Reklama

Nauka zdalna w szkołach ponadpodstawowych: strefa żółta i czerwona

Wiele szkół ponadpodstawowych od poniedziałku 19 października rozpoczęło naukę zdalną. Powodem była rosnąca liczba zakażeń COVID-19 w kraju i rozporządzenie Ministerstwa Edukacji odnośnie funkcjonowania danych placówek w strefach żółtych i czerwonych. Sprawdź, czy przewidziano jakieś wyjątki!

Nauka w szkołach ponadpodstawowych, strefy - ławki w szkolnej sali
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_41683919_wn%C4%99trze-pokoju-lekcyjnego.html

[News archiwalny]

Od 19 października wszystkie szkoły ponadpodstawowe znajdujące się w strefie czerwonej rozpoczęły naukę zdalną. Dotyczyło to zarówno szkół publicznych, jak i prywatnych. Natomiast w strefach żółtych została uruchomiona nauka hybrydowa – częściowo z domu, częściowo stacjonarnie. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji, tryb mieszany obowiązywał w systemie 50/50. To znaczy, że połowa uczniów w strefie żółtej musiała pobierać lekcje online, zaś druga połowa – w szkole.

Nauka zdalna w szkołach ponadpodstawowych: strefa czerwona

Zgodnie z rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 od 10 października 2020 roku cały kraj został objęty strefą żółtą z wyłączeniem stref czerwonych.

Od 17 października w strefie czerwonej znajdowały się 152 powiaty i jedenaście miast wojewódzkich takich jak: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów i Warszawa. W tych właśnie miejscach wszystkie szkoły ponadpodstawowe obowiązywała nauka zdalna. W strefie czerwonej wówczas znajdowało się 6178 placówek, czyli 50,8 proc. szkół w całym kraju.

Nauka hybrydowa w szkołach ponadpodstawowych: organizacja w strefach żółtych

Dyrektorzy wszystkich szkół ponadpodstawowych w strefach żółtych mieli ustalać sposób zorganizowania nauki hybrydowej. Wówczas w tej strefie znajdowało się 5978 szkół, czyli 45,2 proc. placówek ponadpodstawowych w kraju.

Według zaleceń rządu, dyrektorzy musieli między innymi ustalić harmonogram godzin przychodzenia klas do szkoły czy rozpoczynania zajęć w szkołach. Powinni ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, wprowadzić obowiązek zachowania dystansu między uczniami oraz nakaz zasłaniania nosa i ust oraz wyznaczyć stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana miała zostać jedna klasa. Każdy pracownik przy wejściu do szkoły powinien mieć mierzoną temperaturę w sposób bezdotykowy. Ponadto w szkołach obowiązywał zakaz organizowania wycieczek czy wyjść grupowych.

Szkoła zdalnie od 19 października: wyjątki

Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej nauka zdalna w przedszkolach i szkołach podstawowych nie obowiązywała. Placówki miały działać normalnie, z oczywistym zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych. Ponadto w dalszym ciągu wymagana była zgoda sanepidu na zawieszenie lekcji stacjonarnych dla części lub dla wszystkich uczniów danej placówki.

Gdzie jeszcze nie obowiązywała nauka zdalna? Według Ministerstwa Edukacji nauka zdalna nie obowiązywała w przypadku:

  • Szkół ponadpodstawowych specjalnych (ośrodki szkolno-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, szkoły specjalne przysposabiające do pracy) – według Ministerstwa Edukacji Narodowej nauczanie w tych placówkach ma charakter specjalistyczny, terapeutyczny i rewalidacyjny. Uczniowie mają również zapewnioną tam całodobową opiekę i wychowanie
  • Szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe
  • Szkoły branżowe I stopnia w zakresie zajęć praktycznych u pracodawców
  • Szkoły muzyczne I i II stopnia
  • Szkoły baletowe
  • Szkoły plastyczne

Szukasz dobrego zatrudnienia i chcesz zarabiać więcej? Sprawdź nasze oferty pracy!

Ostatecznie w czasach pandemii dzieci kilkukrotnie wracały do szkół, a następnie na naukę zdalną. Pierwszy okres nauki zdalnej trwał od 25 marca 2020 roku do 26 czerwca 2020 roku. Drugi okres miał miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku. Ostatecznie okres nauki zdalnej zakończył się 30 maja 2021 roku. Natomiast stan epidemii w Polsce został odwołany 1 lipca 2023 roku.

Oceń artykuł
5/5 (3)