Reklama

Koronawirus: aktualne świadczenia ZUS. Na co może liczyć ubezpieczony pracownik?

Cztery lata temu świat praktycznie stanął z powodu COVID-19. Wirus wprowadził pandemię, która nie tylko pochłonęła miliony ofiar na całym świecie, ale także destrukcyjne wpłynęła na przemysł i gospodarkę.  Jednocześnie sytuacja ta obciążyła budżet państwa, ponieważ rządzący musieli znaleźć sposób, aby wspierać przedsiębiorców i pracowników w tym kryzysowym momencie. Rozbudowie uległy także świadczenia ZUS, które musiały dostosować się do nowych warunków chorowania i zwolnień chorobowych. Na co mógł liczyć ubezpieczony pracownik?

Koronawirus a ZUS
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_45349008_wirusa-lub-bakterii-na-zielonym-tle.html

Koronawirus w Polsce przybiera na sile, a druga fala pandemii zmierza do nas wielkimi krokami. Na tę chwilę rząd nie wprowadził żadnych nowych świadczeń pomocowych. Jednakże istnieją takie, z których każdy ubezpieczony pracownik zawsze może skorzystać.

 

Na podstawie analizy ekspertów ze strony Bankier.pl, przygotowaliśmy listę świadczeń, z których możesz skorzystać w czasie pandemii koronawirusa w Polsce. Dzięki temu dowiesz się, czy należy ci się zasiłek opiekuńczy w przypadku gdy twoje dziecko trafi na kwarantannę. Co się stanie, kiedy zamkną wszystkie szkoły i przedszkola? Sprawdź również, czy za okres przymusowej izolacji należy ci się zasiłek chorobowy i jak można się o niego ubiegać. W tym tekście znajdziesz zbiór informacji, o których każdy pracownik powinien w kontekście koronawirusa i aktualnych świadczeń. Zapraszamy do lektury!

Szukasz pracy na etat? Sprawdź nasze oferty!

Koronawirus w Polsce, aktualne świadczenia ZUS: wynagrodzenie i zasiłek na czas choroby

Według art. 92 Kodeksu pracy ubezpieczonemu pracownikowi niezdolnemu do wykonywania obowiązków zawodowych należy się wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni (gdy ukończył 55 lata – 14 dni) od dostarczenia do pracodawcy zwolnienia lekarskiego. Niezdolność do pracy może być wynikiem choroby lub odosobnienia z powodu choroby zakaźnej. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wysokości 80 proc. podstawy wynagrodzenia.

Jeśli pracownik po 33 dniach na L4 nie wrócił do zdrowia, jego zwolnienie lekarskie może zostać przedłużone do 182 dni, podczas których będzie pobierał zasiłek chorobowy od ZUS w wysokości 100 proc. wynagrodzenia. Następnie po wyczerpaniu wcześniej wspomnianego okresu, ubezpieczony może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne przyznawane na maksymalnie dwanaście miesięcy.

Jakie jeszcze są aktualne świadczenia w czasie koronawirusa?

Koronawirus w Polsce – aktualne świadczenia dla przedsiębiorców

O zasiłek chorobowy jako aktualne świadczenie w czasie pandemii koronawirusa mogą również ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Jedynym warunkiem jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia chorobowego i złożenie elektronicznego wniosku ZAS-53 na stronie PUE ZUS wraz ze skanem lub zdjęciem decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego o obowiązku poddania się kwarantannie.

Aktualne świadczenia związane z pandemią: kwarantanna a praca

Jeśli pracownik skierowany na kwarantannę czuje się dobrze i może świadczyć pracę w trybie zdalnym, to zachowuje on pełne prawo do wynagrodzenia i standardowego wykonywania swoich obowiązków służbowych. Dlatego z powodu pełnej zdolności do pracy ubezpieczonego, nie należy mu się wtedy zasiłek chorobowy.

Przypominajka! Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny może nałożyć obowiązek poddania się kwarantannie na osobę:

  • Zakażoną lub chorą na chorobę zakaźną
  • Podejrzaną o zakażenie lub chorobę zakaźną
  • Osobę, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną

Pracownik, który został odesłany na kwarantannę przez PPIS, może ubiegać się o wynagrodzenie za czas choroby lub zasiłek chorobowy od płatnika składek czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprawdź jeszcze -> kwarantanna a okres zasiłkowy – kto za to płaci? 

Koronawirus w Polsce aktualne świadczenia: praca zdalna

Obecnie trwają przygotowania nad wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Natomiast aktualnie większość firm zdążyła już wdrożyć pracę w modelu hybrydowym lub zlecić swoim pracownikom całkowite wykonywanie obowiązków służbowych z domu.

Co więcej, na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wnioskował o umożliwienie pracy zdalnej dla osób powyżej 55. roku życia. Wiemy również, iż Minister Zdrowia także zapowiedział tego typu przepisy.

Koronawirus w Polsce aktualne świadczenia ZUS: zasiłek opiekuńczy

Od 12 marca do 26 lipca br. oraz od 1 do 20 września br. rząd zdecydował o przyznaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego w czasie pandemii koronawirusa dla wszystkich ubezpieczonych rodziców. Obecnie aktualnym świadczeniem w czasie koronawirusa jest to, że jeśli dziecko zostanie objęte obowiązkową kwarantanną, to jego prawny opiekun może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy przyznawany na zasadach ogólnych z ZUS, który przysługuje również w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły.

Ponadto w przypadku, gdy dziecko jest zdrowe, a jego placówka przeszła na tryb zdalny, to rodzice mogą wystąpić o zaświadczenie do PPIS uprawniające do otrzymania zasiłku opiekuńczego nad zdrowym dzieckiem.

Koronawirus w Polsce: aktualne świadczenia dla bezrobotnych

Aktualnym świadczeniem w czasie koronawirusa jest również zasiłek dla bezrobotnych, należący się każdej osobie, która straciła pracę. Warunkiem jest zarejestrowanie się do urzędu pracy i wykazanie, że osoba ta przepracowała minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie oraz poświadczenie, że otrzymywała przynajmniej minimalne wynagrodzenie, od którego odprowadzane były składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy.

Oceń artykuł
4/5 (4)