Reklama

Kontrole PFR beneficjentów w ramach tarczy finansowej 2.0 w 2020! Jak to było?

Od stycznia 2020 roku ruszyły kontrole PFR firm! Dotyczyły one przedsiębiorstw, które skorzystały z pomocy finansowej. Fundusz zapowiedział spore konsekwencje w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli PFR. Jak to wyglądało w 2020 roku? Czy kontrole wykazały nieprawidłowości?

Kontrola przedsiębiorców
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_93972146_koncepcja-finansowania-biznesu-i-ubezpieczenia-samochodu.html?vti=nerj16qvt2ohakhbvn-1-5

 

Tarcza finansowa PFR była to pomoc dla firm, które doświadczyły poważnego kryzysu związanego z epidemią COVID-19. Od początku epidemii koronawirusa w Polsce do firm w ramach tarczy trafiło ponad 60 mln złotych. Natomiast już od stycznia 2021 roku ruszyła nowa tarcza 2.0, dzięki czemu do mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw trafiło 10 mln złotych. Tym razem Fundusz planował jednak przeprowadzić kontrolę wybranych beneficjentów z tarczy. Sprawdźmy więc, jak wyglądały te kontrole firm PFR!

PFR Kontrole: etapy kontroli firm

Kontrole PFR dzieliły się na kilka etapów. – Pierwszy z nich to etap weryfikacyjny złożenia wniosku o PFR 2.0 . Tutaj zostało sprawdzane, czy nastąpił faktyczny spadek obrotów ze sprzedaży, który został zadeklarowany we wniosku o uzyskanie danej subwencji finansowej. Co ważne, było to porównywane z deklaracjami VAT-owskimi. Kolejna kwestia, która była sprawdzana, to czy podane zatrudnienie było zgodne z faktycznym zatrudnieniem u danego przedsiębiorcy – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Piotr Aleksiejuk, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.

Radca prawny Piotr Aleksiejuk w rozmowie z agencją Newseria Biznes podkreślał, że na tym etapie kontrolerzy będą również sprawdzać, czy dany przedsiębiorca nie zalegał pod koniec 2019 roku z żadnymi składkami ZUS, podatkiem dochodowym lub solidarnościowym. Urzędnicy podczas kontroli zweryfikują także, czy nie było wobec niego prowadzone żadne postępowanie restrukturyzacyjne.

Kolejnym etapem kontroli PFR firm było sprawdzenie metody wykorzystywania dofinansowania przez beneficjentów. – W jaki sposób środki zostały wykorzystane, czy na koszty związane z działalnością gospodarczą, czy na wynagrodzenia pracowników, zakup materiałów, czy też zostały wykorzystane w sposób niezgodny, np. na wypłaty właścicielskie czy inne wydatki, których nie można przyporządkować do kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – informuje Piotr Aleksiejuk.

W jaki sposób była przeprowadzana kontrola firm PFR?

Zdaniem Aleksiejuka, kontrole PFR  miały być przeprowadzane w sposób zdalny. Kontrolerzy korzystali również ze wsparcia administracji skarbowej oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

PFR Kontrole: jakie były konsekwencje w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości?

Radca prawny Piotr Aleksiejuk w rozmowie z Newseria Biznes wyjaśnia, że istniały dwa rodzaje konsekwencji w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli PFR firm. – Po pierwsze, jest to zwrot subwencji w trybie natychmiastowym – PFR przewiduje na to 14 dni – oraz odsetek od pozyskanej kwoty. Po drugie, możliwe są sankcje karne związane z tzw. oszustwem dotacyjnym oraz ze składaniem fałszywych deklaracji i oświadczeń. Będą one dotyczyły nieuczciwych przedsiębiorców, którzy składali wnioski o dofinansowanie, a w przypadku spółek prawa handlowego przede wszystkim reprezentanci, którzy o takie dofinansowanie występowali – mówi.

Był to z pewnością bardzo stresujący czas dla wielu przedsiębiorców, którzy obawiali się wyników kontroli nawet jeśli otrzymaną pomoc przeznaczyli na odpowiednie cele.  Jednocześnie pojawienie się takich kontroli miało kluczowy wpływ na niedopuszczenie do nadużyć. To ważna kwestia, ponieważ przez pandemię budżet państwa został znacznie ukruszony, dlatego też rządzący postawili na konkretne rozwiązania i ostre konsekwencje za próby przechytrzenia systemu.

Chcesz więcej zarabiać? Sprawdź nasze oferty pracy na stronie GoWork.pl i zacznij aplikować!

Oceń artykuł
5/5 (1)