Reklama

Szczepienie na grypę: zwolnienie z podatku dla pracodawcy

Ministerstwo Finansów planuje zwolnić pracodawców z podatku za szczepienie przeciwko grypie. Rządzący przygotowali nawet projekt rozporządzenia, w którym znajduje się między innymi lista nieodpłatnych świadczeń dla pracowników.

Szczepienie przeciwko grypie - strzykawka w dłoni
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_91251332_kobieta-lekarz-r%C4%99ka-trzyma-strzykawk%C4%99-z-niebieskim-t%C5%82em.html

[News archiwalny]

Według obecnych przepisów pracodawcy, którzy finansują swoim pracownikom szczepionkę na grypę, muszą zapłacić od tego podatek dochodowy od szczepionki. Natomiast Rządowe Centrum Legislacji dnia 26 października 2020 roku opublikowało projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów zakładający zaniechanie poboru podatku “od wartości nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień ochronnych przeciw grupie”. Oznacza to, że planowano wówczas zwolnić pracodawców z tego obowiązku. Kiedy rozporządzenie weszło w życie?

Szczepienia przeciwko grypie a podatek: prawo wcześniejsze

Według wcześniej obowiązujących przepisów pracodawca, który chciał sfinansować szczepionkę na grypę swojemu pracownikowi, musiał nałożyć na niego przychód ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych. Jak czytamy na stronie Pit.pl, przychód ten podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Jesteś ciekaw, jaka była wysokość w 2020 roku? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Szczepienie przeciwko grypie i podatek: treść rozporządzenia MF

„W obecnym stanie prawnym, w sytuacji gdy powszechnie obowiązujące przepisy prawa, dotyczące w szczególności bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym profilaktycznej opieki zdrowotnej niezbędnej z uwagi na warunki pracy) lub zalecanych szczepień ochronnych, nie nakładają na dany podmiot (np. pracodawcę, zleceniodawcę) obowiązku poniesienia kosztów przeprowadzenia szczepień ochronnych w odniesieniu do zatrudnianych osób, to fakt sfinansowania tego rodzaju świadczenia przez firmę, oznacza powstanie u osoby fizycznej przychodu w postaci nieodpłatnego świadczenia (…)” – informuje Ministerstwo Finansów w swoim rozporządzeniu.

Ponadto w uzasadnieniu piszą również, iż:

„Wejście w życie projektowanego rozporządzenia zmieni ten stan rzeczy. Na podstawie rozporządzenia wartość nieodpłatnych świadczeń z tytułu szczepień przeciw grypie, o których mowa w projektowanych przepisach, nie będzie rodziła obowiązku zapłaty podatku, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (co do zasady w rozliczeniu rocznym)”.

Wynika z tego, iż nowe przepisy miały być korzystne zarówno dla pracowników, zleceniobiorców, członków rad nadzorczych, emerytów czy związków zawodowych.

Czy wiesz, że pracodawca miał prawo nałożyć obowiązkowe szczepienia w pracy przeciwko grypie pod rygorem wypowiedzenia umowy pracownikowi? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym Poradniku!

Szczepienie przeciwko grypie a podatek: co obejmuje nieodpłatne świadczenie?

Według projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów nieodpłatne szczepienie obejmowało koszt badania kwalifikacyjnego, szczepionki, przeprowadzenia szczepienia oraz konsultacji specjalistycznej.

Natomiast resort zwracał uwagę, iż “zaniechaniem objęta będzie wartość świadczenia do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł”. To znaczy, że podatek za szczepionkę przeciwko grypie miał obejmować tylko w przypadku nadwyżki ponad kwotę 100 zł rocznie.

Ważne! Podatek nie był pobierany również w sytuacji szczepienia realizowanego w ramach pakietu medycznego kupowanego przez firmy swoim pracownikom.

Szczepienie na grypę: zwolnienie z podatku. Kiedy?

Jak czytamy na stronie Pit.pl, resort chciał, aby zwolnienie z podatku dochodowego od szczepienia przeciwko grypie miało zastosowanie do dochodów uzyskanych w okresie od 1 marca 2020 roku aż do końca miesiąca, w którym odwołany został stan pandemii COVID-19 w całej Polsce.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Szczepienie pracownika przeciwko grypie a podatek – aktualizacja 2024 r. 

Pracodawcy od grudnia 2020 roku rzeczywiście nie musieli pobierać zaliczki na podatek PIT w związku ze szczepieniem swoich pracowników przeciwko grypie. Jednak zwolnienie obowiązywało tylko w czasie epidemii COVID-19. Pracodawcy nie musieli płacić podatku od szczepienia w czasie obowiązywania Rozporządzenia, czyli do końca miesiąca, w którym odwołano stan epidemii na terenie Polski. W związku z czym obecnie pracodawca pobiera zaliczkę na PIT od wartości szczepionki przeciwko grypie, ponieważ stanowi ona przychód ze stosunku pracy.

Oceń artykuł
3/5 (2)