Reklama

Uczniowie z chorobami przewlekłymi a maseczki – wytyczne MEN

W 2020 roku obowiązywały przepisy nakazujące noszenie maseczek w miejscach publicznych. Nakaz ten dotyczył także dzieci i młodzieży uczęszczających do szkoły. Pojawiło się jednak wiele sprzecznych informacji i zastrzeżeń. Co z dziećmi, które cierpią na przewlekłe choroby i nie mogły nosić maseczek z powodu ich negatywnego wpływu na schorzenie? Czy w takiej sytuacji uczeń był zwolniony z tego nakazu. Co z innymi uczniami, którzy nie chcieli zgodzić się na noszenie maseczek?

Maseczki w szkole
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_19668349_szko%C3%A5%E2%80%9Ay-dzieci-z-mask%C3%A4%E2%80%A6-ochrony-przeciwko-wirusowi-grypy-w-lekcji.html

[News archiwalny]

Uczniowie z chorobami przewlekłymi są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Dlatego MEN, MZ i GIS zdecydowało się wprowadzić nowy zapis do wytycznych sanitarnych obowiązujących w szkołach. Czy noszenie maseczek będzie obowiązkowe?

 

Od 1 września 2020 roku uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach. W związku z pandemią koronawirusa, zostały wprowadzone obostrzenia, które mają zabezpieczyć dzieci i pracowników placówek przed zakażeniem się COVID-19. Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym zdecydowało się zaktualizować wytyczne dla szkół oraz zalecenia dla dyrektorów ze stref żółtej i czerwonej. Jak czytamy na stronie Gov.pl, zapis uwzględnia ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi. Jak brzmi? Co się zmieni?

Uczniowie z chorobami przewlekłymi a zagrożenie epidemiczne w szkole

Uczniowie z chorobami przewlekłymi są szczególnie narażeni na zakażenie się koronawirusem. Dlaczego? Przez niską odporność ich układ immunologiczny nie jest w stanie obronić się tak, jak u osoby w pełni zdrowej. W związku z tym reagując na potrzeby uczniów, rodziców i dyrektorów placówek szkolnych, w których lekcje zdalne nie zostały zarządzone, Ministerstwo Edukacji Narodowej, MZ i GIS wprowadziło nowy zapis “konieczny ze względu na szczególną ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi”.

W związku z tym każdy dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w szkole, jeśli podczas zajęć lub na szkolnych korytarzach nie udaje się zachować odpowiedniego dystansu między uczniami. Aktualizacja dotyczy również strefy żółtej i czerwonej oraz nauczania indywidualnego. Zgodnie z informacją MEN:

“Z uwagi na możliwość nauczania indywidualnego dla dzieci z orzeczeniem dodaliśmy zapis określający sposób prowadzenia takich zajęć: w przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie nauczania indywidualnego – nauczyciel prowadzący nauczanie indywidualne, może prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”.

Co robić, jeśli w klasie są uczniowie z chorobami przewlekłymi? Wytyczne MEN

Jeśli w kasie znajdują się uczniowie z chorobami przewlekłymi, to według nowego zapisu MEN:

“Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np. obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy; w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa”.

Szukasz dobrze płatnego zatrudnienia? Aplikuj na oferty pracy w GoWork.pl!

Oceń artykuł
5/5 (2)