Aktualności
Może właśnie Ciebie szukamy? Aplikuj
To tu spotykają się ambicje młodego pokolenia z budowaną od wielu lat tradycją i wiedzą, aby wspólnie tworzyć organizację, która wychodzi naprzeciw potrzebom pasażera, jednocześnie zapewniając przyjazne miejsce pracy. O tym, w jaki sposób rozpocząć karierę w PKP Intercity, z Aleksandrą Petlińską, Naczelnik Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, rozmawia Katarzyna Matusz.
Od ponad 20 lat jesteśmy liderem na rynku przewozów pasażerskich. Uruchamiamy ok. 400 pociągów dziennie. Zatrudniamy blisko 9800 pracowników w 4 lokalizacjach: Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Gdyni. Kto znajdzie pracę w naszej firmie?
Aleksandra Petlińska: PKP Intercity to miejsce pracy nie tylko maszynistów czy konduktorów, lecz także licznego grona specjalistów, którzy na co dzień zajmują się rozkładami jazdy, zagadnieniami finansowymi, podatkowymi, prawnymi, tworzeniem i realizacją strategii, rozwijaniem naszej załogi, budowaniem przyjaznego środowiska pracy oraz dbaniem o to, by wypłata była zawsze na czas. Swoje miejsce mają tu również osoby, które rozwijają firmową aplikację mobilną, realizują ciekawe projekty IT, tworzą ofertę, a także te, które dzień i noc pracują, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym podróżnym.
Co cenimy u pracowników?
Inicjatywę, zaangażowanie w realizację celów firmy, umiejętność pracy zespołowej oraz gotowość do ciągłego rozwoju i uczenia się. Szczególną wartością jest dla nas także zdolność do innowacyjnego myślenia i proaktywnego rozwiązywania problemów. Poza aspektami merytorycznymi kluczowe znaczenie mają cechy osobowościowe, takie jak zdolność do pracy w zespole, elastyczność, inicjatywa oraz umiejętność adaptacji i radzenia sobie ze zmianami.
W jaki sposób poszukujemy potencjalnych kandydatów do pracy?
Stosujemy różnorodne metody rekrutacji, w tym ogłoszenia na platformach internetowych, współpracę ze szkołami średnimi oraz z uczelniami wyższymi, targi pracy oraz programy rozwoju talentów. Szukamy osób, które podzielają nasze wartości i są gotowe dołączyć do naszej misji. W procesie rekrutacji kładziemy duży nacisk na zgodność kandydatów z kulturą organizacyjną firmy, ich motywację do pracy oraz potencjał do rozwoju.
W jaki sposób przebiega u nas proces rekrutacji?
Aby aplikować na dane stanowisko, należy wybrać ogłoszenie na stronie https://kariera.intercity.pl/, wypełnić formularz i załączyć CV. Jeśli aplikacja pozytywnie przejdzie etap wstępnej selekcji, skontaktujemy się telefonicznie i umówimy spotkanie. Decyzję odnośnie do wyniku rekrutacji przekażemy w ciągu maksymalnie dwóch tygodni od rozmowy.
Co nas wyróżnia?
Jesteśmy jednym z liderów w implementacji nowoczesnych technologii i rozwiązań, które nie tylko poprawiają jakość usług kolejowych, lecz także dbają o środowisko. Nasze pociągi są coraz szybsze, wygodniejsze i ekologiczne, a pracownicy są sercem tej transformacji. Oferujemy unikalną możliwość współtworzenia usług, które łączą ludzi i miejsca w całej Polsce. Nieustannie inwestujemy w rozwój infrastruktury oraz taboru, ale także w programy edukacyjne i społeczne. Wspieramy lokalne społeczności i inicjatywy, które promują bezpieczne i świadome podróżowanie. Nasi pracownicy mogą korzystać z atrakcyjnych benefitów, np. zniżek kolejowych dla siebie i rodziny, na przejazdy nie tylko w kraju, lecz także za granicą. Zapraszamy!
Szukasz ciekawej pracy? Zapraszamy na pokład!
PKP Intercity to miejsce skupiające ludzi zaangażowanych w dostarczanie jak najwyższej jakości usług dla pasażerów. To również firma, która łączy doświadczenie z młodzieńczym
entuzjazmem. Dziś podpowiadamy, na co w procesie rekrutacji zwracamy uwagę, jeśli chodzi o zdjęcia dołączane do CV. Rozmawiają Dominika Chmielewska, Ekspert w Biurze Zarządzania Zasobami Ludzkimi, i Katarzyna Matusz.
Co o kandydacie mówi jego zdjęcie?
Przede wszystkim wywołuje pierwsze wrażenie u rekrutera. Podobnie jak w przypadku spotkania się z kimś po raz pierwszy. Za każdym razem, kiedy poznajemy kogoś nowego, mózg podpowiada nam pewne informacje o tej osobie, jeszcze zanim zamienimy z nią słowo. Tak samo jest ze zdjęciem, od niego zależy, jakie pierwsze wrażenie zrobimy. Nie istnieje żadna podstawa prawna, która mówiłaby o tym, że do CV trzeba dodawać zdjęcie. Kodeks pracy jasno określa, jakich informacji od kandydata może żądać pracodawca. Lista danych jest zamknięta i nie ma tam informacji o fotografii, dlatego też nie musimy jej umieszczać w tym dokumencie. Natomiast jeżeli już podjęliśmy decyzję, że dołączamy zdjęcie, zwróćmy uwagę na to, jakie ono jest i w jaki sposób chcemy się zaprezentować przyszłemu pracodawcy.
Co się zauważa w pierwszej chwili?
Na pewno rzuca się w oczy to, czy zdjęcie jest przypadkowe, czyli np. czy kandydat zrobił sobie ładne selfie i stwierdził, że będzie dobrze wyglądało w CV, czy włożył trochę wysiłku, jeżeli chodzi o wybór odpowiedniej fotografii. To mnie, jako rekruterowi, często pokazuje, z jakim zaangażowaniem kandydat może podchodzić do procesu rekrutacji czy nawet realizacji
zadań, widzę jego dokładność i starania, aby profesjonalnie się zaprezentować.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów przy wyborze fotografii?
Często kandydaci załączają nieaktualne zdjęcia. To nie oznacza, że fotografia zrobiona w ubiegłym roku będzie zła – oczywiście, o ile nasz wygląd bardzo się nie zmienił. Zdarzają się sytuacje, że ktoś, kto od dawna jest aktywny na rynku pracy, dodaje fotografię np. ze szkoły średniej. Jeśli decydujemy się umieścić zdjęcie w CV, powinno ono odzwierciedlać to, jak obecnie wyglądamy.
O czym warto pamiętać przy wysyłaniu nam swojego CV?
Warto wiedzieć, że w systemach, z których korzystają działy HR, zdjęcia wyświetlają się w różny sposób. Jeżeli wybrana fotografia wymaga kadrowania, to lepiej użyć do tego odpowiedniego programu. Wykonanie tego w edytorze tekstu, z wykorzystaniem funkcji przycinania, nie zawsze jest skuteczne. Systemy ATS, czyli applicant tracking systems, które wspierają prowadzenie procesów rekrutacyjnych, różnią się od siebie interfejsami i zdarzają się sytuacje, gdy w miniaturkach pojawia się więcej, niż kandydat chciał pokazać, np. nieodpowiednie ubranie. Ponadto kandydaci często korzystają z różnego rodzaju sprawdzonych wzorów CV. Warto pamiętać, że zanim wstawimy do niego swoją fotografię,
należy usunąć zdjęcie z wzoru, z którego korzystaliśmy.
Na koniec kilka rad, od ciebie, zawodowego fotografa.
Dobór ubrania czy tła do zdjęcia w głównej mierze powinien zależeć od tego, jakiej pracy szukamy, ale też od tego, jacy jesteśmy. W większości wypadków najlepiej sprawdzi się bezpieczny zestaw, czyli koszula, garnitur lub marynarka. Warto wybrać ubrania stonowane
kolorystycznie i w klasycznych fasonach. Raczej unikałabym dużych wzorów czy aplikacji, a postawiłabym na jednolitość. Jeżeli natomiast chcesz na zdjęciu podkreślić swoją kreatywność, energię czy indywidualizm i uważasz, że będzie to atut w procesie rekrutacji
na dane stanowisko, dodaj coś, co cię wyróżni. Może to być marynarka w mocnym kolorze, krawat lub biżuteria. Jeśli chodzi o tło, rekomenduję neutralne kolory, ponieważ nie odwracają uwagi od twarzy osoby na zdjęciu. Staraj się nie stać na wprost obiektywu aparatu, lekkie usytuowanie ciała bokiem sprawi, że zdjęcie nie będzie wyglądało jak paszportowe, na którym tylko nieliczni szczęśliwcy wyglądają korzystnie.
Czego życzyłabyś aplikującym?
By mimo stresu towarzyszącego tej sytuacji kandydaci postrzegali rekrutację jako okazję do spotkania i poznania potencjalnego pracodawcy. Jeśli wybór nie padnie na nich, powinni pamiętać, że nie jest to wyznacznik ich wartości czy kompetencji. Istnieje wiele przyczyn, dla których dana osoba nie może zostać wybrana. Czasem wynika to z braku pełnego dopasowania do wymagań stanowiska lub z niemożności spełnienia wzajemnych oczekiwań, mimo że kandydat jest wysoko wykwalifikowany i ma odpowiednie umiejętności. Ważne jest, aby kandydaci traktowali każdą rekrutację jako cenne doświadczenie, które może im
pomóc w rozwoju zawodowym, w lepszym zrozumieniu swoich zalet i obszarów do rozwijania.
Stań się częścią naszego zespołu i aktywnie rozwijaj przyszłość naszej firmy, wejdź na https://kariera.intercity.pl/
Fajnie, że jesteś, mam pytanie
Towarzyszy kasjerom i drużynom konduktorskim od początku ich kariery. Rekrutuje, prowadzi kursy, pomaga przygotować się do egzaminów kwalifikacyjnych, weryfikacyjnych i sprawdzianów handlowych, przeprowadza je, a następnie jest dla nich wsparciem merytorycznym. W PKP Intercity pracuje 24 instruktorów handlowych, Ewelina Masyk jest jednym z nich. Rozmawia Katarzyna Matusz.
Jakie cechy powinien mieć dobry instruktor?
Przede wszystkim umiejętność rozmowy z ludźmi, bo o ile znajomość przepisów jest bardzo istotna, o tyle kluczowe znaczenie ma przedstawienie ich w zrozumiały sposób. Musimy również znać wszystkie instrukcje, procedury i zarządzenia, a tych jest bardzo dużo.
A osoba pracująca w drużynie konduktorskiej – czym musi się odznaczać?
Ważna jest szeroka wiedza merytoryczna, a jednocześnie wysoki poziom kompetencji miękkich. Osoba taka powinna cechować się odpowiednią postawą, mową ciała, kulturą osobistą i kulturą słowa, przestrzegać standardów dotyczących wyglądu czy sposobu wypowiadania komunikatów. Pamiętajmy, że w pracy z ludźmi ważne jest zachowanie balansu między obowiązującymi przepisami a empatią.
Jakiego typu szkolenia w tym obszarze są prowadzone w naszej firmie i czego dotyczą?
Nasza firma prowadzi m.in. kursy przygotowawcze na stanowiska kasjer i konduktor. Trwają one ok. 3 miesięcy i kończą się egzaminem kwalifikacyjnym. Ponadto wszyscy pracownicy drużyn konduktorskich, kas i konduktorzy Warsu dwa razy w roku przechodzą szkolenia okresowe. Na szkoleniach omawiamy zmiany w obowiązujących przepisach, zarządzenia, regulacje, zasady dotyczące odprawy handlowej w komunikacji krajowej i międzynarodowej, komunikatów wygłaszanych w pociągu, standardy obsługi klienta, w tym osób z niepełnosprawnościami. Tak naprawdę poruszamy wszystkie te zagadnienia i tematy w których pojawiają się wątpliwości czy nieprawidłowości.
Pani praca wiąże się również z wyjazdami.
Zgadza się. Są one najczęściej związane z prowadzeniem przeze mnie zajęć w innych lokalizacjach niż Katowice. Instruktorzy handlowi wykonują też jazdy kontrolno-instruktażowe i chociaż kojarzą się one z kontrolą, ich założenie jest inne. Mają one na celu zauważenie ewentualnych nieprawidłowości i udzielenie drużynom konduktorskim informacji zwrotnej, po to, aby dać im możliwość wprowadzenia zmian. Czasem wystarczy rozmowa, a czasem okazuje się pomocne wyposażenie pracownika np. w wydrukowane opracowanie.
Jazdy kontrolne dają możliwość rozmowy z pracownikiem i drużyny chętnie z tego korzystają.
Tak, dlatego lubię, gdy przychodzę do drużyny i słyszę: „Fajnie, że jesteś, mam pytanie”. Jako Instruktor chcę być dla ludzi, więc cieszy mnie, gdy z tego korzystają.
A co w pracy na tym stanowisku daje Pani największą radość?
Doceniam to, że jest nieprzewidywalna i dynamiczna. Kojarzy się z pracą za biurkiem, ale w rzeczywistości tak nie wygląda. Lubię również to, że mobilizuje mnie do ciągłego rozwoju. Od zawsze moja kariera była związana z ludźmi i cieszę się, że nadal tak jest.
#PracaKarieraPrzyszłość Zobacz, kogo szukamy do naszych Zakładów w Warszawie, Krakowie, Gdyni i we Wrocławiu nahttp://www.intercity.pl/praca
Chcesz uzyskać wykształcenie kierunkowe? Dowiedz się, w której najbliższej placówce możesz je zdobyć. Napisz na adres:[email protected]
Jeśli chcesz pracować w PKP Intercity, to podpowiadamy co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse. Rozmowa z rekruterką
W Internecie można znaleźć wiele szablonów, przykładów CV. Pojawiają się pytania, który wybrać, co powinno się w nim znaleźć i na co zwraca uwagę pracodawca. Z pomocą przychodzi Milena Czarnecka, Specjalista ds. rekrutacji z Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Od czego zacząć konstruowanie CV?
Zacznijmy od spisania danych: imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu mailowego. Innych informacji, jak adres zamieszkania czy stan cywilny nie umieszczamy w aplikacji. Warto dodać: profil zawodowy, opis dotychczasowych doświadczeń, wykształcenie, umiejętności, znajomość języków obcych i klauzulę RODO. Jeśli jesteś autorem publikacji, artykułów, aplikacji, programów związanych z ofertą pracy, zachęcam do dodania linków do nich, jak również do profilu na LinkedIn. Przygotowany plik najlepiej zapisać w formacie PDF.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Przy wyborze szablonu stawiajmy na przejrzystość i czytelność aplikacji, na pewno takie CV czyta się łatwiej i przyjemniej. Jeśli ubiegasz się o pracę na stanowiskach kreatywnych, możesz pokusić się o bardziej artystyczny wygląd swojej aplikacji.
W jaki sposób ułatwić przyszłemu pracodawcy poznanie nas?
Na początku CV umieszczamy podsumowanie zawodowe. Dobrze, aby był to zwięzły tekst, zawierający istotne informacje na temat posiadanych umiejętności i doświadczenia. To jest miejsce, w którym warto pochwalić się wynikami i osiągnięciami i które mogą przykuć uwagę rekrutera.
Jak pokazać swoją drogę zawodową?
Jeśli masz doświadczenie zawodowe, zapisz je w formie odwróconej chronologii, czyli na samej górze ostatnie czy też obecne miejsce pracy. Daty zatrudnienia wpisujesz po lewej stronie, po prawej nazwę stanowiska, a pod nim nazwę firmy. Następnie powinien pojawić się zakres obowiązków. Warto wiedzieć, że przy dużej liczbie miejsc pracy nie musimy wpisywać wszystkich. Ważne, aby dostosować CV do danej oferty, czyli umieścić miejsca pracy odpowiadające zakresowi zadań czy umiejętności stanowisku, na które aplikujemy. W przypadku, gdy nie mamy doświadczenia zawodowego, warto dodać informację na temat projektów, w których uczestniczyliśmy na studiach, w szkole czy charytatywnie.
Trzeba być bardzo precyzyjnym?
Nie, nie musimy wpisywać dat rozpoczęcia czy ukończenia szkoły czy studiów. Ważna jest nazwa uczelni, kierunek, na którym studiowaliśmy, oraz zdobyty tytuł. Jeśli masz ukończone studia wyższe, pomiń szkołę średnią, chyba że stanowisko jest związane z wykształceniem kierunkowym. Istotne jest także, by wpisane w CV umiejętności i kursy dostosować do oferty. Jeżeli chodzi o poziom znajomości języka, wskazujemy go według europejskiej skali, np. B1.
Dlaczego tak istotna jest klauza RODO?
Jeśli nie pojawi się w aplikacji, niestety stracisz szansę na telefon od rekrutera. Jest to bardzo ważny element w CV. Bez tej informacji osoba rekrutująca nie może się z Tobą skontaktować. Pamiętaj o tym.
A co ze zdjęciem?
Zdjęcie nie jest obowiązkowe. Jeśli zdecydujesz się je umieścić, pamiętaj, aby była to profesjonalna fotografia, warto wybrać się na sesję wizerunkową, ale więcej o tym opowiemy w kolejnym artykule.
#PracaKarieraPrzyszłość
Rekrutacja
- Kasjer
- Konduktor
- Maszynista
- Rewident taboru
- Manewrowy
- Ustawiacz
- Elektromonter
- Mechanik
- i wiele innych