Reklama

Kiedy wynaleziono szczepionkę na koronawirusa?

W czasach pandemii rząd regularnie wprowadzał nowe obostrzenia, rosła liczba zakażeń COVID-19 a gospodarka na całym świecie kulała… Ludzie zastanawiali się, ile jeszcze to potrwa i kiedy będzie szczepionka na koronawirusa. W listopadzie 2020 roku termin ten zbliżał się wielkimi krokami. 

Kiedy wynaleziono szczepionkę na koronawirusa - strzykawka trzymana w dłoni w rękawiczce
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_120607455_medical-syringe-in-the-doctor-s-hands-on-the-patient-s.html

[News archiwalny]

Po wybuchu epidemii COVID-19 na całym świecie zostało uruchomionych wiele ośrodków naukowych, które nieustannie pracowały nad szczepionką na koronawirusa. Pod koniec 2020 roku niektóre z nich były już w fazie testów. W naszym kraju również opracowano polską szczepionkę na koronawirusa. Długo jednak czekano na skuteczny lek, który pomógłby wyleczyć chorobę i powstrzymać rozpraszanie się tego niebezpiecznego patogenu. Ludzie zastanawiali się, kiedy będzie szczepionka na koronawirusa. Niestety, w dniu 22 października 2020 roku media poinformowały o śmierci ochotnika biorącego udział w badaniu klinicznym szczepionki przeciw COVID-19, przygotowanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki w Brazylii. Ich testy miały być jednak kontynuowane. – Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych. (…) zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów – czytamy w oświadczeniu Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Ważne! Dnia 9 listopada 2020 roku firma Pfizer ogłosiła skuteczność swojej szczepionki na COVID-19 w 90 procentach. Lek przeszedł trzecią fazę testów i wszystko zapowiadało się pozytywnie. Ponadto dnia 11 listopada 2020 roku Komisja Europejska zatwierdziła umowę z Pfizer i BioNTech, która przewiduje zakup aż 300 milionów szczepionek na koronawirusa.

Kiedy szczepionka na koronawirusa?

Prace nad szczepionką na COVID-19 trwały już od stycznia 2020 roku, a w marcu tego samego roku rozpoczęto pierwszą fazę badań klinicznych. Na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pisano, że ówcześnie sprawdzano 190 różnych preparatów na świecie, w tym 40, które przechodziły już ścisłe badania kliniczne.

“W trakcie badań są różne rodzaje preparatów, od takich dobrze znanych i od lat stosowanych na rynku, jak żywe atenuowane szczepionki zawierające osłabionego wirusa, preparaty podjednostkowe z adiuwantami, preparaty z cząstkami wirusopodobnymi, czy też nowe wcześniej niestosowane jeszcze u ludzi na szerszą skalę lub stosowane w ograniczonym zakresie, tj. preparaty wektorowe lub szczepionki zawierające materiał genetyczny nowego koronawirusa” – czytamy.

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Prognoza na przyszłość

Opracowanie skutecznej szczepionki na koronawirusa to długi i złożony proces. Na rządowej stronie Szczepienia.pzh.gov.pl pisano, że każdy preparat szczepionkowy musi przejść kolejne etapy badań przedklinicznych w laboratorium i na zwierzętach oraz badań klinicznych na ludziach. Według specjalistów najbardziej optymistyczny scenariusz zakładał, że szczepionka może być dostępna nie wcześniej niż na początku 2021 roku.

Kiedy szczepionka na koronawirusa w Polsce? Sukces firmy Pfizer!

Dnia 9 listopada 2020 roku firma Pfizer ogłosiła skuteczność swojej szczepionki na koronawirusa w 90 procentach! Lek był wówczas w trzeciej fazie testów klinicznych, ale na tamtą chwilę wszystko przechodził pozytywnie. Projekt szczepionki powstał we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE.

– Jeśli chodzi o tę konkretną szczepionkę, nie idziemy na skróty. Przestrzegamy sprawdzonej i wiarygodnej metodologii, która sprawdziła się w przeszłości i wciąż pomaga nam dostarczać produkty bezpieczne i wysokiej jakości. (…) Pracujemy nad tym. Jest wielu doświadczonych i utalentowanych ludzi w koncernie Pfizer, którzy pracują tylko nad tym, armia ludzi – zapewniał dr John Burkhardt, wiceprezes firmy Pfizer w gazecie „Rzeczpospolita”.

Pfizer to firma, która już od wielu lat działa na rynku szczepionek i jak dotąd wprowadziła już sporo produktów na rynek, a nad kilkoma, które dotyczą m.in. chorób zakaźnych, jeszcze pracuje.

Kiedy szczepionka na koronawirusa? Szczegóły o leku firmy Pfizer

Jak czytamy w gazecie „Rzeczpospolita”, w trzeciej fazie testów szczepionki na koronawirusa od Pfizer bierze udział około 43 tysiące ochotników. Ponadto dr Burkhardt poinformował, że aż 42 procent uczestników trzeciej fazy testów klinicznych to przedstawiciele mniejszości etnicznych i rasowych ze Stanów Zjednoczonych. Jak wykazały badania, są to osoby szczególnie narażone na ostry i dotkliwy przebieg COVID-19. Jeśli więc skuteczność leku w ich przypadku odniosła aż 90-procentowy sukces, być może jest to szansa na wygaszenie epidemii koronawirusa na całym świecie!

Pfizer w rozmowie z portalem Wpolityce.pl wyjaśniał, iż trudno jeszcze przesądzić o tym, czy szczepionka będzie jednorazowa, czy sezonowa. Warto jednak posiadać technologię, która pozwoli powtarzać szczepienie w razie potrzeby, lub reagować na ewentualne mutacje wirusa.

– Według aktualnych prognoz będziemy mogli wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionki w 2020 r. oraz do 1,3 miliarda dawek w 2021 r. (…) W ramach walki z COVID-19 szczepionka stanowi krytyczny element radzenia sobie z globalnym kryzysem zdrowotnym, ponieważ obniża poziom infekcji, zachorowań i zgonów w skali globalnej. Pfizer i BioNTech korzystają ze swoich wieloletnich doświadczeń w sferze ekspertyzy naukowej w celu wspólnego opracowania, przetestowania i wyprodukowania szczepionki opartej na mRNA, aby dopomóc w prewencji COVID-19 – wyjaśnia firma Pfizer w rozmowie z portalem Wpolityce.pl.

Szukasz dobrze płatnej pracy? Sprawdź nasze oferty na stronie GoWork.pl!

Szczepionka na koronawirusa – aktualizacja 2024

Komisja Europejska 21 grudnia 2020 roku zatwierdziła pozwolenie na dopuszczenie do obrotu pierwszej szczepionki przeciwko COVID-19. Po wynalezieniu pierwszej szczepionki pojawiło się kilka wariantów do wyboru. W Polsce szczepienia przeciwko koronawirusowi ruszyły w niedzielę 27 grudnia 2020 roku. Wówczas podano pierwsze szczepionki w MSWiA w Warszawie. Jako jedna z pierwszych osób szczepionkę przyjęła naczelna pielęgniarka szpitala Alicja Jakubowska. Pierwsza partia szczepionek objęła prawie 10 000 dawek, które trafiły do Polski drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia. W całym kraju szczepionki dotarły do 72 szpitali. W pierwszym etapie szczepiono personel medyczny, pracowników domów pomocy społecznej i inne grupy osób związane z medycyną. Finalnie stan zagrożenia epidemicznego spowodowany zakażeniem wirusem SARS-COV-2 został zniesiony na terenie Polski 1 lipca 2023 roku.

Oceń artykuł
5/5 (2)