Zakupy a koronawirus: zaczęły się niehandlowe soboty!

Zakupy w czasie pandemii koronawirusa stanowią dla wielu osób dość niebezpieczną i ryzykowną wyprawę. Szczególnie w soboty, tuż przed niedzielnym zakazem handlu. Do niedawna był to najbardziej oblegany dzień zakupowy w większości super- i hipermarketów, ale teraz wszystko się zmieniło!

koronawirus a zakupy

Według raportu “Czy w pandemii centra są handlowe?” przygotowanego przez EY, Mastercard i Top-Key, dla sporej części społeczeństwa sobota stała się dniem niehandlowym. Dlaczego? Ponieważ w związku z pandemią koronawirusa, ludzie obawiają się robić zakupy w jak dotąd najbardziej przeludniony dzień tygodnia we wszystkich galeriach handlowych, super- i hipermarketach. Pandemia COVID-19 i lockdown sprawiły, że w sobotę, na którą przypadało wcześniej aż 26 procent wszystkich robionych zakupów w tygodniu, ludzie wolą zostać w domach. Obecnie wynik spadł do 17 procent, a ludzie coraz częściej wolą kupować produkty przez internet. Co jeszcze się zmieniło?

Koronawirus a zakupy: straty w centrach handlowych

Raport EY, Mastercard i Top-Key pt. “Czy w pandemii centra są handlowe?” wykazał, iż przed koronawirusem rozkład obrotów w sklepach od poniedziałku do soboty miał tendencję rosnącą. Odnotowano, iż Polacy najrzadziej chodzili do sklepów na początku tygodnia, za to najczęściej – właśnie w pierwszy dzień weekendu. Sobota przyniosła centrom handlowym aż 26 procent tygodniowych obrotów, parkom handlowym – 30 procent, a outletom – 38 procent!

Natomiast wraz z lockdownem i rosnącą liczbą zakażeń COVID-19, wszystkie centra handlowe, markety i hipermarkety odniosły ogromne straty. Coraz mniej ludzi korzysta z zakupów stacjonarnych w czasie koronawirusa, tym bardziej w jeden z najbardziej obleganych dni tygodnia. Sobota nie jest już dniem ogromnych kolejek do kas, tłoku i wciąż brakujących produktów na półkach. Zaczyna się robić spokojniej.

Jesteś również ciekaw, czy zawieszenie zakazu handlu w niedziele wejdzie w życie? Istnieje na to cień szansy? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Koronawirus a zakupy: jaki dzień przynosi obecnie największy zysk?

Sobota obecnie odpowiada za 17 procent obrotów tygodniowych! To ogromny spadek w porównaniu do 26 procent przed pandemią. We wtorki i środy jest to 15-16 procent. Co z poniedziałkami?

Poniedziałek był jak dotąd najmniej obrotnym dniem handlowym w tygodniu, przynoszącym wynik w wysokości 12 procent. Natomiast według danych z raportu EY, Mastercard i Top-Key za lipiec i sierpień 2020 roku, zakupy robione tego dnia przynoszą obecnie aż 16 procent przychodów. Czyżby poniedziałek robił się nową i obleganą w sklepach sobotą?

Koronawirus a zakupy: ile czasu spędzamy w sklepach?

Przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, czas spędzany w centrach handlowych wahał się w granicach 60-70 minut, natomiast obecnie długość pobytu w tych miejscach spadła do 40-45 minut. Po otwarciu galerii 18 maja br. wszystko zaczęło powoli wracać do poprzedniego stanu. To samo dotyczy wysokości obrotów (sierpień – 90 procent, wrzesień – 82 procent). Bardzo możliwe, iż jest to spowodowane powrotem dzieci do szkół. A ty? Ile czasu robisz zakupy w czasie koronawirusa? Wybierasz centra handlowe czy wolisz mniejsze sklepy osiedlowe? Daj znać w komentarzu!

Zajrzyj również do naszych ofert pracy na stronie GoWork.pl! Może znajdziesz tam coś dla siebie.

kalkulator_bg

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora