Co trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem pierwszej pracy na etacie? Na samym początku zapoznaj się z podstawowymi prawami i obowiązkami pracownika, jak i pracodawcy. Wszystkie przepisy dotyczące tego zagadnienia znajdziesz w Kodeksie pracy. Dzięki temu będziesz miał ogólną wiedzę na temat tego, czego możesz wymagać i do czego musisz się dostosować. Wobec tego zaoszczędzisz sobie nerwów na start.

Pierwsza praca to również wykonanie odpowiednich badań lekarskich u lekarza medycyny pracy, a także uczestnictwo w obowiązkowym szkoleniu BHP.

Jak napisać pierwsze CV bez doświadczenia? My wiemy! Sprawdź to w naszym Poradniku.

Pierwsza praca: umowa

Jeśli nie podpiszesz umowy o pracę, nie możesz rozpocząć zatrudnienia. Pierwsza praca, jak i każda inna, wiąże się z podpisaniem umowy najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy. W takim dokumencie zawarte są wszystkie najważniejsze informacje dotyczące twoich warunków pracy. Pamiętaj wiec, aby przed złożeniem podpisu dokładnie ją przeczytać i przeanalizować. Zawsze bądź czujny! Takie zachowanie może też mocno zaimponować przyszłemu pracodawcy.

Jakie podstawowe elementy muszą być zawarte w umowie o pracę?

  • Strony umowy
  • Rodzaj umowy
  • Termin jej rozpoczęcia i zakończenia
  • Warunki pracy (miejsce wykonywania obowiązków zawodowych, wynagrodzenie za pracę – w tym premia i nagrody dodatkowe, wymiar czasu pracy)

Zobacz też -> Onboarding: co to?

Rodzaje umowy o pracę

Rozpoczynając swoją pierwszą pracę, prawdopodobnie zostaniesz zatrudniony na okres próbny. Jednak istnieją również inne możliwości. W przepisach Kodeksu pracy określa się następująco pięć podstawowych rodzajów umowy o pracę:

  • Umowa na okres próbny – maksymalnie na 3 miesiące (możesz ją podpisać tylko raz)
  • Umowa na czas określony – może być zawarta maksymalnie trzy razy na łączny okres 33 miesięcy
  • Umowa na czas nieokreślony

Umowa na czas nieokreślony daje poczucie stabilizacji. W przypadku pierwszej pracy, jak i każdej innej, jest to najbardziej pożądana umowa przez każdego pracownika.

Pierwsza praca a zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zgłoszenie pracownika do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przeciągu siedmiu dni od dnia rozpoczęcia zatrudnienia. Dzięki temu otrzymasz ubezpieczenie społeczne, które upoważnia cię do otrzymania między innymi zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego, a także innych niezbędnych świadczeń.

Pierwsza praca: wynagrodzenie

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku wynosi 2800 zł brutto. Dlatego, jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, nie możesz otrzymać niższej pensji niż minimalna krajowa. W innym przypadku pracodawca będzie musiał zapłacić ogromną karę. Konieczne zwróć na to uwagę, jeśli rozpoczynasz swoją pierwszą pracę!

Pamiętaj również, że za okres próbny należy ci się wynagrodzenie! Wypłata na twoim koncie powinna pojawić się nie później niż 10. dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Pierwsza praca a urlop

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy, czyli:

  • 20 dni na rok kalendarzowy – dla pracownika ze stażem poniżej 10 lat
  • 26 dni na rok kalendarzowy – dla pracownika ze stażem powyżej 10 lat

Pamiętaj jednak, że do okresu zatrudnienia wliczają się również lata pobieranej nauki, czyli liceum, szkoła policealna i studia wyższe.

Pierwsza praca daje prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku kalendarzowego, w tym cztery dni dodatkowego urlopu na żądanie, wliczone w wymiar urlopu wypoczynkowego.

Zobacz też -> Ilość dni urlopu: jak obliczyć na pełnym i niepełnym etacie? 

Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy można wziąć już po miesiącu zatrudnienia. Dlaczego? Ponieważ jest on liczony w wymiarze 1/12 za każdy przepracowany miesiąc. Pamiętaj, aby każdy dzień wolny konsultować ze swoim pracodawcą i uprzedzać go przed każdą nieobecnością w biurze.


Szukasz pracy w Radomiu? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Radom

Oceń artykuł
3/5 (2)