Przewodnik dla kandydata

Przewodnik dla kandydata

Jak wygląda proces rekrutacji?

 1. Ogłoszenia o naborze na wolne stanowisko: widoczne oferty pracy
 2. Składanie dokumentów aplikacyjnych 

Po ogłoszeniu naboru następuje przyjmowanie dokumentów aplikacyjnych od kandydatów zainteresowanych ofertą. 

Na dokumenty aplikacyjne składają się min.: 

Analiza dokumentów aplikacyjnych i sporządzenie protokołu

Po otrzymaniu zgłoszenia od kandydata następuje krótka rozmowa kwalifikacyjna z Pracownikiem działu rekrutacji PF GRUPPEN (czas oczekiwania max. 30 dni )  Pracownik PF GRUPPEN skontaktuje się z każdą osobą, która wypełni formularz. Po rozmowie telefonicznej sporządza się krótki protokół, zaznacza się kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne i konieczne.

Wyłonienie kandydata na stanowisko pracy

Wyłonienie kandydata następuje po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej. 
Celem rozmowy kwalifikacyjnej jest: 

 • nawiązanie bezpośredniego kontaktu z kandydatem i weryfikacja informacji zawartych w aplikacji, 
 • rozmowa kwalifikacyjna pozwoli również zbadać: - predyspozycje i umiejętności kandydata, gwarantujące prawidłowe wykonywanie powierzonych obowiązków - obowiązki i zakres odpowiedzialności na stanowiskach zajmowanych poprzednio przez kandydata - cele zawodowe kandydata.

Przedstawienie kandydata  polskojęzycznemu kierownikowi w Danii lub Norwegii 

Opisana procedura nie obowiązuje we wszystkich ofertach. Po przeprowadzonej rozmowie kwalifikacyjnej osoba rekrutująca wskazuje liderowi wybranego kandydata. Kierownik kontaktuje się telefonicznie z kandydatem, przeprowadza rozmowę, opisuje dokładnie stanowisko pracy.  W przypadku zaakceptowania przez kierownika kandydatury, pracownik działu administracji kontaktuje się z nowym pracownikiem w celu pobrania wymaganych danych, potrzebnych do sporządzenia umowy.  

Nowy pracownik otrzymuje SMS z informacjami:

 • adres zakwaterowania w Danii,
 • adres do pracy w Danii,
 • numer kontaktowy do osoby reprezentującej firmę w Danii.

Wszyscy kandydaci powinni wypełnić formularz aplikacyjny oraz wysłać swoje CV na adres rekrutacja@pf-gruppen.com - w ten sposób dane trafiają do naszych specjalistów ds. rekrutacji. Nasi pracownicy kontaktują się ze wszystkim osobami telefonicznie, w celu przeprowadzenia wstępnej rozmowy rekrutacyjnej.  W przypadku pilnego zapotrzebowania na pracowników (przyjazd w 2-5 dni) nasz system wysyła wiadomość e-mail bądź SMS z opisem pracy oraz numer telefonu na jaki należy wysłać wiadomość zwrotną, w przypadku osób zainteresowanych szybkim wyjazdem. Wiadomość wysyłana jest do wielu osób spełniających kryteria, rekruterzy skontaktują się tylko z wybranymi, ilość miejsc jest ograniczona.

Nie mam własnego samochodu, a bardzo chcę pracować. Czy jest taka możliwość? 

W większości przypadków organizujmy przyjazdy grup, które posiadają samochód.  W szczególnych przypadkach staramy się, aby osoba bez auta skontaktowała się z  innymi osobami jadącymi do pracy samochodem i zapytała o miejsce.

Chciałbym przyjechać do pracy, ale niestety nie odpowiada mi termin, mogę później starać się o pracę?

Tak, jak najbardziej. Śledź nasze oferty pracy.

Pod który adres jechać i do kogo dzwonić jeżeli dostanę się do pracy?

Numer osoby kontaktowej, adres zakwaterowania oraz adres pracy wysyłany jest przez rekrutanta bądź przez koordynatora projektu. 

Dostałem się do pracy jednak samochód zepsuł się dzień przed wyjazdem. Co zrobić?

Skontaktować się niezwłocznie z koordynatorem i omówić sprawę. 

Gdzie podpiszę umowę o pracę?

Umowę podpiszesz na miejscu z kierownikiem/ liderem bądź osobą reprezentującą firmę. Możliwa opcja podpisania umowy przed wyjazdem, wysyłamy ją na adres e-mail.

Jakie dane muszę wysłać do umowy?

Potrzebne dane do przygotowania umowy to :

 • adres e-mail (odcinki wypłat, informacje kontaktowe, inne ważne informacje), 
 • zdjęcie dowodu (z dwóch stron) . Dowód jest potrzebny do zgłoszenia pracownika do Urzędu Skarbowego SKAT, nadania duńskiego numeru personalnego SKAT oraz aplikowania o kartę podatkową.
 • numer telefonu,
 • numer CPR (dotyczy osób, które pracowały już w Danii),
 • skan aktu małżeństwa (nie dotyczy singli).
 • adres zameldowania,
 • numer konta bankowego z numerem SWIFT oraz imię i nazwisko właściciela konta (w przypadku podania numeru konta osoby trzeciej, należy podać jej adres zameldowania w Polsce oraz dołączyć pisemne oświadczenie. W treści takiego oświadczenia musi znajdować się następujący komunikat:

“Oświadczam, iż podając rachunek bankowy osoby trzeciej jestem świadomy/a, że nie przysługuje mi roszczenie o wypłatę wynagrodzenia w stosunku do pracodawcy w przypadku jakichkolwiek konsekwencji z tego wynikających, a pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za następstwa powstałe w wyniku tych okoliczności.” Zdjęcie dowodu musi być dobrej jakości, tak aby było możliwe odczytanie wszystkich danych. Dodatkowo dowód nie może być uszkodzony/złamany (jeśli jest uszkodzony prosimy o zdjęcie/skan paszportu). Zdjęcia należy robić bez użycia lampy błyskowej.

Czy będzie możliwość pobrania zaliczki na poczet wynagrodzenia?

Pracodawca może wypłacić pracownikowi zaliczkę na poczet wynagrodzenia w wysokości nie przekraczającej 3.000 kr (maksymalnie 1.000 kr tygodniowo). Zamówienia są przyjmowane do niedzieli włącznie. W poniedziałki są one wysyłane bezpośrednio na konta pracowników. Od 1 maja 2018 ze względu na przepisy prawne nie ma możliwości pobierania zaliczek w gotówce.Przelewy tylko i wyłącznie na konta bankowe. Zaliczki można zamawiać poprzez formularz, który pracownik otrzymał na e-mail bądź telefonicznie kontaktując się z biurem. Zalecamy zabrać ze sobą kartę do bankomatu.

Czy przed wyjazdem pracodawca pobiera jakąś opłatę od przyszłego pracownika?

Nigdy nie pobieraliśmy żadnych opłat i nie będziemy ich pobierać.

Czy potrzebne jest konto walutowe w koronach duńskich?

Nie, wystarczy konto złotówkowe w polskim banku, jednak lepiej posiadać konto walutowe w koronach duńskich

Jaki polskie konto bankowe polecacie?

Polecamy ofertę PKO BP. Nowa karta wielowalutowa do kont w ramach oferty Bankowości Osobistej pozwala wypłacać gotówkę oraz płacić w kraju i za granicą także przez internet, bez prowizji za przewalutowanie. Szczegóły znajdziesz w poniższym linku: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/karty/karty-do-konta/karta-wielowalutowa/

Czy można założyć konto na miejscu w Danii?

Tak, potrzebny jest ważny CPR oraz w większości banków zameldowanie w Danii.Nie po magamy w zakładaniu kont.

Czy mogę podać konto innej osoby, np. małżonki?

Tak, należy tylko wyraźnie zaznaczyć kto jest właścicielem konta.

Czy PF GRUPPEN jest polską czy duńską firmą?

PF GRUPPEN jest siecią spółek w Środkowo - Północnej Europie. Osoby które pracują dla nas w Danii zatrudnione  są bezpośrednio przez duńską spółkę. Osoby które pracują dla w nas w Polsce zatrudnione są przez polską spółkę.  

Czy pracodawca opłaca dojazdy do pracy?

Nie, koszt dojazdu do pracy leży  po stronie pracownika zgodnie z duńskimi przepisami. Pracownik dostaje dzięki temu ulgi podatkowe które pozwalają na duże mniejsze podatki, tzw. Befordringsfradrag (dodatek za dojazdy).

Co zabrać ze sobą do Danii?

 • śpiwór, pościel, ręczniki,
 • suchy prowiant, jedzenie,
 • środki czystości,
 • kartę do bankomatu, kartę EKUZ
 • motywację i energię.

W zależności od projektu, oferty:

 • ciepłą odzież (jesień, wiosna),
 • czapkę z daszkiem, nakolanniki (np. siatkarskie ), filtry przeciwsłoneczne,
 • kalosze (najlepiej piankowe),
 • buty z metalowym noskiem.

O szczegóły zapytaj koordynatora wyjazdu, albo znajdź informację w ofercie na naszej stronie.

Czy pracodawca zapewnia odzież?

W przypadku projektów gdzie prace odbywają się na zewnątrz (prace szkółkarskie,leśne) pracownik otrzymuje odzież ochronną (kurtkę przeciwdeszczową, spodnie przeciwdeszczowe). Szczegóły sprawdź w ofercie, bądź zapytam kordynatora. Po wykonaniu zleconych zadań lub w przypadku zakończenia pracy dla pracodawcy (rozwiązania umowy o pracę) pracownik zobowiązany jest zwrócić pracodawcy wszelkie materiały, sprzęt oraz odzież ochronną.

Czy muszę znać język obcy by podjąć pracę?

Na wielu oferowanych przez nas stanowiskach nie ma takiego wymogu. Znajomość języka obcego może jednak poszerzyć dostępne stanowiska i umożliwić rozwój.

 Czy w mieszkaniach są dostępne lodówki / zamrażarki?
Lodówki są standardem. Zamrażarki niestety nie, więc zalecamy przywiezienie do Danii produktów, które nie wymagają zamrażania. Sprawdź szczegóły w naszej bazie: BAZA MIESZKAŃ PFS

Przepisy celne w Danii

Zgodnie z przepisami UE dozwolony jest przywóz towarów przeznaczonych do osobistego użytku (nie podlegających sprzedaży). Za taki uznaje się przywóz wyrobów alkoholowych i tytoniowych, jeżeli nie przekraczają one następujących ilości: 10 l alkoholu mocnego (powyżej 22%), 20 l napojów z mniejszą zawartością alkoholu (np. porto, sherry), 90 l wina stołowego (w tym maksymalnie 60 l wina musującego), 110 litrów piwa, 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 1 kg tytoniu. Wyroby alkoholowe oraz tytoniowe nie mogą być przewożone przez osoby poniżej 16 roku życia. Wwóz lub wywóz środków płatniczych o wartości przekraczającej 10 tys. EUR lub więcej należy zgłosić w Urzędzie Celnym i Podatkowym (www.skat.dk). Osoby wwożące leki powinny zaopatrzyć się w zaświadczenie lekarskie potwierdzające konieczność ich stosowania.

Przepisy prawne  w Danii

Wwóz, posiadanie lub sprzedaż nawet najmniejszych ilości narkotyków zagrożone są wieloletnimi karami pozbawienia wolności. Należy wystrzegać się kupowania towarów niewiadomego pochodzenia i zachowywać paragony potwierdzające ich zakup. Zabroniona jest sprzedaż uliczna i obnośna, a także nocowanie na ulicach i w parkach. Niedozwolona jest sprzedaż napojów alkoholowych osobom poniżej 16 roku życia, a wyrobów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia.

Zabronione jest posiadanie przy sobie noży o długości ostrza powyżej 7 cm., oraz noży sprężynowych (z chowanym ostrzem) a także wszelkich rodzajów gazów ( np. pieprzowy czy łzawiący).

Osoby zamierzające przyjechać do Danii z psem, muszą pamiętać, że nie jest dozwolone posiadanie psów należących do jednej z 13 zabronionych w Danii ras: w tym pitbull, terrier, amstaff i buldog amerykański. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC dla psa.

Ile kosztuje żywność w Danii?

Ceny są zróżnicowane. Najlepiej zapoznać się z aktualnymi cenami produktów na stronach sklepów.

Przykładowe orientacyjne ceny:

 • Coca-Cola 1,5 l  : 18 kr
 • sok pomarańczowy : 1 l : 14 kr
 • mięso mielone 500 g : 25 kr
 • margaryna : 375 g : 20 kr
 • jogurt, 1000 g : 15 kr
 • ogórek , 1 szt : 8 kr
 • banany, 10 szt : 20 kr
 • pasztet, 400 g : 15 kr
 • kurczak, 1200 g, 40 kr
 • chleb pełnoziarnisty : 1000 g, 15 kr
 • frytki :1200  g, 12 kr

www.netto.dk

www.lidl.dk

www.aldi.dk

www.kvickly.dk

www.bilka.dk

Czy pracodawca zapewnia wyżywienie?

Koszt wyżywienia i dojazdu do pracy pokrywany jest  przez pracownika.

Czy w trakcie zatrudnienia jestem ubezpieczony, np czy będę mógł skorzystać z wizyty u lekarza?

Tak, wszelkie wymagane składki są odprowadzane od wynagrodzenia, więc w razie potrzeby można udać się do lekarza, posługując się swoim nr CPR lub najlepiej kartą EKUZ. 

Co to jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. W zależności od odwiedzanego państwa i jego zasad opieki zdrowotnej różne świadczenia mogą być płatne, bezpłatne lub płatne częściowo. Więcej informacji i wypełnić wniosek o wydanie karty na: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne

Czy jest możliwość zjazdu do PL podczas trwania pracy na weekend bądź kilka dni?

Jest taka możliwość. Należy minimum tydzień wcześniej omówić temat z bezpośrednim przełożonym oraz wypełnić wniosek urlopowy. Jeżeli urlop przewidziany jest na okres powyżej trzech tygodni wówczas umowa musi zostać rozwiązana. Po powrocie do Danii zostanie sporządzona nowa. 

Mogę mieszkać u znajomych w Danii, jest taka możliwość czy muszę na firmowym mieszkaniu?

Jak najbardziej jest taka możliwość. Firma pobiera prowizję za administrację zakwaterowania. Wynosi ona 3 % od wartości wynajmu. Jeśli będziesz wynajmował pokój na własną rękę, prowizja ta nie będzie pobierana.

Jestem studentem i chciałbym przyjechać tylko na wakacje, czy jest taka możliwość?

Tak, jak najbardziej.

Czy mogę jeździć autem w Danii na polskich tablicach rejestracyjnych?

Tak, jeżeli jest to Twój pierwszy pobyt w Danii i wiesz, że nie potrwa dłużej niż 185 dni. W innym przypadku należy złożyć wniosek o pozwolenie na jazdę na obcych tablicach. Wnioski rozpatruje SKAT. Więcej szczegółów w poniższym linku: http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1716174&vId=0

Jak drogie są połączenie telefoniczne do Polski? Można mieć  internet w telefonie?

Od 15 czerwca 2017 roku UE postanowiła znieść roaming w państwach europejskich. Czyli przebywając na terenie Danii za nasze rozmowy, smsy oraz przeglądanie internetu płacimy tyle co będąc w Polsce zgodnie z obowiązującym pakietem - bez dodatkowych opłat. Natomiast połączenia telefoniczne do Polski z duńskich kart są niedrogie. Oferta Lebara ze stycznia - 10 godzin rozmów do wszystkich krajów UE plus 15 GB internetu za 99 koron. 

Lebara.dk

Dojadę do pracy w Danii busem, jaką firmę polecacie?

Polecamy firmy 

1.   Woma - bus

www.woma-bus.pl
https://www.facebook.com/woma.bus/?pnref=story

+48 72 72 72 201
+45 917 583 95

Dla naszych pracowników rabat -30 PLN na jednym bilecie. Powiedz , że jesteś  z PF Gruppen.

2.  Duńczyk 

http://dunczyk-transport.com/pl/

(+48) 513 669 286
(+48) 733 669 286
(+45) 409 222 14

3. A&W Trans

http://www.awtrans.eu/
+48 604 784 979 | +48 693 378 787

Czy muszę mieć jakieś specjalistyczne uprawnienia do pracy?

W większości przypadków nie. Jeśli taka potrzeba zachodzi informacja o tym podana jest w treści ogłoszenia o pracę.

Dojazd do Danii

Linia brzegowa Danii to tysiące kilometrów plaż, fiordów i zatok. Dania to kraj zróżnicowany regionalnie. Blisko 75% powierzchni leży na Półwyspie Jutlandzkim, natomiast reszta znajduje się na 443 wyspach. 
Da Danii można dostać się drogą lądową, morską i powietrzną. 

Samochód

Drogi publiczne i autostrady w Danii są bezpłatne. Maksymalna dopuszczalna prędkość:

 • autostrady 130 km/h ( w wielu miejscach ograniczenia do 110 km/h )
 • drogi krajowe 80 km/h,
 • teren zabudowany 50 km/h.

Prawo duńskie przewiduje wysokie mandaty  przy przekroczeniu prędkości.. Przestrzeganie go jest niezwykle ważne, a wszelkie dyskusje z policją mogą pogorszyć sytuację kierowcy. Osoby nieposiadające meldunku zobowiązane są do zapłaty mandatu gotówką. Wysokość mandatu ściśle określona jest w katalogu wykroczeń drogowych. Przy odmowie zapłaty kary sprawa kierowana jest na drogę sądową, a samochód przewożony jest na policyjny parking.

Kary za wykroczenia drogowe

Przykładowa wysokość mandatów, pobieranych na miejscu, za wykroczenia drogowe:

 • przejazd na czerwonym świetle – 2000 DKK
 • nieprawidłowe parkowanie – od 510 do 650 DKK
 • wymuszanie pierwszeństwa przejazdu – od 1000 do 1800 DKK
 • niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK
 • nieużywanie pasów bezpieczeństwa – 1000 DKK
 • przekroczenie prędkości (w systemie procentowym od 0 do 100% w stosunku do dozwolonej prędkości):
  • na autostradach z dopuszczalną prędkością poniżej 100 km/h – od 500 do 5000 DKK
  • na autostradach z dopuszczalną prędkością równą 100 km/h i więcej  – od 1000 do 7500 DKK
  • na innych drogach pojazdy powyżej 3,5 tony i pojazdy do 3,5 tony z przyczepą – od 1500 do 7500 DKK

Jeżeli pojazd przekracza prędkość 140 km/h mandaty automatycznie ulegają podwyższeniu.

Przepisy drogowe

Przepisy drogowe w Danii są zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Szczególną uwagę należy zwrócić jednak na rowerzystów, gdyż w Danii mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Przy wykonywaniu skrętu w prawo warto sprawdzić więc lusterka. Ponadto używanie klaksonu w miastach dozwolone jest tylko w przypadku sytuacji zagrażających życiu.


www.pf-gruppen.com