Zerowy PIT dla stażystów i praktykantów – kolejna ulga dla młodych?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zerowy PIT dla stażystów i praktykantów od umów o pracę i zlecenie. Jaki jest tego cel? Kogo obejmie ulga i jak wpłynie to na rynek pracy? Sprawdź!

zerowy pit dla stażystów

W poprzednim roku rząd wprowadził zerowy PIT dla młodych od umów o pracę i zlecenie. Miało to na celu poprawę sytuacji na rynku pracy oraz podwyższenie miesięcznego wynagrodzenia młodocianych pracowników. Z ulgi nie mogły skorzystać osoby pracujące na podstawie umowy o dzieło oraz prowadzące własną działalność gospodarczą. Premier Mateusz Morawiecki planuje znowelizować ustawę i zapowiedział już zerowy PIT dla stażystów i praktykantów. Kto będzie mógł z niego skorzystać? Od kiedy wejdzie w życie?

Zerowy PIT dla stażystów: nowy pomysł rządu

Premier Mateusz Morawiecki podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska zapowiedział wprowadzenie zerowego PITu dla stażystów i praktykantów.

– Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów, osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu, by zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej – oświadczył szef rządu. Na tym rozwiązaniu stażyści mają zyskać do 900 zł miesięcznie.

Jak informuje TVN24, propozycja zerowego PITu jest częścią rządowego planu wsparcia młodzieży, tak zwanego Programu Młodych Liderów. Według Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, to właśnie dzięki niemu uczniowie i studenci będą mogli rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać kwalifikacje zawodowe podczas stażu w jednostkach administracji publicznej.

Premier Morawiecki zapowiedział również zmianę kryteriów rekrutacji do pracy w administracji. Chce, aby podczas oceny rekruterzy uwzględniali także zainteresowania, hobby, wolontariat czy inne prace społeczne. Ponadto stworzona ma zostać strona internetowa, na której znajdzie się zbiór najważniejszych informacji dotyczących staży, praktyk i innych możliwości wejścia do administracji.

Kogo obejmie zerowy PIT dla stażystów?

Zerowy PIT dla stażystów i praktykantów obejmie osoby do 26. roku życia. Ma on na celu między innymi zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji publicznej.

Zwolnienie z PIT dla stażystów i praktykantów – od kiedy?

Nie ma jeszcze konkretnej daty obowiązywania zerowego PITu dla stażystów i praktykantów. Na tę chwilę Premier Mateusz Morawiecki ogłosił jedynie chęć wprowadzenia zmian, które miałyby zachęcić młode osoby do pracy w administracji.

Szukasz dobrze płatnego zatrudnienia? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl!

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora