Reklama

Rocznica pandemii w Polsce! Co zmienił rok z koronawirusem?

Dokładnie 4 marca 2020 roku oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia COVID-19. Właśnie obchodzimy pierwszą rocznicę pandemii w Polsce. Zdaniem ekspertów z portalu Money.pl, koronakryzys w gospodarce jest ogromny. Może on z nami pozostać jeszcze na długie lata, a w niektórych przypadkach, nawet na zawsze.

rok z koronawirusem

Mija pełny rok, od kiedy w Polsce pojawiło się pierwsze oficjalne zakażenie koronawirusem, które pociągnęło za sobą miliony kolejnych przypadków. Od tego czasu wiele się zmieniło, szczególnie w gospodarce. Kryzys dotknął także rynku pracy, a międzynarodowy lockdown odbił się nie tylko na relacjach międzyludzkich, ale i na ich psychice. Na podstawie analizy ekspertów z Money.pl w dzień rocznicy pandemii, przedstawiamy kilka przykładów zmian w gospodarce, które długotrwale wpłyną na jej funkcjonowanie.

Rok z koronawirusem i największy od dziesięcioleci wynik recesji

Dokładnie rok temu, 4 marca, w Polsce oficjalnie potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia COVID-19. Następnie kilka dni później wprowadzono międzynarodowy lockdown, który już wtedy silnie wpłyną na wskaźniki gospodarcze. Według ekspertów Money.pl, rok z koronawirusem w naszym kraju przyniósł największy od dziesięcioleci wynik recesji. Wiele zmian zostanie z nami na lata, a być może już na zawsze.


Zobacz: Tarcza 8.0 już działa! Sprawdź, co się zmieniło i do kiedy składać wniosek


Praca zdalna pozostanie z nami na zawsze?

Jak czytamy w Money.pl, od wybuchu pandemii koronawirusa na świecie ceny akcji platformy wideokonferencyjnej Zoom wzrosły na giełdzie w Nowym Jorku ponad trzykrotnie! Nic dziwnego, skoro przez cały rok z koronawirusem większość firm przeszła na pracę zdalną. Jak się również okazało, załatwianie spraw i spotkań służbowych można przeprowadzać w domu, a obecność w biurze pracownika umysłowego, wykonującego pracę głównie przez komputerem, nie jest niezbędna. Odpowiednie warunki w domu, dobry internet i sprzęt do pracy zdalnej wystarczą.

Rok z koronawirusem przyniósł ogromne oszczędności

Rezygnacja z wynajmowanego biura i opłacania czynszu czy rzadsze podróże służbowe wygenerowały ogromne oszczędności wielkich przedsiębiorstw.

– Aby odbyć jedno spotkanie, nie trzeba lecieć na druga stronę Atlantyku i wiele spotkań nie będzie już miała racji bytu. Biznes klasa, napędzająca ruch w hotelach i restauracjach w wielu miastach świata, będzie trochę mniej podróżować ze względu na cięcie kosztów – wyjaśnia “Money” Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Roboty zastąpiły miejsca pracy w fabrykach i usługach

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne obawy dotyczące kontaktu fizycznego. Szczególnie w branżach, w których zachowanie dystansu społecznego to nie lada wyzwanie. Dlatego spora część branż zdecydowała się zastąpić niektóre stanowiska pracy odpowiednio skonstruowanymi robotami, np. w hotelarstwie, magazynach czy handlu detalicznym.

Rok z koronawirusem a rola państwa wobec jego obywateli

Sławomir Dudka, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju ostrzega w Money.pl, że rola państwa po roku z koronawirusem może być niebezpieczna dla gospodarki. Wielu ludzi uważa, że rząd jest w stanie wszystko za nas załatwić i rozwiązań przyszłe problemu związane z pandemią. – To nieprawda. Trzeba pamiętać, że państwo dysponuje pieniędzmi podatników – komentuje Dudka.


Szukasz pracy w Lublinie? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Lublin 

Oceń artykuł
5/5 (1)