PKP Energetyka

1.9 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady PKP Energetyka

Miniaturka
Beata Górniak
PKP Energetyka
____

PKP Energetyka

Grupa Kapitałowa PKP Energetyka to jedna z większych firm energetycznych w Polsce. Odpowiada za niezawodność i jakość dostaw energii dla transportu kolejowego. Posiada sieć dystrybucyjną na terenie całego kraju. Infrastruktura PKP Energetyka to ponad 7 tys. różnego rodzaju obiektów i elementów instalacji, rozmieszczonych wzdłuż linii kolejowych w całej Polsce. Do zasilania sieci trakcyjnej służy m.in. 21,5 tys. km linii energetycznych spółki, która dostarcza energię do poszczególnych urządzeń, a ostatecznie – do pociągów. PKP Energetyka jest też odpowiedzialna za utrzymanie 25 tys. km sieci trakcyjnej, będącej własnością PKP PLK, kluczowego klienta spółki. Firma zajmuje się także sprzedażą energii dla klientów (głównie przewoźników kolejowych), świadczy usługi elektroenergetyczne oraz posiada kolejowe stacje paliw. Nad całą infrastrukturą czuwa ponad 4000 pracowników zorganizowanych w obszarach dystrybucji, obsługi oraz usług na terenie całego kraju. Spółka PKP Energetyka jest obecna na rynku od 2001 roku, a od 2015 roku jej właścicielem jest jeden z największych funduszy inwestycyjnych na świecie – CVC Capital Partners, działający w kilkudziesięciu krajach Europy, Ameryki Północnej oraz Azji.

Dobry pracodawca czeka w energetyce kolejowej

 

PKP Energetyka to firma kolejowa czy energetyczna?

Kolejowo-energetyczna. Precyzyjnie mówiąc, jesteśmy firmą energetyczną, zasilającą przede wszystkim polską kolej. Działamy w obu branżach. Z jeden strony mamy sieć energetyczną, poprzez którą dostarczamy energię do pociągów, z drugiej – świadczymy usługi serwisowe i budowlane dla kolei. Dbamy o sieć trakcyjną, która biegnie nad torami, i rozbudowujemy ją tam, gdzie powstają nowe, zelektryfikowane linie kolejowe.

Z tego względu zatrudniamy zarówno energetyków, jak i kolejarzy, a także specjalistów z wielu innych dziedzin: inżynierów, menedżerów projektu, księgowych, informatyków, programistów oraz ekspertów od inwestycji czy odnawialnych źródeł energii.

Czy firma działa w całej Polsce?

Tak, mamy pięć zakładów, w ramach których działają tzw. sekcje – to obszar utrzymania sieci trakcyjnej oraz pięć obszarów dystrybucji, gdzie swoją pracę rozpoczynają energetycy, wyjeżdżający do zadań na naszej sieci dystrybucyjnej. Białe samochody pogotowia energetycznego z logo PKP Energetyka często można spotkać na drogach lub przy podstacjach trakcyjnych, rozlokowanych co ok. 20 km wzdłuż torów kolejowych.

Bardzo charakterystyczne dla naszej firmy są też żółto-czerwone pociągi techniczne, fachowo nazywane pociągami sieciowymi (od sieci trakcyjnej, którą serwisują), które wyjeżdżają z poszczególnych sekcji. Pełnią one także funkcję pogotowia energetycznego na torach. Są wyposażone we wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznej i skutecznej pracy na sieci trakcyjnej, zawieszonej 4,5 metra nad torami.

W Warszawie, Łodzi, Sopocie, Krakowie i Wrocławiu znajdują się nasze nowoczesne dyspozytury, które są „sercem” każdej firmy energetycznej, ponieważ to tam odbywa się sterowanie przepływem energii na sieci.

Ile osób pracuje w PKP Energetyka i kogo szukacie do zespołu?

W całej Polsce zatrudniamy ponad 4000 osób. Firma cały czas się rozwija, dlatego stale poszukujemy nowych pracowników, którzy mogliby wzmocnić nasz zespół. Zachęcamy do aplikowania przede wszystkim kandydatów, którzy chcieliby pracować na najważniejszych w tej branży stanowiskach, czyli jako elektromonterzy/elektromonterki i dyspozytorzy/dyspozytorki. Od tych pierwszych wymagamy wykształcenia zawodowego lub średniego na kierunku elektrycznym, energetycznym lub mechatronicznym. Drudzy powinni mieć wykształcenie wyższe albo średnie kierunkowe oraz wiedzę i doświadczenie w zakresie czytania schematów elektrycznych.

Dyspozytorzy muszą też samodzielnie podejmować decyzje. Bardzo dużą wagę przywiązujemy do przygotowania i doskonalenia zawodowego. Zaczynając pracę w PKP Energetyka, każdy elektromonter przechodzi cykl specjalistycznych szkoleń na naszym „poligonie” w Słotwinach koło Łodzi. Tam, na specjalnie przygotowanych stanowiskach VR, a potem na odcinku przeznaczonej do ćwiczeń sieci trakcyjnej, zdobywa zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę.

W pandemii część z tych szkoleń odbywa się oczywiście zdalnie, w wirtualnej rzeczywistości. Cykl wdrożenia nowego pracownika dyspozytury trwa 1,5 roku. Naszym pracownikom zapewniamy także możliwość zdobywania wykształcenia poprzez dofinansowanie studiów czy specjalistycznych kursów.

Dlaczego warto pracować w PKP Energetyka?

Przede wszystkim jesteśmy przedsiębiorstwem z misją – wspieramy rozwój polskiej kolei. Dzięki naszej pracy ten najbardziej ekologiczny środek transportu jest coraz szybszy, bardziej niezawodny i bezpieczniejszy. Dobrze działająca kolej to zadowoleni pasażerowie i rozwój gospodarczy kraju. Z tej perspektywy to branża bardzo stabilna i jednocześnie rozwojowa. Warto wspomnieć, że nawet w czasie pandemii radziliśmy sobie bardzo dobrze – realizowaliśmy wszystkie zaplanowane inwestycje oraz projekty i zatrudnialiśmy nowych pracowników. Energetyka kolejowa realizuje historyczne inwestycje, którym towarzyszy coraz więcej innowacji. W naszej firmie działają rozwiązania on-line, automatyczne systemy wspierające pracę, roboty pomagające wykonywać powtarzalne czynności. 

Prowadzimy średnio kilkadziesiąt rekrutacji miesięcznie w całej Polsce. Oferujemy przede wszystkim stabilne zatrudnienie i możliwość rozwoju – przykładowo osoby z wykształceniem zawodowym mogą liczyć na wsparcie i dofinansowanie dalszej nauki. Rozwój osobisty wiąże się też z możliwością awansu – warto podkreślić, że wielu z naszych obecnych menedżerów zaczynało od stanowisk liniowych.

Jeśli chodzi o kulturę pracy, stawiamy na zgrany zespół. Hasło #MOCnySkład symbolizuje zaufanie, wzajemną odpowiedzialność i szczerość. U nas każdy może zaproponować zmianę, zgłosić pomysł na usprawnienie. Mamy wewnętrzne programy, dzięki którym pracownicy mogą się doskonalić, rozwijając swoje zainteresowania oraz realizując cele społeczne.

Czy firma umożliwia społeczne działania pracownikom?

Tak, od kilku lat w PKP Energetyka działa program Grantspołeczni, w ramach którego nasi pracownicy realizują projekty w swoich społecznościach lokalnych, a firma wspiera ich funduszami. Każdy może aplikować o grant i zrobić coś ważnego dla swojego otoczenia.

W styczniu 2021 roku powołaliśmy też Fundację „Dobra Energia”. W ramach jej pierwszego projektu podarowaliśmy potrzebującym dzieciom w całej Polsce 500 komputerów. Ta akcja była możliwa głównie dzięki naszemu właścicielowi – CVC Capital Partners, który przekazał większość środków, oraz dzięki wsparciu naszych pracowników.

A ekologia? Np. Zielona Kolej?

Ochrona środowiska jest dla nas bardzo ważna. Odchodzimy od plastiku i papieru (większość procesów jest u nas obsługiwana elektronicznie), oszczędzamy wodę, pracujemy nad efektywnością energetyczną, zarówno w naszej firmie, jak i innych spółkach kolejowych. Teraz dynamicznie przechodzimy na odnawialne źródła energii. W ciągu roku wszystkie nasze podstacje trakcyjne będą miały zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Najważniejszy jest jednak program Zielona Kolej – dzięki niemu już w 2030 roku 85% energii zasilającej polską kolej będzie zielona. To nasza ambicja i konkretny plan. Mamy nadzieję, że już niedługo przy naszych podstacjach zaczną pojawiać się farmy fotowoltaiczne. To szansa dla lokalnych przedsiębiorców i impuls rozwojowy dla regionów. Natomiast pasażerowie pociągów otrzymają „zielony bilet”, na którym docelowo nie będzie śladu węglowego.

Wracając do tematów pracowniczych – czy w Waszym zespole jest także miejsce dla młodych, którzy dopiero wkraczają na rynek pracy i nie mają dużego doświadczenia?

Jak najbardziej. Zapraszamy do cyklicznego wakacyjnego programu stażowego „MOCny Start”. To dwa miesiące płatnych praktyk dla 30 stażystów w różnych miastach i w różnych obszarach naszej działalności. Uczniowie i absolwenci, którzy wezmą w nim udział, zdobędą nie tylko doświadczenie, ale też dowiedzą się wiele o sobie. Stażystom zapewnimy opiekuna, który pomoże im rozpoznać ich talenty oraz mocne i słabe strony.

Będą mogli przeanalizować swój sposób działania, a także wziąć udział w spotkaniach liderskich, m.in. z członkami zarządu firmy. Wierzę, że pokażemy młodym ludziom jak fajna jest energetyka kolejowa i że PKP Energetyka to naprawdę topowy pracodawca, z którym warto związać się na dłużej.

PKP Energetyka